Prezydenci Francji Macron i Le Pen udają się na powtórkę wyborów Cliffhangera 24 kwietnia

  • Emmanuel Macron i Marine Le Pen prowadzą pierwszą rundę
  • Termin drugiej tury wyborów prezydenckich wyznaczono na 24 kwietnia
  • Linie walki wytyczone między globalizacją a nacjonalizmem

PARIS (Reuters) – Francuski przywódca Emmanuel Macron i rywal Marine Le Pen zakwalifikowali się w niedzielę do tego, co obiecał startować w wyborach prezydenckich 24 kwietnia, między proeuropejskim liberałem gospodarczym a skrajnie prawicowym nacjonalistą.

Ponieważ Macron oczekiwał, że po pierwszej turze głosowania w niedzielę uplasuje Le Pen na pierwszym miejscu, pozostali czołowi kandydaci przyznali się do porażki. Z wyjątkiem innego skrajnie prawicowego kandydata, Erica Zemmoura, wszyscy wzywali wyborców do poparcia urzędującego w ciągu dwóch tygodni, aby wykoleić skrajną prawicę.

Organizatorzy ankiety Ifop spodziewali się ograniczonej spływu, z 51% dla Macrona i 49% dla Le Pen. Przepaść jest tak wąska, że ​​zwycięstwo w obu przypadkach mieści się w marginesie błędu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W 2017 roku Macron zdobył 66,1% głosów.

Le Pen, która w ostatnich tygodniach zdobyła przewagę prezydenta w 10-punktowych sondażach dzięki kampanii skoncentrowanej na kwestiach kosztów utrzymania, powiedziała, że ​​to ona chroni słabych i jednoczy zmęczony elitami naród.

Powiedziała swoim zwolennikom, którzy skandowali: „Wygramy!” Jak im powiedziała: „Przywrócę porządek we Francji”.

Tymczasem Macron powiedział swoim zwolennikom, wymachując flagami Francji i Unii Europejskiej: „Jedyny niezawodny projekt, który ma pomóc w zwiększeniu siły nabywczej, jest nasz”.

„fatalny?”

Według szacunków organizacji sondażowych Ifop, OpinionWay, Elabe i Ipsos w pierwszej turze Macron zdobył 28,1-29,5% głosów, a Le Pen 23,3-24,4%. Oficjalne potwierdzenie spodziewane jest później w niedzielę.

Konserwatywna kandydatka Valerie Pecres ostrzegła przed „poważnymi konsekwencjami” przegranej Macrona, podczas gdy socjalistyczna posłanka Anne Hidalgo wezwała swoich zwolenników do głosowania na niego „aby Francja nie popadła w nienawiść”.

READ  W środku kryzysu na Ukrainie chińskie i rosyjskie obligacje zwiastują Stany Zjednoczone i Europę

„Ani jednego głosu na Le Pen!” I dodał twardolewicowy kandydat Jean-Luc Melenchon, który według szacunków zajął trzecie miejsce z około 20% głosów.

Ale wszyscy mieli też bardzo ostre słowa dla Macrona, kilka niepopularnych polityk w jego pierwszej kadencji, a także kłamliwy styl, który zraził wielu wyborców.

„Emmanuel Macron igrał z ogniem” – powiedział Pecres swoim zwolennikom.

Na znak potencjalnych problemów prawicy Eric City z partii Pecres powiedział, że nie poprze Macrona.

Zemmour przyznał, że istnieją różnice w Le Pen, ale powiedział, że Macron był najgorszą opcją.

Macron chce rzadkiego drugiego terminu

Żaden francuski prezydent nie wygrał drugiej kadencji od dwóch dekad.

Zaledwie miesiąc temu Macron był na dobrej drodze, by to odwrócić, zajmując wysokie miejsca w sondażach opinii publicznej dzięki silnemu wzrostowi gospodarczemu, rozdrobnionej opozycji i swojej roli męża stanu w próbie uniknięcia wojny na Ukrainie na wschodniej flance Europy.

Ale zapłacił cenę za spóźnione wejście do kampanii, podczas której unikał wędrówek po rynku prowincji Francji na rzecz jednego dużego marszu poza Paryż. Niepopularny okazał się również plan, aby ludzie pracowali dłużej, co pozwoliło Le Pen zmniejszyć tę lukę.

Le Pen, zagorzały wielbiciel prezydenta Rosji Władimira Putina do czasu jego inwazji na Ukrainę, przez kilka miesięcy jeździł po miastach i wsiach we Francji. Koncentrował się na kosztach życia, które niepokoją miliony i gniewają władców.

„Marine Le Pen wiedział, jak rozmawiać z ludźmi o ich konkretnych problemach. W ciągu najbliższych dwóch tygodni on (Macron) będzie musiał zwracać większą uwagę na to, co dzieje się we Francji, i zrobić sobie przerwę dyplomatyczną” – powiedział 23-latek. Adriena Terry’ego. Dawny zwolennik Macrona.

Zwycięstwo Le Pen 24 kwietnia byłoby równie szokujące dla establishmentu, jak głosowanie Wielkiej Brytanii za opuszczeniem Unii Europejskiej (UE) czy wejście Donalda Trumpa do Białego Domu w 2017 roku.

READ  Henry Kissinger mówi, że Ukraina powinna odstąpić terytorium Rosji, aby zakończyć wojnę

Druga co do wielkości gospodarka UE może zostać przesunięta z roli siły napędowej integracji europejskiej na czele eurosceptyków, którzy są również podejrzliwi wobec sojuszu wojskowego NATO.

Podczas gdy Le Pen porzuciła swoje wcześniejsze ambicje na rzecz „Frexitu” lub wyprowadzenia Francji ze wspólnej waluty strefy euro, wyobraża sobie Unię Europejską jedynie jako sojusz suwerennych państw.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże McKinney Press, Tassilo Hamill, Cybele de la Hamide, Michelle Rose, Lee Thomas, Heidi Plusive, Gus Trombes w Paryżu, Juliette Gabkeiro w La Villettele, Mimosa Spencer w Severusie, Miquela Cabrera w Henin Beaumont i Lily Farodi w Bobigny; Napisane przez Ingrid Melander i Richarda Love; Montaż dokonali Jane Merriman, Andrew Cawthorne i Mark Porter

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.