Rishi Sunak, Boris Johnson, Benny Mordaunt są pierwszymi premierami Wielkiej Brytanii

Zawieszenie

LONDYN – Po okresie chaosu wypełnionego kryzysami politycznymi, Wielka Brytania znalazła się tam, gdzie była kiedyś – niektóre z tych samych twarzy walczą o zostanie trzecim premierem kraju w ciągu zaledwie ośmiu tygodni, a oszołomieni ludzie przyglądają się z boku.

Zwolennicy trzech rzekomych kandydatów – Rishi Sunaka, Benny’ego Mordaunta i, tak, Borisa Johnsona – wybiegli w piątek z bloków, co skłoniło ich do zabezpieczenia kluczy do 10 Downing Street, rezydencji premiera.

Czy Johnson może dokonać niezwykłego politycznego powrotu? Krążą pogłoski, że Johnson, który był 55. premierem Wielkiej Brytanii, może również chcieć być 57.. Istnieje aktywny ruch, aby przywrócić Borisa i hashtag #BorisorBust. Johnson był na wakacjach na Karaibach, kiedy Liz Truss ogłosiła swoją rezygnację w czwartek. Jego sojusznik James Dodridge powiedział Press Association, że wraca z pomysłem: „Zrobimy to. Jestem na to gotowy”.

A faworytem bukmachera jest Sunak, były minister finansów, który w niedawnym konkursie liderów wpadł w ręce Truss. Sunak był wizjonerem, opowiadając się za planem Truss obniżenia podatków i zwiększenia ekonomii zadłużenia na „Wyspie Fantazji”.

Jak Liz Truss została najkrótszym premierem w historii Wielkiej Brytanii?

Jedynym oficjalnie ogłoszonym kandydatem od piątkowego wieczoru, Mordaunt, był przywódca torysów w Izbie Gmin, który jest mało znany opinii publicznej, ale który dobrze zabiega o członków torysów.

„Cieszy mnie wsparcie kolegów, którzy chcą nowego startu, zjednoczonej partii i przywództwa w interesie narodowym” Mordaunt napisał na Twitterze.

Większość wydarzeń dzieje się za kulisami. „Wszystko będzie robione na telefonach, w grupach WhatsApp, za zamkniętymi drzwiami, ponieważ ludzie starają się upewnić, że otrzymają wystarczającą liczbę nominacji”, powiedziała Jill Rutter, starszy pracownik Instytutu Rządowego, think-tanku.

Impreza wyznaczyła zadziwiająco krótki czas na wybór nowego lidera i planuje zakończyć konkurs w ciągu tygodnia. Kandydaci mają czas do poniedziałku do 14.00 na indywidualne poparcie co najmniej 100 posłów konserwatywnych z 357 posłów.

READ  Nieznany dokument BBC o premierze Narendra Modi, bardzo dobrze zaznajomiony z Shared Values: United States

Jeśli tylko jedna osoba może przekroczyć ten próg, to jest to tak: konserwatyści mają nowego przywódcę, który zostaje ustanowiony przywódcą kraju. Jeśli zakwalifikuje się dwóch lub trzech kandydatów, finaliści zostaną wyłonieni w rundach głosowania wśród posłów torysów, a następnie w głosowaniu online wśród 170 000 opłacających składki członków partii 28 października.

A w piątek Sunak prowadził według szacunków BBC. Konserwatywny poseł Tobias Ellwood ogłosił na Twitterze, że jest 100. członkiem, który poparł nominację Sunaka – ale oficjalny wynik BBC nie sprawił, że Sunak przekroczył próg.

Chociaż był zauważalnie spokojny, nie odrzucał siebie i Członkowie zespołu Rishi przygotowali się do szybkiego ożywienia swojej działalności. Zauważają, że w ostatnim konkursie otrzymał największe poparcie od kolegów i twierdzą, że wiele jego pomysłów ekonomicznych okazało się strzałem w dziesiątkę.

Dominic Raab, były wicepremier Johnsona, który: Stał jako jego były szef Kiedy trafił do szpitala z Covid-19, był jednym z tych, którzy wspierali Sunaka. Podobnie jak były minister zdrowia Johnsona, Sajid Javid, który napisał na Twitterze, że Sunak „ma to, czego potrzeba, aby sprostać wyzwaniom”.

W międzyczasie zwolennicy Johnsona chcą go z powrotem z pługa – jak bohatera klasycznej epoki Cycinnatus Wrócił, aby uporać się z kryzysem, o którym Johnson wspomniał w swoim liście rezygnacyjnym.

W swoim ostatnim przemówieniu Boris Johnson porównał się do Cincinnatusa. Z?

Uczestnicy obozu powrotu Borisa twierdzą, że Johnson jest jedynym kandydatem z narodowym „mandatem” na przywództwo po ogromnym zwycięstwie w wyborach powszechnych w 2019 roku.

„Brytyjczycy wybrali jedną osobę z manifestem i mandatem do 25 stycznia. Jeśli Liz Truss nie będzie już premierem, nie będzie koronacji kandydatów, którzy wcześniej zawiedli” ćwierkanie Nadine Doris, lojalna wobec Johnsona.

Johnson jest Najlepszy wybór dla Według sondaży wśród 170 000 członków Partii Konserwatywnej. Nie jest jednak pewne, czy zrestartowany Johnson może zelektryzować partię – czy też poprawić jej pozycję w szerszym elektoracie. W końcu Johnson został zmuszony do rezygnacji po serii skandali, które wywołały pytania o jego uczciwość i kiedy konserwatywni prawodawcy doszli do wniosku, że nie nadaje się do przewodzenia.

READ  Korea Północna rozpoczęła w tym roku swój dziewiąty test rakietowy

Pod przywództwem Johnsona konserwatyści na początku roku po raz pierwszy od lat wysuwali się w plebiscycie na opozycyjną Partię Pracy.

Wciąż jest również przedmiotem dochodzenia Izby Gmin za wprowadzenie w błąd prawodawców w sprawie „bramy partyjnej” i może zostać postawiony w stan oskarżenia z parlamentu.

Konserwatywny poseł David Davis powiedział radiu LBC, że Johnson „powinien wrócić na plażę”. Były konserwatywny poseł Rory Stewart, który jest popularny wśród umiarkowanych, ćwierkanieTylko naród, który został ogarnięty pesymistyczną rozpaczą i nie wierzy już, że może być poważna reakcja na jego rozwijające się tragedie, będzie chciał uciec się do przywództwa klaunów.

Rutter zastanawiał się, czy Johnson nie mógłby formalnie ogłosić swojej kandydatury, gdyby zobaczył, że nie otrzyma poparcia. Jeśli walczy o 100, czy chce wiedzieć, że w ogóle próbował? A może po prostu powie: „Och, to było wszystko, co zrobili moi fani”. Bardzo się cieszę, że mogę wydać tyle pieniędzy na ograniczenie wakacji na Karaibach”.

Ben Wallace, popularny sekretarz obrony, postrzegany przez niektórych jako pretendent, wykluczył się w piątek z wyścigu, mówiąc, że „skłania się” w stronę Johnsona.

Z kolei ukraiński rząd wydawał się opowiadać za powrotem Johnsona. Oficjalne konto rządu na Twitterze zamieściło mema – później usunięty – z podpisem „Better Call Boris” obok zdjęcia Johnsona na plakacie z serialu Netflix „Better Call Saul”.

Chociaż nowy przywódca może spowodować zmiany w polityce, nie oczekuje się, że brytyjskie wsparcie dla Ukrainy zostanie zakłócone.

Mordaunt to czarny koń w wyścigu. Ale jego zwolennicy PM4PM zauważają, że jest bardziej popularny wśród członków Partii Konserwatywnej niż Sunak.

Nie jest zbyt dobrze znany wśród ogółu społeczeństwa – w jednym badaniu większość respondentów nie można nazwać Kiedy pokazała swoje zdjęcie. Ale jej wygląd został wzmocniony w ostatnich dniach kadencji Truss, kiedy kandydowała na premiera w parlamencie.

READ  Prezydent Ukrainy nagle pojawia się na Forum Doha

Być może najbardziej pamiętnym zdaniem było: „Premiera nie ma pod biurkiem”. Ale znakomicie poradziła sobie z wrogimi pytaniami i pokazała swoje umiejętności w sparingach parlamentarnych.

Penny Mordaunt może zostać kolejnym premierem Wielkiej Brytanii. Niewielu wie, kim ona jest.

Poza bańką konserwatywną są nawoływania do wyborów powszechnych.

Niektórzy twierdzą, że ten sposób wyboru premiera jest niedemokratyczny. Nowego lidera wybiorą wtajemniczeni parlamentarni, a jeśli przejdzie do Partii Konserwatywnej, zostanie wybranych 170 tys. osób, czyli mniej niż 0,3 proc. kraju.

Ale ponieważ Partia Konserwatywna Johnsona wygrała wybory powszechne w 2019 r., termin następnych wyborów powszechnych nastąpi dopiero w styczniu 2025 r. Biorąc pod uwagę, jak niskie są sondaże, jest mało prawdopodobne, by ogłosili przedterminowe wybory, które mogłyby oznaczać ich upadek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *