Ropa spada, ponieważ Stany Zjednoczone odkładają uzupełnianie rezerw strategicznych

LONDYN (Reuters) – Ceny ropy gwałtownie spadły w piątek w związku ze spadkiem akcji europejskich banków i po tym, jak sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm powiedziała, że ​​uzupełnienie strategicznych rezerw paliwowych kraju może zająć kilka lat, osłabiając perspektywy popytu.

Ropa Brent spadła o 2,50 USD, czyli 3,3 procent, do 73,41 USD za baryłkę o 1031 GMT, podczas gdy kontrakty futures na ropę US West Texas Intermediate spadły o 2,47 USD, czyli 3,5 procent, do 67,49 USD za baryłkę.

Oba wskaźniki, które spadły w czwartek o około 1%, były na dobrej drodze do zakończenia tygodnia nieco wyżej, po tym, jak w zeszłym tygodniu odnotowały największy tygodniowy spadek od miesięcy z powodu zawirowań w sektorze bankowym i obaw przed możliwą recesją.

Akcje banków spadły w Europie, ponieważ Deutsche Bank i UBS Group zostały mocno dotknięte obawami, że najgorsze problemy sektora od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. nie zostały jeszcze opanowane.

Rajd dolara, który w piątek zyskał 0,6% w stosunku do innych walut, również doprowadził do wyprzedaży. Silny dolar sprawia, że ​​ropa naftowa jest droższa dla posiadaczy innych walut.

„Niekupowanie ropy SPR to duży cios dla perspektyw popytu na ropę” – powiedział Stephen Brennock, analityk ds. ropy w PVM.

„Jeśli już, to wywrze większą presję na Chiny, aby w nadchodzących miesiącach podniosły ciężar po stronie popytu” – dodał.

Biały Dom powiedział w październiku, że odkupi ropę ze Strategicznej Rezerwy Ropy Naftowej, gdy cena baryłki spadnie poniżej 67-72 USD.

Granholm powiedział prawodawcom, że trudno będzie skorzystać z niższych cen w tym roku, aby zwiększyć zapasy, które są obecnie na najniższym poziomie od 1983 r. po sprzedaży kierowanej przez prezydenta Joe Bidena w zeszłym roku.

Silne prognozy popytu z Chin ograniczyły spadki, a Goldman Sachs powiedział, że popyt na towary rośnie w Chinach, największym na świecie importerze ropy, z popytem na ropę przekraczającym 16 milionów baryłek dziennie.

READ  Modyfikowanie BMW serii 7 2023 sprawia, że ​​wygląda bardziej jak Rolls-Royce

Tymczasem wicepremier Rosji Aleksander Nowak powiedział, że ograniczenie wydobycia ropy w Rosji o 500 000 baryłek dziennie nastąpi z poziomu wydobycia 10,2 miliona baryłek dziennie w lutym, podała agencja informacyjna RIA Novosti.

Według Novaka oznacza to, że Rosja zamierza wyprodukować 9,7 mln baryłek dziennie między marcem a czerwcem, co byłoby znacznie mniejszą redukcją produkcji niż wcześniej sugerowała Moskwa.

Dodatkowe raporty autorstwa Yuki Obayashi w Tokio i Trixie Yap w Singapurze; Montaż przez Jasona Neely’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *