Rosja i Chiny zamierzają podpisać umowy dwustronne pomimo krytyki Zachodu

PEKIN (Reuters) – Rosja i Chiny mają podpisać szereg umów dwustronnych w środę podczas wizyty rosyjskiego premiera w Pekinie, ponieważ dwaj giganci sąsiedzi zobowiązują się do bliższej współpracy, mimo że Zachód nadal krytykuje ich więzi w czasie wojny. na Ukrainie.

Według rosyjskiego rządu premier Michaił Miszustin – najwyższy rangą rosyjski urzędnik, który odwiedził Pekin od czasu wysłania przez Moskwę tysięcy swoich żołnierzy na Ukrainę w lutym 2022 r. – przeprowadził rozmowy z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.

„W wyniku rozmów planowane jest podpisanie szeregu umów dwustronnych” – poinformowała rosyjska agencja informacyjna Interfax, nie wyjaśniając szczegółów.

Wizyta nastąpiła po tym, jak Rosja i Chiny ostro zareagowały na uwagi G7 w weekend, w których wyróżniono je w szeregu kwestii, w tym w sprawie Ukrainy, broni nuklearnej i przymusu ekonomicznego.

Xi odwiedził Rosję w marcu i przeprowadził rozmowy ze swoim „drogim przyjacielem” prezydentem Władimirem Putinem, po tym, jak zobowiązał się do partnerstwa „bez granic” przed atakiem Rosji na Ukrainę w 2022 r., który Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową”.

Pekin odrzucał zachodnie próby powiązania swojego partnerstwa z Moskwą z Ukrainą, twierdząc, że ich związek nie narusza norm międzynarodowych, a Chiny mają prawo współpracować z kimkolwiek chcą, a ich współpraca nie jest wymierzona w żadne państwo trzecie.

Na znak poparcia chiński premier przesłał we wtorek gratulacje list Na chińsko-rosyjskim forum biznesowym w Szanghaju, w którym uczestniczył Miszustin i duża grupa rosyjskich biznesmenów wysokiego szczebla, powiedział, że Chiny są gotowe do rozszerzenia dwustronnej wymiany gospodarczej i handlowej.

Według danych chińskich służb celnych, w kwietniu chiński eksport do Rosji nadal rósł, zwiększając się o 153,1% w porównaniu z rokiem poprzednim, po podwojeniu w marcu.

READ  Kanada i Niemcy zamierzają rozpocząć dostawy wodoru w 2025 r.

Agencja informacyjna Interfax poinformowała, że ​​dostawy rosyjskiej energii do Chin mają wzrosnąć w tym roku o 40%, a oba kraje rozmawiają o dostawach sprzętu technologicznego do Rosji.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew, który prowadził w poniedziałek rozmowy z Chen Wenqingiem, członkiem Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin, które nadzoruje policję, sprawy prawne i wywiad, powiedział, że pogłębianie więzi z Chinami jest strategiczną ścieżką dla Moskwy.

Wizyta Miszustina przypada na czas, gdy Ukraina przygotowuje kontratak w celu odzyskania terytoriów okupowanych przez wojska rosyjskie.

Pekin powstrzymał się od publicznego potępienia rosyjskiej inwazji. Ale od lutego Xi promuje 12-punktowy plan pokojowy, który spotyka się ze sceptycyzmem Zachodu i ostrożnie witany przez Kijów.

W zeszłym tygodniu specjalny przedstawiciel Chin do spraw euroazjatyckich Li Hui odwiedził Ukrainę i spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, rozpoczynając europejską podróż, którą Pekin określił jako wysiłki na rzecz promowania rozmów pokojowych i politycznego rozwiązania kryzysu.

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że ​​Li Hui ma odwiedzić Rosję w piątek.

Raportowanie Ryana Wu. Dodatkowe raporty Lydii Kelly i Ethana Wanga; Montaż przez Michaela Berry’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *