Rosja przejmuje kontrolę nad kluczową wschodnią prowincją Ukrainy

KIJÓW, Ukraina (AP) — Rosja w niedzielę przejęła kontrolę nad ostatnią ukraińską twierdzą we wschodniej prowincji, która jest kluczem do głównego celu Moskwy, jakim jest miażdżąca wojna..

Sztab Generalny ukraińskiej armii poinformował, że jego siły wycofały się z Lisysańska w obwodzie ługańskim, ale prezydent powiedział, że walka o miasto na jego obrzeżach nadal nasila się.

Jeśli zostanie potwierdzone, pełne zajęcie Ługańska przez Rosję dałoby jej wojskom silną bazę, z której mogliby przeciskać się do Donbasu, regionu kopalń i fabryk, który prezydent Władimir Putin starał się zdobyć w ramach kampanii. Pełna wojna.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział Putinowi, że rosyjskie wojska wraz z lokalnymi bojownikami separatystycznymi „ustanowiły pełną kontrolę nad miastem Łysychańsk” i kontrolują teraz cały Ługańsk, zgodnie z oświadczeniem ministerstwa wydanym w niedzielę.

Jak zwykle w przypadku takich wyjaśnień, rosyjskie oświadczenie określiło zwycięstwa jako „wyzwolenie Ługańskiej Republiki Ludowej”. Separatyści w Ługańsku i sąsiednim Doniecku, które tworzą Donbas i są domem dla znacznej ludności rosyjskojęzycznej, ogłosili niepodległość od Kijowa w 2014 roku. Od tego czasu ich siły walczą z wojskami ukraińskimi. Rosja formalnie uznała samozwańcze republiki na kilka dni przed inwazją na Ukrainę 24 lutego.

Siły ukraińskie i rosyjskie toczyły zaciekłą walkę o Łysisansk w ostatnich dniach po upadku sąsiedniego miasta w zeszłym tygodniu. W niedzielę wieczorem Sztab Generalny armii Ukrainy potwierdził w mediach społecznościowych, że jego siły wycofały się z Lisysańska „aby ratować życie ukraińskich obrońców”.

Wcześniej jednak ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły Kijowa walczą z rosyjskimi żołnierzami na obrzeżach miasta w „bardzo trudnych i niebezpiecznych warunkach”.

„Nie możesz wydać ostatecznego werdyktu. Łysychańsk wciąż walczy” – powiedział Zełenskij na konferencji prasowej w Kijowie, zorganizowanej wspólnie z wizytującym premierem Australii. Zauważył, że terytorium może się szybko przemieszczać z jednej strony na drugą.

READ  Co wiemy: Novak Djokovic i Australian Open Chronology

Przyznał, że siły rosyjskie utrzymują przewagę na tym obszarze, nazywając to ukraińskim wojskowym „słabym punktem”.

Zdobycie Lizysańska dałoby Rosjanom więcej terytorium do zintensyfikowania ataków na Donieck. W ostatnich tygodniach uważano, że siły rosyjskie zdobyły połowę Doniecka, ale nie jest jasne, na czym teraz polega sytuacja.

Jeśli Rosja zwycięży w Donbasie, Ukraina może stracić nie tylko ziemię, ale także znaczną część swoich wysoce zdolnych sił zbrojnych, otwierając Moskwie drogę do zajęcia większego terytorium i wzmocnienia zdolności Kijowa do dyktowania warunków.

Ponieważ Kijów nie przyjął W innych regionach północnej i środkowej Ukrainy na początku wojny Rosja skoncentrowała się na Donbasie, prowadząc ciężki ostrzał i angażując się w wojnę od domu do domu, która zniszczyła Lisyzansk, sąsiedni Siewierodonieck i pobliskie wsie. Niewiele szczegółów wyszło z obu miast podczas wojen, które zdziesiątkowały ich populacje, gdy ludzie ginęli lub uciekali.

Już teraz wydawało się, że siły rosyjskie naciskają na Donieck, koncentrując ataki rakietowe na pokaźne miasto Słowiańsk, opanowane przez Ukraińców.Zginęło tam co najmniej sześć osób – powiedziała ukraińskiej telewizji rzeczniczka władz regionalnych Tatiana Ignatchenko.

Podpalono również inne duże miasto w obwodzie donieckim, Kramatorsk, poinformowała administracja regionalna.

Z dala od walk na wschodzie, australijski premier Anthony Albanese odwiedził w niedzielę miasto w pobliżu stolicy, które zostało poważnie zniszczone na początku wojny. Albańczycy nazwali zniszczenie w Irbinie „katastrofą”.

„To są domy, to są środki do życia i dosłownie życie utracone w tym mieście” – powiedział.

Tymczasem wygnany burmistrz okupowanego przez Rosjan miasta Melitopol powiedział w niedzielę, że ukraińskie rakiety zniszczyły jedną z czterech rosyjskich baz wojskowych w mieście.

Ataki były również zgłaszane w Rosji, w związku z odradzaniem się sporadycznych ukraińskich strajków po drugiej stronie granicy. Gubernator obwodu Biełgorod w zachodniej Rosji powiedział, że fragmenty ukraińskiej rakiety przechwyconej w niedzielę zabiły cztery osoby. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w rosyjskim mieście Kursk zestrzelono dwa ukraińskie drony.

READ  Krótka lista kandydatów na głównego trenera Vikings, umówienie rozmowy kwalifikacyjnej Harbaugh

Gubernator regionu Kurska Roman Starowoit powiedział, że miasto Tetkino na granicy z Ukrainą zostało trafione przez ostrzał moździerzowy.

___

Raporty Ebla z Prochowska na Ukrainie. Associated Press reporter Maria Grazia Murru przyczyniły się z Kijowa.

___

Śledź relację AP z wojny rosyjsko-ukraińskiej na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.