Rosja skupia się na próbach zniszczenia armii ukraińskiej na wschodzie

Kijów, Ukraina (Associated Press) – Z aspiracjami do szybkiego zwycięstwa, zniweczonymi silnym oporem Ukrainy, Rosja coraz bardziej koncentruje się na pokonaniu armii ukraińskiej na wschodzie w nadziei na zmuszenie Kijowa do poddania części terytorium kraju w celu ewentualnego zakończenia wojny . wojna.

Większość ukraińskiego wojska jest skoncentrowana na wschodniej Ukrainie, gdzie walczy z wspieranymi przez Moskwę separatystami w trwającym prawie ośmioletnim konflikcie. Jeśli Rosji uda się okrążyć i zniszczyć siły ukraińskie w przemysłowym sercu kraju, zwanym Donbasem, może spróbować dyktować swoje warunki Kijowowi i ewentualnie spróbować podzielić kraj na dwie części.

Rosyjskie wojsko ogłosiło w piątek, że „pierwsza faza operacji” została w dużej mierze zakończona, co pozwoliło rosyjskim siłom skoncentrować się na „wyższym celu – wyzwoleniu Donbasu”.

Wielu obserwatorów twierdzi, że zmiana strategii może odzwierciedlać przyznanie się prezydenta Władimira Putina do tego, że jego plan walki z blitzkriegiem na Ukrainie nie powiódł się, zmuszając go do zawężenia swoich celów i zmiany taktyki w obliczu katastrofalnej wojny, która zmieniła Rosję w państwo pariasów i zdewastowała jej gospodarkę .

W niektórych sektorach siły ukraińskie odepchnęły ostatnio Rosjan.

W mieście Makariew, w pobliżu strategicznej autostrady na zachód od stolicy Kijowa, reporterzy Associated Press zobaczyli zwłoki rosyjskiej wyrzutni rakiet, spaloną rosyjską ciężarówkę, zwłoki rosyjskiego żołnierza i zniszczony ukraiński czołg po krótkiej walce. kilka dni temu. W pobliskiej wsi Jasnohorodka AP dostrzegła pozycje pozostawione przez żołnierzy ukraińskich, którzy przesunęli się daleko na zachód, ale nie było śladu wojsk rosyjskich.

Urzędnicy amerykańscy i brytyjscy zauważyli, że Moskwa coraz bardziej koncentruje się na walce z siłami ukraińskimi na wschodzie, wiercąc w okolicach Kijowa i innych dużych miast i uderzając w nie rakietami i artylerią.

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kiriłu Budanow powiedział w niedzielę, że zmiana uwagi może odzwierciedlać nadzieję Putina na podział Ukrainy na dwie części, takie jak Korea Północna i Południowa, i narzucenie „linii podziału między regionami okupowanymi i nieokupowanymi”.

READ  Rosja najeżdża Ukrainę i rozpoczyna bitwę o Donbas

„Nie może połknąć całego kraju”, powiedział Budanow, dodając, że Rosja najwyraźniej próbowała „wciągnąć okupowane terytoria w jedną quasi-państwową strukturę i ustawić je przeciwko niepodległej Ukrainie”.

Putin i jego generałowie nie ujawnili konkretnych celów wojskowych ani planowanego harmonogramu, ale Kreml wyraźnie spodziewał się szybkiego zwycięstwa, gdy 24 lutego siły rosyjskie wkroczyły na Ukrainę od północy, wschodu i południa.

Jednak rosyjskie próby szybkiego zajęcia Kijowa, drugiego co do wielkości miasta w kraju, Charkowa, i innych dużych miast na północnym wschodzie zostały udaremnione przez dobrze zorganizowaną obronę ukraińską i wyzwania logistyczne, które powstrzymały rosyjską ofensywę.

Siły rosyjskie zbombardowały przedmieścia Kijowa za pomocą artylerii i nalotów z dystansu, powstrzymując jednocześnie ofensywę naziemną, taktyką, którą stosowały również do ataku na Charków, Czernihów i Sumy na północnym wschodzie.

Rosja na razie zrezygnowała z prób szturmu na Kijów i inne duże ukraińskie miasta i oblega je, aby osłabić Ukrainę i kupić czas, powiedział Mykoła Sonhorowski, analityk wojskowy w kijowskim Centrum Badawczym Razumkowa.

„Rosja zmieniła taktykę… aby dokonać redystrybucji swoich sił i przygotować się do kolejnej aktywnej fazy wojny” – powiedział Sonhorovsky.

Siły rosyjskie otoczyły kordonem główny strategiczny port Mariupol i oblegały go tygodniami, bombardując go rakietami i artylerią w masakrze, w której zginęły tysiące cywilów. Upadek Mariupola uwolniłby tamtejsze siły rosyjskie i umożliwił im podjęcie ewentualnego ruchu okrążającego z inną grupą sił, która wyruszyła z Charkowa na północnym wschodzie, by spróbować okrążyć armię ukraińską na wschodzie.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony powiedziało: „Wydaje się, że rosyjskie siły koncentrują swoje wysiłki na próbie okrążenia sił ukraińskich, które stoją bezpośrednio naprzeciw separatystycznych regionów na wschodzie kraju i posuwają się od strony Charkowa na północy i Mariupol na południu.” Niedziela.

Wskazując na ostatnią koncentrację Rosji na Donbasie, wysoki rangą urzędnik USA powiedział, że Putin może teraz mieć nadzieję na uzyskanie pełnej kontroli nad wschodem, jednocześnie utrzymując inne siły ukraińskie zajęte obroną Kijowa i innych regionów, a następnie próbować naciskać na ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, aby ten formalnie poddał się Donbasu i uznania Rosja jest właścicielem Krymu, który Moskwa zaanektowała w 2014 roku.

READ  Archeolodzy odkrywają starożytne miasto Majów na placu budowy

Analiza opublikowana w sobotę przez Institute for the Study of War w Waszyngtonie mówi, że stopień, w jakim Rosjanie mogliby forsować przyspieszony krok w celu izolowania Donbasu, zależałby po części od tego, jak szybko ich siły przejęły Mariupol i jak bardzo go skrzywdzili. Wyjdź z tej walki. Zauważył również, że zatrzymanie rosyjskiej ofensywy na Kijów może odzwierciedlać „niemoc rosyjskich sił, a nie jakąkolwiek zmianę rosyjskich celów lub wysiłków w tym czasie”.

Podczas gdy rosyjskie wojsko w coraz większym stopniu koncentruje się na krwawieniu ukraińskich sił na wschodzie, nadal wykorzystuje swój arsenał wystrzeliwanych z powietrza i morza pocisków manewrujących, aby systematycznie celować w składy paliwa, arsenały wojskowe i fabryki broni w całym kraju.

Phillips P. O’Brien, profesor studiów strategicznych na Uniwersytecie St Andrews, opisał sobotnie ataki rakietowe na Lwów, w pobliżu granicy z Polską, jako część rosyjskiej strategii odcięcia dostaw dla sił ukraińskich walczących na wschodzie.

„Nadal będą chcieli w jak największym stopniu zakłócić przepływ towarów i dostaw z zachodu na wschód, z których wiele rozpoczyna swoją podróż po Lwowie” – powiedział O’Brien.

Na wybrzeżu Morza Czarnego Rosjanie szybko zajęli port w Chersoniu i posunęli się na obrzeża głównego centrum stoczniowego Mikołajowa, gdzie ich ofensywa została zatrzymana.

Gdyby siłom rosyjskim udało się okrążyć Mikołajów, Odessę i wiele innych portów Morza Czarnego, całkowicie odcięłyby Ukrainie dostęp do jej wybrzeża, niszcząc jej gospodarkę. Zdobądź Odessę Umożliwiłoby to również Moskwie nawiązanie połączenia z separatystycznym regionem Naddniestrza Mołdawii, w którym znajduje się rosyjska baza wojskowa.

Mimo obaw Ukrainy i Zachodu armia rosyjska nie kontynuowała jeszcze wysiłków, by ominąć Mikołajów i posuwać się w kierunku Odessy. Władze ukraińskie wskazywały, że niepowodzenie Rosji w rozpoczęciu ofensywy wzdłuż wybrzeża można tłumaczyć faktem, że większość jej sił na południu utknęła w bitwie pod Mariupolem, gdzie poniosła ciężkie straty.

READ  Wzrost liczby przypadków COVID w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych spowodowany wariantem BA.2 | Korona wirus

W piątek rosyjskie wojsko poinformowało, że od początku kampanii straciło 1351 żołnierzy zabitych i 3825 rannych, ale NATO szacuje od 7000 do 15 000 zabitych – potencjalnie tyle, ile Związek Radziecki stracił w całej 10-letniej wojnie w Afganistanie . .

Wysokie straty i powolne tempo rosyjskiej ofensywy mogły być czynnikiem, który zmusił Putina do obniżenia ambicji i przyjęcia bardziej realistycznego podejścia.

Deklarowany przez Rosję zwrot na wschód może być próbą przyjrzenia się jej nieudanej ofensywie i przegrupowaniu przed kolejną fazą walk – powiedział Wołodymyr Fesenko, szef niezależnego Centrum Penta z Kijowa.

„Obie strony potrzebują teraz wytchnienia z różnych powodów, a Kreml wykorzystuje to do przegrupowania swoich sił i poszukiwania nowej taktyki bez zmiany strategicznego celu podporządkowania Ukrainy” – powiedział Fesenko AP.

Taktyka może zmienić się z blitzkriegu w obleganie miast, niszczenie gospodarki i infrastruktury przez bombardowania i blokady portów oraz robienie innych rzeczy. Putin dysponuje szerokim arsenałem narzędzi nacisku.

„Zaciekły opór Ukrainy może przekształcić wojnę w przedłużający się konflikt, a wtedy kwestia zasobów finansowych i wojskowych, w tym samolotów bojowych i czołgów, o których zapewnienie Zełenski wzywa Zachód, będzie miała pierwszorzędne znaczenie” – powiedział.

___

Karmanau melduje ze Lwowa na Ukrainie. Do raportu przyczynili się Robert Burns i Matthew Lee z Waszyngtonu oraz Danica Kirka z Londynu.

___

Śledź relacje AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.