Rosja stoi teraz w obliczu historycznej raty zadłużenia: oto, co dzieje się dalej

Prezydent Rosji Władimir Putin bierze udział w szczycie Wspólnego Porozumienia o Bezpieczeństwie (CSTO) 16 maja 2022 r. na Kremlu w Moskwie.

Siergiej Guniew | Sputnik | Przez Reuters

Stany Zjednoczone ogłosiły, że nie przedłużą zwolnienia Moskwy, aby umożliwić zagranicznym inwestorom spłatę zadłużenia zagranicznego w dolarach amerykańskich, co doprowadziłoby do bankructwa Rosji.

Od środy Departament Skarbu USA udzielił znacznego zwolnienia z sankcji nałożonych na rosyjski bank centralny. Dozwolone papiery wartościowe do zapłaty W dolarach przez banki amerykańskie i międzynarodowe, indywidualnie dla każdego przypadku.

To było Pomógł Rosji dotrzymać poprzedniego terminu spłaty zadłużeniaPomimo tego, że został zmuszony do korzystania z rezerw walutowych w swojej nagromadzonej skrzynce wojennej, aby dokonać płatności.

Jednak Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu zezwoliło na wygaśnięcie zwolnienia w środę do godziny 12:01 czasu wschodniego. Zostało to ogłoszone w komunikacie prasowym we wtorek.

Rosja zgromadziła w ostatnich latach znaczne rezerwy walutowe i ma środki do zapłaty, więc może próbowała zapłacić, ale może odrzucić wszelkie deklaracje niewypłacalności, ponieważ reżim zablokował surowe sankcje.

Moskwę zaleje zbliżający się w tym roku termin obsługi kredytu, w pierwszy piątek, dwie obligacje zapłacą 100 mln euro odsetek, z których jedna będzie spłacana w dolarach, euro, funtach lub frankach szwajcarskich, a druga może być obsługiwana. W rublach.

Reuters i Wall Street Journal podały w piątek, że rosyjskie Ministerstwo Finansów przekazało już środki na spłatę, ale do końca czerwca należy zapłacić kolejne 400 mln dolarów odsetek.

Brak zapłaty spowoduje, że Rosja będzie miała 30-dniowy okres karencji.

Rosja nie spłaciła zadłużenia w walutach obcych od czasu rewolucji bolszewickiej z 1917 roku.

„Nieznane terytorium”

Kluczowe dla konsekwencji decyzji OFAC o nieprzedłużaniu koncesji jest pytanie, czy Rosja uważa się za niewypłacalność.

Adam Solovsky, partner w międzynarodowej grupie branżowej firmy prawniczej Reid Smith, powiedział w piątek CNBC, że Moskwa może argumentować, że nie jest to zaległość, ponieważ niemożliwe jest dokonywanie płatności, nawet jeśli są one dostępne.

READ  Finały NBA 2022: Mecz 5 vs. Po zwycięstwie w Celtics Steve Kerr powiedział Warriors: „Zamierzamy to zakończyć w Bostonie.

„Widzieliśmy już ten argument, w którym sankcje OFAC uniemożliwiają płatności, emitent suwerenny powiedział, że nie jest niewypłacalny, ponieważ próbował dokonać płatności i został zablokowany” – powiedział Solovsky, który specjalizuje się w reprezentowaniu powierników. Niewypłacalność i restrukturyzacja obligacji państwowych.

„Gdy próbują ustalić, czy rzeczywiście istnieje niewykonanie zobowiązania, po rozwiązaniu sytuacji patrzą na kontekst spraw długoterminowych”.

Według Sołowskiego sytuacja Rosji różni się od zwykłego procesu niewypłacalności państwa, w którym kraj zbliżający się do niewypłacalności restrukturyzuje swoje powiązania z międzynarodowymi inwestorami.

„W tej chwili nie jest to możliwe dla Rosji, ponieważ pod sankcjami nikt nie może robić z nimi żadnych interesów, więc normalna sytuacja, którą widzimy w grze, nie jest tym, czego oczekujemy w tym przypadku” – powiedział Sołowski.

Powiedział, że wpłynie to na dostęp Rosji do światowych rynków i zwiększy konfiskaty w kraju i za granicą.

„Wchodzimy na nieznane terytorium. To jest ogromna globalna gospodarka. Myślę, że w ciągu najbliższych kilku dni zobaczymy efekt upadku przez wiele lat” – powiedział Solovsky.

Domyślne „w najbliższych latach”

Timothy Ash, starszy strateg rynków wschodzących w Blu-ray Asset Management, powiedział we wtorkowym e-mailu, że Moskwa była tylko jedną rzeczą przed niewypłacalnością.

„Właściwym kierunkiem działania dla OFAC jest utrzymywanie Rosji w niewypłacalności przez wiele lat, aż Putin zostanie prezydentem i/lub opuści Ukrainę. Rosja może wyjść z niewypłacalności tylko wtedy, gdy OFAC na to pozwoli.

„Wtedy to po prostu do nas dotarło [Former Chancellor of Germany] Schrder w ostatnim czasie Rosja znalazła się na krawędzi bankructwa Klubu Paryskiego, gdzie wielkie mocarstwa, takie jak Rosja, spłacały swój dług. Rosja nie może już spłacać swojego zadłużenia z powodu okupacji Ukrainy.

W świetle niewypłacalności Ash przewidywał, że Rosja straci również dostęp do rynku w Chinach, ponieważ finansowanie Moskwy będzie miało „wyższą” stopę procentową.

READ  Harris zaczął przemawiać w kluczowym momencie kryzysu rosyjsko-ukraińskiego

„To oznacza brak kapitału, brak inwestycji i brak wzrostu. Niski poziom życia, drenaż kapitału i mózgów. Rosjanie będą długo biedni z powodu Putina”.

Ash zasugerował, że to jeszcze bardziej odizoluje Rosję od światowej gospodarki i zmniejszy jej status supermocarstwa do „Korei Północnej”.

’Palić mosty’

Agate DeMaris, dyrektor globalnych prognoz dla The Economist Intelligence Unit, powiedział w piątek CNBC, że w tym rosyjski dług państwowy był niski i spadł przed inwazją, w tym nieunikniona niewypłacalność EIU nie byłaby poważnym problemem dla Rosji.

„Dla mnie jest to sygnał dla Rosji, że uważa, że ​​wszystkie mosty z Zachodem i inwestorami finansowymi zostały spalone. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli jesteś suwerennym narodem, robisz wszystko, co możesz, aby uniknąć bankructwa” – powiedział DeMaris.

„Każdy ruch, który widzimy w tej chwili – przynajmniej dla mnie – myślę, że Rosji tak naprawdę nie zależy na niewypłacalności i oczekuje, że Rosja tak naprawdę nie zrobi żadnego postępu, w żadnym momencie, przed stosunkami z Zachodem.

Dodał, że sankcje nałożone na Rosję ze strony Stanów Zjednoczonych i jej zachodnich sojuszników będą „bezterminowe”, ponieważ nie mogą być łatwo odwrócone przez fałszywą charakterystykę Kremla dotyczącą próby „ograniczenia” inwazji.

EIU spodziewa się gorącej wojny przez cały rok oraz w następstwie przedłużającego się konfliktu, w którym Rosja i Zachód będą dążyć do przeniesienia łańcuchów dostaw na nowy system sankcji, zamiast szukać sposobów na jego zakończenie.

Rosja nadal przyciąga znaczne sumy pieniędzy z eksportu energii i próbuje zmusić europejskich importerów do płacenia za ropę i gaz. Rubel W celu pokonania przeszkód.

„To, co naprawdę pokazuje, to to, że strategia „płonących mostów” Putina po prostu wydaje się, że nie ma już nic do stracenia – dodał DeMaris.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.