Rosja twierdzi, że Stany Zjednoczone włamały się do tysięcy telefonów Apple w ramach programu szpiegowskiego

  • Moskwa twierdzi, że Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA zhakowała telefony Apple w Rosji
  • Apple zaprzeczył rosyjskim zarzutom, jakoby pomagał NSA
  • Kaspersky twierdzi, że iPhone’y starszych pracowników zostały zhakowane

MOSKWA (Reuters) – Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała w czwartek, że odkryła amerykańską operację szpiegowską, która doprowadziła do zhakowania tysięcy iPhone’ów za pomocą zaawansowanego oprogramowania monitorującego.

Kaspersky Lab z siedzibą w Moskwie poinformował, że podczas operacji włamano się do dziesiątek komputerów jego pracowników.

FSB, główny następca KGB z czasów sowieckich, powiedział w oświadczeniu, że kilka tysięcy urządzeń Apple Inc (AAPL.O) zostało zainfekowanych, w tym krajowych abonentów rosyjskich, a także zagranicznych dyplomatów z Rosji i byłego Związku Radzieckiego Unia. unia.

„FSB ujawniła pracę wywiadowczą amerykańskich służb specjalnych przy użyciu urządzeń mobilnych Apple” – powiedziała FSB w oświadczeniu.

FSB powiedziała, że ​​​​spisek wykazał „bliską współpracę” między Apple a Agencją Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), amerykańską agencją odpowiedzialną za szyfrowanie, komunikację i bezpieczeństwo informacji. FSB nie przedstawiła żadnych dowodów na to, że Apple współpracowało lub wiedziało o kampanii szpiegowskiej.

W oświadczeniu Apple zaprzeczył zarzutom. „Nigdy nie współpracowaliśmy z żadnym rządem w celu wprowadzenia backdoora do jakiegokolwiek produktu Apple i nigdy tego nie zrobimy” – napisała firma w oświadczeniu.

NSA odmówił komentarza.

Dyrektor generalny firmy Kaspersky, Eugene Kaspersky, powiedział na Twitterze, że podczas operacji, którą przeprowadziła jego firma, dziesiątki telefonów jego pracowników zostało narażonych na szwank opisane jako „wysoce wyrafinowany i profesjonalny cyberatak” wymierzony w pracowników „wyższej i średniej kadry kierowniczej”.

Badacz firmy Kaspersky, Igor Kuzniecow, powiedział Reuterowi, że jego firma samodzielnie wykryła nietypowy ruch w firmowej sieci Wi-Fi na początku roku. Powiedział, że Kaspersky nie przekazał swoich ustaleń rosyjskiemu zespołowi reagowania na awarie komputerowe aż do wcześniejszego czwartku.

Powiedział, że nie może komentować stanowiska Moskwy prawo Że Amerykanie byli odpowiedzialni za włamanie lub że celem ataku były tysiące innych.

READ  Ukraina aresztowała pro-putinowskiego polityka Wiktora Medwedczuka

„Bardzo trudno jest komukolwiek coś przypisać” – powiedział.

W post na bloguKaspersky powiedział, że najwcześniejsze ślady infekcji, które wykrył, pochodzą z 2019 r. „W chwili pisania tego tekstu w czerwcu 2023 r. atak nadal trwa” – podała firma. Dodał, że chociaż jego pracownicy zostali zainfekowani, „jesteśmy absolutnie pewni, że Kaspersky nie był głównym celem tego cyberataku”.

FSB powiedziała, że ​​​​amerykańscy hakerzy narazili dyplomatów z Izraela, Syrii, Chin i członków NATO w kampanii szpiegowskiej.

Przedstawiciele Izraela odmówili komentarza. Przedstawiciele Chin, Syrii i NATO nie byli od razu w stanie skomentować.

Szpiegowanie przez USA?

Według Indeks energetyczny Harvard Belfer Center Cyber ​​2022Następnie Chiny, Rosja, Wielka Brytania i Australia.

Zarówno Kreml, jak i MSZ Rosji wskazywały na wagę sprawy.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w oświadczeniu: „Ukryte dane zostały zebrane dzięki lukom w oprogramowaniu telefonów komórkowych wyprodukowanych w USA”.

„Amerykańskie służby wywiadowcze od dziesięcioleci wykorzystują firmy informatyczne do gromadzenia danych użytkowników Internetu na dużą skalę bez ich wiedzy” – powiedział resort.

Rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że spisek został odkryty w ramach wspólnych wysiłków funkcjonariuszy FSB i funkcjonariuszy Federalnej Służby Straży (FSO), potężnej agencji, która kieruje ochroniarzami Kremla i była wcześniej dziewiątym zarządem KGB.

Urzędnicy w Rosji, którzy według zachodnich szpiegów stworzyli wysoce wyrafinowaną wewnętrzną strukturę nadzoru, od dawna są podejrzliwi co do bezpieczeństwa amerykańskiej technologii.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że wszyscy urzędnicy administracji prezydenckiej wiedzą, że urządzenia takie jak iPhone są „niezwykle przezroczyste”.

Na początku tego roku Kreml powiedział urzędnikom zaangażowanym w przygotowania do wyborów prezydenckich w Rosji w 2024 r., aby przestali używać iPhone’ów Apple w związku z obawami, że urządzenia te są podatne na ataki zachodnich agencji wywiadowczych, poinformował Kommersant.

Tekst autorstwa Jaya Faulconbridge’a Dodatkowe relacje Raphaela Satera z Waszyngtonu, Jamesa Pearsona z Londynu i Ziby Siddiqui z San Francisco Redakcja autorstwa Marka Pottera, Andrew Heavensa, Matthew Lewisa i Diane Kraft

READ  Pożary lasów w Chile: Co najmniej 64 osoby zginęły w regionie Valparaiso

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Jaya Faulconbridge’a

Thomsona Reutera

Jako szef moskiewskiego biura, Jay kieruje relacjami z Rosji i WNP. Przed wyjazdem do Moskwy Jay prowadził relacje z Brexitu jako szef londyńskiego biura (2012-2022). W noc brexitu jego zespół odniósł jedno z historycznych zwycięstw Reutersa – przekazując jako pierwszy wiadomość o Brexicie światu i rynkom finansowym. Jay ukończył London School of Economics i rozpoczął karierę jako stażysta w Bloomberg. Spędził ponad 14 lat zajmując się byłym Związkiem Radzieckim. Płynnie mówi po rosyjsku. Kontakt: +44 782 521 8698

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *