Rosyjscy kosmonauci przybywają na Międzynarodową Stację Kosmiczną w barwach ukraińskiej flagi

Mówią, że obraz jest wart tysiąca słów i wydawało się, że takie stwierdzenie próbowało wysłać trzej rosyjscy kosmonauci, którzy właśnie przybyli na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby wybrać swoje kombinezony lotnicze. Wspięli się na stację ubrani w jaskrawą żółć z akcentami błękitu – barwy ukraińskiej flagi.

Rosyjska inwazja i późniejsze sankcje pod dyktando USA nadwerężyły stosunki amerykańsko-rosyjskie i przyćmiły dziesięciolecia współpracy między dwoma krajami w eksploracji kosmosu. Szef rosyjskiej agencji kosmicznej „Roskosmos”, Dmitrij Rogozin, zasugerował niedawno, że amerykańscy astronauci używają „mioteł” do przedostawania się w kosmos po tym, jak jego kraj przestał dostarczać silniki rakietowe amerykańskim firmom.

Jednak misja kosmiczna Sojuz MS-21 była kontynuowana zgodnie z planem. Kosmonauci Oleg Artemyev, Denis Matveev i Sergey Korsakov wystartowali w kosmos z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w piątek, podróżując nieco ponad trzy godziny do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w sześcioipółmiesięcznej misji na stacji kosmicznej. Był to pierwszy rosyjski start załogi kosmicznej od czasu inwazji tego kraju na Ukrainę 24 lutego.

pogrubiony wpis

Po zadokowaniu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej załoga i kilka kamer już na pokładzie obserwowało i pstrykało, gdy właz się otworzył i trzej uśmiechnięci astronauci w jasnożółtych skafandrach odpłynęli.

Załoga na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wita trzech nowych rosyjskich kosmonautów, gdy otwiera się właz.

Na ISS było czterech astronautów NASA, jeden kosmonauta ESA i dwóch rosyjskich kosmonautów, więc przybycie trzech nowych astronautów zwiększa łączną liczebność załogi na ISS do 10.

Obecna załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej obejmuje swoich nowych kolegów.

Po okrążeniu stacji kosmicznej pierwszą rzeczą, jaką zrobili, było zrobienie zdjęć.

Trzech rosyjskich kosmonautów pozuje do zdjęcia grupowego w żółtych garniturach.

Wejście rosyjskich kosmonautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną można zobaczyć w 33. minucie tej transmisji na żywo z NASA:

Żółty i niebieski dla kamer

Obserwatorzy od razu zauważyli, że rosyjskie kombinezony lotnicze ciekawie przypominają ukraińską flagę, która ma prosty niebiesko-żółty wzór.

Flaga Ukrainy.

Żółte i niebieskie kombinezony lotnicze były również z przodu i na środku, gdy trzej rosyjscy kosmonauci pozowali przed kamerą na żywo na wirtualnej rosyjskiej konferencji prasowej.

READ  Naukowcy po raz pierwszy hodują rośliny na księżycowej glebie: „wszystko wykiełkowało”
Rosyjska załoga, ubrana na żółto i niebiesko, daje rosyjską konferencję prasową wkrótce po wejściu na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Inżynier lotu 1 Denis Matveev przekazuje dowódcy Olegowi Artemyevowi podczas konferencji prasowej wkrótce po jego przybyciu na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ceremonię wejścia na orbitę i konferencję transmitowała także rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos.

Kolory, które mówią głośniej niż słowa

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę flaga ukraińska została podniesiona na całym świecie jako znak solidarności z krajem walczącym w obronie. Kiedy astronauci zostali zapytani o wybór kombinezonu lotniczego, z ciekawością wyjaśnili, że mają dużo żółtego materiału.

„To nasza kolej na wybór koloru” – powiedział Artemyev. „Ale w rzeczywistości zgromadziliśmy dużo żółtego materiału, więc musieliśmy go użyć. Dlatego musieliśmy nosić żółty.”

Z uwagą świata skupioną na toczącej się wojnie między Rosją a Ukrainą dobór kolorów miał być: nie Zwykły zbieg okoliczności. Wkrótce zdjęcia astronautów i kombinezonów lotniczych zaczęły krążyć w mediach społecznościowych i zostały zebrane przez międzynarodowe media.

„Rosyjscy kosmonauci nie powiedzieli nic, co sugerowałoby, że ich ubrania są oświadczeniem politycznym”. New York Times Pisze. „Wydawało się jednak, że trudno uwierzyć, że to zbieg okoliczności”.

Dyrektor programowy NASA ISS Joel Montalbano zapytał w poniedziałek Czy rosnące napięcia geopolityczne na Ziemi mogą wpłynąć na wielonarodową załogę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

„Kiedy jesteś w kosmosie”, odpowiedział Montalbano, „nie ma ograniczeń”. „Nie widzisz granic stanu ani granic stanu.

„Zespoły dalej pracują razem. Czy są świadomi tego, co dzieje się w terenie? Absolutnie. Ale zespoły są profesjonalne. Zostali przeszkoleni do pracy i wykonają pracę.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *