Rosyjski parlament domaga się uznania przez Putina separatystycznych regionów wschodniej Ukrainy

Rosyjscy parlamentarzyści uczestniczą w posiedzeniu Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, w Moskwie, Rosja, 12 maja 2021 r. (Reuters) / Evgenia Novozinina / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

MOSKWA (Reuters) – We wtorek rosyjska izba niższa parlamentu przegłosowała żądanie, aby prezydent Władimir Putin uznał dwa wspierane przez Rosję separatystyczne regiony we wschodniej Ukrainie za niepodległe, powiedział przewodniczący izby niższej rosyjskiej izby niższej.

Posunięcie Dumy, jeśli zostanie zatwierdzone, może zaostrzyć szerszy kryzys związany z rozbudową wojsk rosyjskich w pobliżu Ukrainy, który podsycił obawy Zachodu przed możliwym atakiem Moskwy. Rosja zaprzecza jakimkolwiek planom inwazji i oskarża Zachód o histerię.

Uznanie jednostronnie samozwańczych Republik Ludowych Doniecka i Ługańska może zakończyć proces pokojowy w Mińsku we wschodniej Ukrainie, gdzie konflikt między siłami rządowymi a wspieranymi przez Moskwę separatystami zabił 15 000 osób.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Kijów nie przestrzega porozumień mińskich. Nasi rodacy i rodacy mieszkający w Donbasie potrzebują naszej pomocy i wsparcia” – napisał w mediach społecznościowych rzecznik Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin.

Wołodin, członek proputinowskiej rządzącej partii Jedna Rosja, powiedział, że apel zostanie natychmiast wysłany na Kreml. Nie było jasne, ile czasu zajmie Kremlowi jego przegląd.

„Jeśli zostanie podjęta decyzja o uznaniu, Rosja de facto i de jure wycofa się z porozumień mińskich ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami” – powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

Moskwa opisuje konflikt na wschodzie Ukrainy jako wojnę domową, ale Ukraina i Zachód twierdzą, że Rosja pomaga separatystom swoimi siłami naziemnymi, czemu Moskwa zaprzecza.

Rosja wydała ponad 700 tys. paszportów mieszkańcom wschodniej Ukrainy, odkąd separatyści zajęli tam terytorium w 2014 r., krótko po aneksji Krymu przez Rosję, co nadweręża stosunki z Kijowem i Zachodem.

READ  Rosyjskie prawo propagandowe LGBT: Duma Państwowa przyjmuje poprawki

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił komentarza na temat treści apelu, twierdząc, że nie podjęto w jego sprawie żadnej decyzji. Dodał jednak, że prorosyjski separatystyczny region, znany jako Donbas, jest dla Rosjan poważnym problemem.

Powiedział, że Rosja wielokrotnie demonstrowała swoje zaangażowanie w proces pokojowy w Mińsku i nadal chce go realizować.

Czterostronne rozmowy pokojowe odbyły się we wschodniej Ukrainie między Ukrainą, Rosją, Francją i Niemcami w zeszłym tygodniu, ale zakończyły się bez przełomu.

Po rozmowach Ukraina oświadczyła, że ​​nie ulegnie naciskom Moskwy, by negocjować bezpośrednio z separatystami, a Rosja oskarżyła Kijów o składanie śmiesznych propozycji. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Dodatkowe raporty Anastasii Teterelevej, Antona Zvereva i Dmitrija Antonowa w Moskwie i Natalii Zenets w Kijowie; Napisane przez Toma Palmfortha. Redakcja: Andrew Cawthorne i Angus McSwan

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *