Rosyjski sąd nakazał wstrzymanie budowy ropociągu kaspijskiego, ale eksport wciąż płynie

Widok zewnętrzny pokazuje nową przepompownię konsorcjum Caspian Sea Pipeline Consortium (CPC) w pobliżu miasta Atyrau w Kazachstanie, 12 października 2017 r. REUTERS / Maria Gordeeva

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Ta treść została wyprodukowana w Rosji, gdzie prawo ogranicza zasięg rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie.
  • Dwa źródła twierdzą, że dostawy ropy z terminalu CPC są kontynuowane
  • CPC eksportuje około 1,2 miliona baryłek dziennie
  • Operacje rurociągu wstrzymane z powodu burz
  • Kazachstan rozważa środki mające na celu usunięcie ograniczeń CPC

MOSKWA (Reuters) – Rosyjski sąd nakazał konsorcjum Caspian Sea Pipelines Consortium, które transportuje ropę z Kazachstanu do Morza Czarnego jednym z największych rurociągów na świecie, aby zawiesiło działalność na 30 dni, chociaż źródła twierdzą, że eksport tego nie zrobił. Nadal płynął.

Decyzja o zawieszeniu operacji związanych z dokumentami wycieku ropy, CPC, która obsługuje około 1% światowej ropy, podała konsorcjum, w skład którego wchodzą amerykańskie firmy Chevron i Exxon. (XOM.N)zgodnie z wtorkowym orzeczeniem sądu.

Dwa źródła handlowe zaznajomione z działalnością portu poinformowały Reuters, że eksport ropy z terminalu CPC na Morzu Czarnym był kontynuowany w środę rano.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Trzy inne źródła branżowe poinformowały, że dostawy ropy naftowej ze złóż do rurociągu CPC zostały odcięte dopiero w środę rano.

Każde poważne zakłócenie KPCh wywarłoby dalszą presję na światowy rynek ropy, który stoi w obliczu jednego z najgorszych kryzysów dostaw od czasu arabskiego embarga na ropę w latach siedemdziesiątych.

CPC poinformowała, że ​​złożyła apelację do sądu w rosyjskim mieście Noworosyjsk, żądając zawieszenia wykonania orzeczenia, aby uniknąć wstrzymania, które mogłoby prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji dla urządzeń rurociągowych.

READ  Rosyjski minister spraw zagranicznych Ławrow wydaje przerażające ostrzeżenie o „bezpośrednim starciu” z NATO

Nie przedstawiła żadnych dalszych komentarzy, gdy skontaktował się z Reutersem.

Rurociąg Komunistycznej Partii Chin znalazł się w centrum uwagi odkąd Rosja wysłała swoje wojska na Ukrainę, w ramach tego, co nazywa „specjalną operacją wojskową”. W rezultacie nałożone zachodnie sankcje ograniczyły rosyjski eksport i podniosły ceny ropy naftowej.

Ceny ropy naftowej wzrosły w środę o ponad 1% do ponad 104 USD za baryłkę, podsycane obawami o podaż.

Rosja ograniczyła już przepływy gazu przez gazociąg Nord Stream 1, który dostarcza rosyjski gaz do Niemiec i innych krajów europejskich. Rurociąg ten pracował z 40% przepustowością ze względu na spór o naprawę sprzętu.

Kary

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjską ropę, ale stwierdziły, że przepływy z Kazachstanu przez Rosję muszą przebiegać nieprzerwanie. Tymczasem Unia Europejska oświadczyła, że ​​do 2027 roku chce odzwyczaić się od uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych.

Raport o stanie terminalu przedstawiony przez Reutersa wykazał, że dostawy ropy z terminalu CPC trwały do ​​południa 5 lipca, ale nie było jasne, czy operacje były kontynuowane 6 lipca.

Chińska Partia Komunistyczna poinformowała w środę, że rosyjska wicepremier Victoria Abramchenko zleciła regulatorom, w tym regulatorowi bezpieczeństwa przemysłowego Rostecnadzor, przeprowadzenie inspekcji obiektów rosyjskiej części konsorcjum.

Powiedziała, że ​​inspekcja wykryła pewne „dokumentalne” nieprawidłowości dotyczące planów postępowania z wyciekami ropy. W zeszłym roku w zakładzie doszło do wycieku ropy.

Kazachstan powiedział, że rząd omawia środki mające na celu zaradzenie wpływowi ograniczeń na eksport ropy za pośrednictwem Komunistycznej Partii Chin.

Rurociąg eksportował w zeszłym roku z Morza Czarnego do 54 milionów ton, czyli około 1,2 miliona baryłek dziennie, głównej ropy Kazachstanu, lekkiej mieszanki CPC light.

Prace nad rurociągiem zostały już wstrzymane z powodu uszkodzenia urządzeń terminalu na Morzu Czarnym w tym roku.

Tymczasem kazachstańska policja poinformowała, że ​​w gigantycznym polu naftowym Tengiz, głównym źródle ropy dla Komunistycznej Partii Chin, doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch pracowników, podała agencja Interfax.

READ  Stany Zjednoczone i ich sojusznicy walczą o plany pozyskania niezbędnych dostaw zboża z Ukrainy

Źródło w sektorze powiedziało Reuterowi, że operacje w terenie są kontynuowane po wypadku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters, Dodatkowe raporty przez Rona Bosseau w Londynie; Edytowanie przez Edmunda Blaira i Guya Faulconbridge

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.