Rynki światowe w większości załamały się po tym, jak raport o zatrudnieniu w USA był lepszy od oczekiwań

HONG KONG (AFP) – W poniedziałek na giełdach światowych przeważały spadki po notowaniach w USA Raport o ofertach pracy Piątkowa publikacja była gorętsza niż oczekiwano, a euro spadło po decyzji prezydenta Francji Emmanuela Macrona Rozwiązanie Rady Narodowej Po porażce w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

Partie skrajnie prawicowe odniosły znaczne zyski w niedzielnych wyborach parlamentarnych, co skłoniło prezydenta Francji Emmanuela Macrona do zarządzenia przedterminowych wyborów. Doprowadziło to do spadku ceny euro do najniższego poziomu od prawie miesiąca. Kurs euro kosztował 1,0766 dolara, w porównaniu z 1,0778 dolara.

Niepowodzenia, jakie poniosły istniejące partie, rzuciły cień na cały region. Indeks CAC 40 w Paryżu spadł o 1,7% do 7 866,87 pkt, a niemiecki DAX stracił 0,7% do 18 425,26 pkt. Brytyjski indeks FTSE 100 spadł we wczesnych notowaniach o 0,4% do 8215,84 pkt.

Kontrakty terminowe na S&P 500 spadły o 0,1%, a Dow Jones Industrial Average spadł o 0,2%.

Rynki w Azji zakończyły się mieszanie. W Tokio indeks Nikkei 225 wzrósł o 0,9% do 39 038,16 po poniedziałkowych danych rządowych. Gospodarka Japonii W okresie styczeń-marzec obniżył się on w tempie rocznym wynoszącym 1,8%, co stanowi korektę w górę w stosunku do wcześniej odnotowanego spadku o 2%.

Indeks Kospi w Korei Południowej spadł o 0,8% do 2701,17 pkt.

Rynki w Chinach, Hongkongu, Australii i Tajwanie były zamknięte ze względu na święta.

W piątek S&P 500 spadł o 0,1%, a Nasdaq Composite spadł o 0,2%. Indeks Dow Jones spadł o 0,2%.

W maju amerykańscy pracodawcy utworzyli 272 000 miejsc pracy, więcej niż oczekiwali ekonomiści. Z raportu wynika także, że stopa bezrobocia wzrosła drugi miesiąc z rzędu. Ogólnie rzecz biorąc, wskazuje to na utrzymującą się silną pozycję na rynku pracy, z pewnymi niewielkimi oznakami słabości. Silny rynek pracy wspiera wydatki konsumenckie i szerzej rozumianą gospodarkę, ale skomplikował także przyszłą ścieżkę Fed w zakresie stóp procentowych.

READ  PayPal wprowadza na rynek produkty oparte na sztucznej inteligencji, ponieważ jego nowy dyrektor generalny chce ożywić cenę akcji

„Wracamy do punktu wyjścia, gdzie Fed nie może uzasadnić obniżek stóp procentowych, skoro dane o zatrudnieniu pozostają dobre, a inflacja nie spada tak szybko, jak powinna” – stwierdziła w komentarzu Ipek Ozkardskaya, starszy analityk Swissquote Bank.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła do 4,43% z 4,29% tuż przed publikacją raportu o zatrudnieniu. Dwuletnia rentowność, która jest blisko oczekiwań Fed, wzrosła do 4,89% z 4,74% przed publikacją.

Opublikowane w ubiegłym tygodniu dane makroekonomiczne wskazywały, że gospodarka może spowalniać. Najnowsze raporty pokazują, że produkcja skurczyła się w maju, produktywność pracowników nie jest tak wysoka, jak sądzili ekonomiści, a liczba miejsc pracy spada.

Oczekuje się, że przedstawiciele Fed utrzymają stopy procentowe na stałym poziomie na posiedzeniu pod koniec tygodnia. Jak wynika z danych CME Group, po opublikowaniu raportu o zatrudnieniu inwestorzy usunęli więcej założeń, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe na lipcowym posiedzeniu.

Wall Street obserwuje także wyniki sprzedawców detalicznych, które pokazały, że klienci wycofują się z produktów, które nie są niezbędne. Wydatki konsumenckie stanowią główne wsparcie gospodarki, ale uporczywa inflacja szkodzi konsumentom, zwłaszcza tym o niskich dochodach.

Przystanek gierborykający się z trudnościami sprzedawca gier wideo, który był przyczyną szaleństwa na rynku memów, spadł o 39,4% po odnotowaniu kolejnej kwartalnej straty i stwierdzeniu, że planuje sprzedać do 75 milionów akcji więcej.

W pozostałym zakresie cena amerykańskiej ropy naftowej spadła o 18 centów do 75,35 dolarów za baryłkę w handlu elektronicznym na nowojorskiej giełdzie Mercantile Exchange.

Ropa Brent, międzynarodowy standard, straciła 11 centów do 79,51 dolarów za baryłkę.

Dolar amerykański wzrósł do 156,86 jena japońskiego ze 156,83 jena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *