Rzadkie skamieliny jaj ujawniają, że dinozaury nie były strasznymi rodzicami

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Paleontolodzy pracują w środku Indie dokonały rzadkiego znaleziska – skamieniałej wylęgarni dinozaurów z 92 gniazdami i 256 jajami należącymi do kolonii gigantycznych roślinożernych tytanozaurów.

Badanie gniazd i ich jaj wielkości kuli do kręgli ujawniło intymne szczegóły dotyczące życia tego ogromnego zwierzęcia o długiej szyi. Zauropody, które przemierzały tereny dzisiejszych środkowych Indii ponad 66 milionów lat temu.

Jaja o średnicy od 15 cm do 17 cm (6 cali i 6,7 cala) prawdopodobnie należały do ​​wielu gatunków tytanozaurów. Liczba jaj w każdym gnieździe waha się od jednego do 20, powiedział główny autor badania Guntupalli Prasad, paleontolog z Wydziału Geologii Uniwersytetu w Delhi. Wiele gniazd znajduje się blisko siebie.

Wyniki wskazują, że tyranozaury, które należą do największych, jakie kiedykolwiek żyły, nie zawsze były najbardziej uważnymi rodzicami, powiedział Prasad.

„Ponieważ tytanozaury były tak gigantyczne, bliscy gniazdujący nie pozwoliliby im odwiedzać gniazd w celu manewrowania i inkubacji jaj lub karmienia piskląt… ponieważ rodzice deptali i deptali jaja”.

D powiedział Darla Zelenitsky, adiunkt paleobiologii dinozaurów na Uniwersytecie Calgary w Kanadzie, która bada jaja dinozaurów. Zelenitsky nie brał udziału w poszukiwaniach.

Gniazda znajdowały się blisko siebie, co sugeruje, że dinozaury składały jaja w grupach, podobnie jak wiele współczesnych ptaków tworzących kolonie.

Pierwsze jaja dinozaurów odkryto na tym obszarze w latach 90. XX wieku, ale najnowsze badania koncentrowały się na miejscu lęgowym w regionie Dhar. W stanie Madhya Pradesh, gdzie w latach 2017, 2018 i 2020 prowadzono wykopaliska i prace terenowe.

Odkryte tam jaja są tak dobrze zachowane, że zespół był w stanie to zrobić Wykrywanie zdegradowanych fragmentów białek ze skorupki jajka.

Badania sugerują, że zachowania lęgowe tytanozaurów mają cechy wspólne z dzisiejszymi ptakami i krokodylami.

Z bliskości gniazd naukowcy wywnioskowali, że dinozaury składały jaja w koloniach lub kryjówkach, jak robi to wiele dzisiejszych ptaków.

„Takie trawiaste kolonie byłyby pięknym widokiem w okresie kredowym, kiedy krajobraz byłby usiany dużą liczbą dużych gniazd dinozaurów” – powiedział Zelenitsky.

Jeden Prasad powiedział Zespół zbadał jedno konkretne jajko — znane jako jajko w jajku lub jajko w jajku Wykazało zachowanie reprodukcyjne podobne do ptaków i sugerowało, że podobnie jak ptaki, niektóre dinozaury mogły składać jaja po kolei. Jajko w jajku Formy u ptaków pojawiają się, gdy jajo jest zanurzone w innym jaju, które wciąż jest w trakcie formowania, zanim zostanie złożone.

„Sekwencyjne składanie to wypuszczanie jaj pojedynczo z przerwą czasową między dwoma zdarzeniami składania. Jest to widoczne u ptaków. Z drugiej strony współczesne gady, takie jak żółwie i krokodyle, składają wszystkie jaja razem w lęgu.

Prasad powiedział, że jaja zostały złożone na bagnach i zakopane w płytkich dołach, podobnych do miejsc lęgowych współczesnych krokodyli. Podobnie jak pisklęta krokodyli, dodał Zelenitsky, gniazdowanie w pobliżu wody może być ważne, aby zapobiec wysychaniu jaj i śmierci potomstwa przed wykluciem.

Jaja tytanozaura mają średnicę od 6 do 7 cali.

Ale w przeciwieństwie do ptaków i krokodyli, które wysiadują swoje jaja, Prasad powiedział, że na podstawie fizycznych cech gniazd możliwe jest, że tytanozaury złożyły jaja, a następnie zostawiły młode dinozaury, by same sobie radziły – choć potrzeba więcej danych, aby mieć pewność.

Uważano, że inne dinozaury są bardziej uważnymi rodzicami. Na przykład dinozaura odkryto w Mongolii w latach dwudziestych XX wieku, leżącego w pobliżu gniazda jaj, które uważa się za należące do konkurenta. W tamtym czasie paleontolodzy zakładali, że zwierzę zmarło, próbując splądrować gniazdo – i nazwali to stworzenie Oviraptorem, czyli „złodziejem jaj”.

Reputacja tak zwanego złodzieja dinozaurów została przywrócona dopiero w latach 90., kiedy to Kolejne odkrycie ujawniło, że jaja były A właściwie jego własny I to Prawdopodobne jest, że stworzenie siedziało na nich w starannie zaaranżowanym gnieździe.

READ  Rosja bombarduje ukraińskie miasta pomimo obietnicy wycofania się z Kijowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.