Salman Rushdie jest nadal hospitalizowany, ponieważ podejrzany o atak jest niewinny

13 sierpnia (Reuters) – Uznany autor Salman Rushdie został hospitalizowany z poważnymi obrażeniami w sobotę, dzień po tym, jak został wielokrotnie dźgnięty nożem podczas publicznego wystąpienia w stanie Nowy Jork, podczas gdy policja próbowała ustalić motyw ataku, który wywołał międzynarodowe potępienie.

Oskarżony napastnik, 24-letni Hadi Mather z Fairview w stanie New Jersey, przyznał się do winy w sądzie, kiedy pojawił się w sądzie w sobotę, powiedział Reuterowi jego wyznaczony przez sąd adwokat Nathaniel Baron.

Rushdie, lat 75, miał wygłosić wykład na temat wolności artystycznej w Instytucie Chautauqua w zachodniej części Nowego Jorku. Następnie Matter wpadł na scenę i dźgnął nożem autora indyjskiego pochodzenia, którego powieść z 1988 roku „Szatańskie wersety” zainspirowała irańskich muzułmanów do zabicia go.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Po kilku godzinach operacji Rushdie pozostawał pod respiratorem i nie mógł mówić do piątkowego wieczoru, jak twierdzi jego agent Andrew Wylie. Powieściopisarz stracił oko i doznał uszkodzenia nerwu w ramieniu i urazów wątroby, powiedział Wiley w e-mailu.

Wiley nie odpowiedział na wiadomości z prośbą o aktualizację stanu zdrowia Rushdiego w sobotę, chociaż New York Times poinformował, że Rushdie zaczął mówić, cytując Wileya.

Pisarze i politycy na całym świecie potępili dźgnięcie nożem jako zamach na wolność wypowiedzi. W sobotnim oświadczeniu prezydent Joe Biden pochwalił Rushdiego i „uniwersalne ideały”, które ucieleśnia jego praca.

„Prawda. Odwaga. Odporność. Umiejętność nieustraszonego dzielenia się pomysłami” – powiedział Biden. „Są to elementy składowe każdego wolnego i otwartego społeczeństwa”.

Ani lokalni, ani federalni urzędnicy nie podali dodatkowych szczegółów na temat sobotniego śledztwa. Policja poinformowała w piątek, że nie ustalono motywu ataku.

Według NBC New York, chociaż nie znaleziono żadnych konkretnych powiązań, wstępny przegląd kont w mediach społecznościowych Mathera wskazywał, że Mather był sympatyzujący z ekstremizmem szyickim i irańskim Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

READ  Gdy ACC decyduje się na Cal, Stanford, Mountain West zastanawia się nad kolejnym ruchem

IRGC to potężna frakcja, która kontroluje imperium biznesowe, a także elitarne siły zbrojne i wywiadowcze, które Waszyngton oskarża o prowadzenie globalnej kampanii terroryzmu.

Poproszony o komentarz w sprawie, adwokat Mathera, Barron, powiedział: „Jesteśmy na wczesnym etapie i szczerze mówiąc, w takich przypadkach myślę, że ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że ludzie muszą mieć otwarty umysł. .Muszą wszystko zobaczyć i nie mogą myśleć, że coś się stało.” , bo nie mogą myśleć, że coś się stało.”

Powiedział, że wstępne rozprawa w sprawie odbędzie się w piątek.

Mather urodził się w Kalifornii i niedawno przeniósł się do New Jersey, podała NBC New York, dodając, że ma przy sobie fałszywe prawo jazdy. Został aresztowany na miejscu przez policjanta stanowego po tym, jak został powalony na ziemię przez gapiów.

Świadkowie powiedzieli, że nauczyciel został pobity i zaniemówił. Rushdie został dźgnięty nożem 10 razy, poinformowali prokuratorzy podczas procesu Mathera, podał Times.

Planowano atak; Prokuratorzy powiedzieli sądowi, że Mater pojechał autobusem do Chautauqua, 12 mil (19 km) od brzegu jeziora Erie, i kupił przepustkę, która pozwoliłaby mu uczestniczyć w przemówieniu Rushdiego. Donosił „Times”. Ci, którzy wzięli udział, powiedzieli, że nie było żadnych widocznych kontroli bezpieczeństwa.

W sobotę prokuratura okręgowa nie odpowiedziała na prośby o komentarz.

Śledczy FBI udali się pod ostatni podany adres Modera w Fairview, dzielnicy hrabstwa Bergen po drugiej stronie rzeki Hudson od Manhattanu, w piątek wieczorem, podała NBC New York.

READ  36 osób zginęło w pożarach lasów na Hawajach. Śledź najnowsze

W sobotę nie było policji w dwupiętrowym domu z cegły i zaprawy w dzielnicy w większości hiszpańskojęzycznej. Kobieta, która weszła do domu, odmówiła rozmowy ze zgromadzonymi na zewnątrz reporterami.

Nagroda za głowę

Urodzony w muzułmańskiej rodzinie Kaszmirczyków w Bombaju (obecnie Mumbai), Rushdie od dawna zmagał się z groźbami śmierci za swoje „szatańskie wersety”, zanim przeniósł się do Wielkiej Brytanii. Książka została zakazana w wielu krajach o dużej populacji muzułmańskiej.

W 1989 r. ówczesny najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ruhollah Chomeini, wydał fatwę, czyli dekret religijny, wzywając muzułmanów do zabicia autora i każdego zaangażowanego w publikację książki za bluźnierstwo. Hitoshi Igarashi, japoński tłumacz powieści, został zasztyletowany w 1991 roku w nierozwiązanej sprawie.

W Iranie nie było oficjalnej reakcji rządu na atak na Rushdiego, ale kilka twardych irańskich gazet pochwaliło jego atak. Czytaj więcej

Organizacje irańskie, niektóre powiązane z rządem, podniosły wielomilionowe nagrody za morderstwo Rushtiego. Ajatollah Ali Chamenei, następca Chomeiniego na stanowisku najwyższego przywódcy, powiedział, że fatwa była „nieodwracalna” do 2019 roku.

Ali Tehfe, burmistrz Yaroun w południowym Libanie, powiedział, że jest synem człowieka z miasta Matar. Rodzice podejrzanego wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych i tam się urodził i wychował, dodał burmistrz.

Zapytany, czy Mather lub jego rodzice przyłączyli się do wspieranej przez Iran grupy zbrojnej Hezbollahu w Libanie, czy ją wspierali, Tehfey odpowiedział, że nie ma żadnych informacji na temat ich poglądów politycznych.

Przedstawiciel Hezbollahu powiedział Reuterowi w sobotę, że grupa nie ma dalszych informacji na temat ataku na Rushdiego. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Kanishka Singh donosi w Waszyngtonie; Dodatkowe relacje Randy’ego Love w Fairview, New Jersey, Ramiego Ayyuba i Teda Hessena w Waszyngtonie oraz Taimura Azari w Bejrucie; Nathan Lane i Joseph Ochs; Montaż przez Aleksandra Smitha i Daniela Wallis

READ  Przywódca Korei Północnej Kim wezwał swoje wojsko do zaostrzenia planów bitewnych, podczas gdy jego rywale przygotowują ćwiczenia

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *