Satelita Aditya-L1 należący do ISRO spotkał się ze Słońcem

Satelita Aditya-L1 przeprowadzi eksperymenty, aby lepiej zrozumieć Słońce. (szarada)

Nowe Delhi:

Indyjska „Niebiańska Surya Namaskar” wkrótce osiągnie swój szczyt. Pierwsze w Indiach kosmiczne obserwatorium słoneczne – satelita Aditya-L1 – sprawdzi dom, w którym prawdopodobnie będzie przebywał przez następne pięć lat. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) twierdzi, że satelita osiągnie zamierzoną orbitę 6 stycznia o 16:00.

Podczas swojej 126-dniowej podróży, która rozpoczęła się 2 września ubiegłego roku, pokonała około 3,7 miliona kilometrów, okrężną trasą, aby dotrzeć do „Karambhoomi”, czyli „miejsca pracy”. ISRO twierdzi, że Aditya jest zdrowa, a wyniki naukowe już zaczęły napływać, ponieważ przesłała piękne obrazy pełnego dysku słonecznego.

Dom Adityi znajduje się na orbicie w kształcie halo, około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Choć orbita jest bliżej Słońca niż Ziemi, to i tak będzie bardzo daleko, bo Słońce jest od nas oddalone o około 150 milionów kilometrów.

Najnowsze wiadomości w NDTV

Ze swojej ostatecznej lokalizacji, zwanej Punktem Lagrangianu-1, ważący 1475 kg satelita Aditya-L1 przeprowadzi eksperymenty naukowe, aby lepiej zrozumieć gwiazdę naszego Układu Słonecznego, co pozostaje tajemnicą.

„Indyjskie Obserwatorium Słoneczne będzie miało ciągły, nieprzerwany widok Słońca i pomoże nam zrozumieć pogodę kosmiczną. Posłuży jako platforma do prognozowania i ostrzegania o burzach słonecznych” – powiedział Nigar Shaji, kierownik projektu satelity Aditya-L1 w Indyjskim Obserwatorium Słonecznym. Centrum Satelitarne UR Rao, Bengaluru.

Burza słoneczna to eksplozja magnetyczna na dużą skalę, która ma miejsce na Słońcu i może mieć wpływ na cały Układ Słoneczny.

„Ponieważ Aditya-L1 będzie patrzeć na Słońce w sposób ciągły, może ostrzec nas o zbliżającym się wpływie elektromagnetycznym Słońca na Ziemię i chronić nasze satelity, sieci elektroenergetyczne i inną komunikację przed zakłóceniami. Pomoże to w kontynuowaniu normalnej pracy, obsługując je w „bezpiecznym trybie” w różnych trybach, aż burza słoneczna minie” – powiedziała NDTV Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych, dodając, że Indie posiadają w przestrzeni kosmicznej aktywa o wartości ponad 50 000 crore rupii, w tym ponad 50 działających satelitów, które należy chronić przed działaniem słońca.

Najnowsze wiadomości w NDTV

„Satelita Aditya-L1 będzie pełnić funkcję swego rodzaju osłony przestrzeni kosmicznej, monitorując rozbłyski słoneczne i późniejsze burze słoneczne” – wyjaśnił.

READ  Rozwikłaj podstawową tajemnicę Czerwonej Planety

Kiedy duży rozbłysk słoneczny wyłania się ze Słońca, może spalić elektronikę satelity. Aby je chronić, inżynierowie kosmiczni wyłączają urządzenia elektroniczne i trzymają je w bezpiecznym stanie, aż minie burza z doładowaniem.

„Aditya-L1 to inteligentny satelita. Nigdy nie będzie spać i będzie monitorować aktywność najbliższej Ziemi gwiazdy, aby ostrzec, kiedy dotknie nas gniew słoneczny” – powiedział profesor Somak Raychaudhury, astrofizyk z Uniwersytetu Ashoka.

Profesor Durgesh Tripathi, naukowiec z Międzyuczelnianego Centrum Astronomii i Astrofizyki (IUCAA) w Pune, powiedział, że „złożony teleskop kosmiczny” stanowi dla naukowców jedyną w życiu szansę.

Skrzydło naukowe na Aditya-L1

ISRO w swoim oświadczeniu podaje, że głównymi celami naukowymi misji Aditya-L1 są:

  • Badanie dynamiki górnych warstw atmosfery Słońca (chromosfery i korony).
  • Badanie nagrzewania chromosfery i korony, fizyki częściowo zjonizowanej plazmy, inicjacji koronalnego wyrzutu masy i rozbłysków
  • Obserwowanie środowiska cząstek i plazmy in situ, dostarczanie danych do badania dynamiki cząstek Słońca
  • Badanie fizyki korony słonecznej i mechanizmu jej ogrzewania
  • Diagnostyka plazmy koronalnej i pierścieniowej: temperatura, prędkość i gęstość
  • Ewolucja, dynamika i pochodzenie CME (koronalny wyrzut masy)
  • Określ sekwencję procesów zachodzących w wielu warstwach (chromosfera, podstawa i rozszerzona korona), które ostatecznie prowadzą do rozbłysków słonecznych
  • Topologia pola magnetycznego i pomiary pola magnetycznego w koronie słonecznej
  • Pochodzenie, powstawanie i dynamika wiatru słonecznego, który napędza pogodę kosmiczną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *