Siły rosyjskie cierpią na „ostrą chorobę popromienną” po kopaniu rowów w Czarnobylu

kilkaset rosyjscy żołnierze Musieli pospiesznie wycofać się z Elektrownia jądrowa w Czarnobylu na Ukrainie po narażeniu na „ostrą chorobę popromienną” ze skażonej gleby, według ukraińskich urzędników.

Żołnierze, o których doniesiono, że kopali okopy w zanieczyszczonym czerwonym lesie w pobliżu miejsca największej katastrofy nuklearnej w historii, są obecnie leczeni w prywatnym ośrodku medycznym w Homlu na Białorusi. Las nosi taką nazwę, ponieważ tysiące sosen poczerwienieło podczas katastrofy nuklearnej w 1986 r. Obszar ten jest tak toksyczny, że nawet wysoce wyspecjalizowani pracownicy z Czarnobyla nie mają tam wstępu.

Lokalne raporty wskazują, że na początku czwartku do Homla przybyło siedem autobusów z siłami ekspresowymi. Dziennikarze na miejscu donosili również o „autobusach duchów” transportowanych z Białorusi do Rosji pod osłoną ciemności.

W środę amerykański wywiad poinformował, że siły rosyjskie zaczęły wycofywać się z nieistniejącej placówki. Rosja powiedziała, że ​​wycofanie się z Czarnobyla było częścią zobowiązania do ograniczenia inwazji. Ale ukraińskie media podają, że powodem jest właśnie to, że wojska były „napromieniowane” ze skażonej gleby.

Yaroslav Yemelianenko, który pracuje w radzie publicznej ukraińskiej państwowej agencji zarządzania strefą wykluczenia, zamieścił na Facebooku „kolejną partię napromieniowanych rosyjskich terrorystów, którzy zdobyli region Czarnobyla, do białoruskiego ośrodka radiologicznego w Homelu”. „Istnieją zasady postępowania z tym obszarem”.

Obiekt w Czarnobylu znalazł się pod kontrolą Rosji 24 lutego, pierwszego dnia inwazji. Pracownicy pełnili służbę przez ponad 600 godzin, zanim pozwolono im na zmianę zmian. Międzynarodowe zaniepokojenie natychmiast wzrosło, gdy siły rosyjskie przeniosły ciężki sprzęt wojskowy przez ten obszar, wznosząc radioaktywny pył bez żadnego sprzętu ochronnego. Pożary lasów na tym obszarze wzbudziły również obawy o zanieczyszczenie środowiska.

Wykopy w lesie – uważanym za najbardziej zanieczyszczony obszar stanowiska – wywołały powszechną kpinę ze strony Ukraińców pracujących na miejscu.

READ  Prezydent Ukrainy nagle pojawia się na Forum Doha

Katastrofa jest ostatnią z serii wcześniejszych gaf Siły rosyjskie walczą o utrzymanie przyczółka w swojej coraz bardziej nieudanej wojnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.