SpaceX Elon Musk rozpoczyna misję astronautów NASA Crew-4

Rakieta SpaceX Falcon 9 niosąca statek kosmiczny Crew Dragon firmy wystrzeliła misję Crew-4 z NASA Kennedy Space Center na Florydzie 27 kwietnia 2022 r.

Aubrey Geminiani | NASA

SpaceX wystrzelił grupę astronautów NASA wczesnym rankiem w środę, z Elona Muska W niecałe dwa lata firma wysłała na orbitę 26 osób.

Misja Crew-4, siódmy dotychczas lot załogowy firmy i czwarty start załogi operacyjnej NASA, weszła na orbitę po wystrzeleniu z Kennedy Space Center na Florydzie o 3:52 nad ranem czasu wschodniego. Rakieta SpaceX Falcon 9 przeniosła czterech astronautów w kosmos w statku kosmicznym Freedom’s Crew Dragon.

„Zespół SpaceX wykonał się pięknie” – powiedziała wiceminister NASA Kathy Lueders na konferencji prasowej po uruchomieniu.

Kapsuła SpaceX – przewożąca astronautów NASA Jill Lindgren, Boba Haynesa, Jessicę Watkins i włoską astronautkę Samanthę Cristoforetti – jest w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To pierwszy lot kosmiczny Heinza i Watkinsa, a drugi zarówno Lindgrena, jak i Cristoforettiego. SpaceX Freedom ma zadokować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej około 16 godzin po wystrzeleniu, około 20:15 czasu wschodniego.

Astronauci z załogi 4, od lewej: Jessica Watkins, specjalistka od misji; Bob Haynes jest pilotem. Kjell Lindgren, lider; oraz Samantha Cristoforetti, Starszy Specjalista.

Kim Shefflett | NASA

Zespół Crew-4 wykona pełnoetatową misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, spędzając na jej pokładzie około sześciu miesięcy. Cała czwórka dołączy do astronautów Crew 3, który wystartował w listopadzie, na krótko przed demontażem i powrotem na Ziemię kapsuły wytrzymałościowej Crew Dragon najnowszego zespołu.

Musk Crew-4 wystartował niecałe 39 godzin później Odtworzenie specjalnej załogi astronautów Axiom’s Ax-1, która w poniedziałek rozbiła się o kapsułę Crew Dragon.

Po wystrzeleniu SpaceX wylądował również rakietą dopalającą Falcon 9, która jest dużą dolną częścią rakiety. Rakieta startowa Falcon 9 wystartowała wcześniej w trzech misjach, co czyni ją czwartą ukończoną do tej pory, a SpaceX planuje nadal używać jej do uruchamiania przyszłych misji.

READ  Nowa propozycja Kosmicznego Teleskopu Hubble'a dotyczy również kosmicznych śmieci

SpaceX opracował własny pojazd Crew Dragon i dostroił swoją rakietę Falcon 9 w ramach programu Commercial Crew NASA, który zapewnił firmie ponad 3 miliardy dolarów na opracowanie systemu i uruchomienie sześciu misji operacyjnych.

Commercial Crew to program konkurencyjny. NASA również nagrodzona Boeing 4,8 miliarda dolarów kontraktów na rozwój Jego statek kosmiczny Starliner – ale ta kapsuła jest wciąż w fazie rozwoju Ze względu na bezzałogowy test w locie w grudniu 2019 roku stanął przed poważnymi wyzwaniami.

NASA zapewnia, że ​​oprócz umożliwienia Stanom Zjednoczonym wysłania astronautów w kosmos, SpaceX zapewnia agencji Opcja oszczędności kosztów. Agencja spodziewa się zapłacić każdemu astronautowi 55 milionów dolarów za lot z Crew Dragon, w porównaniu do 86 milionów dolarów za lot z Rosjanami. NASA oszacowała, że ​​w 2020 roku o kontrakty będą walczyć dwie prywatne firmy Agencja zaoszczędziła od 20 do 30 miliardów dolarów w kosztach rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *