Spadek sprzedaży istniejących domów w marcu, mediana cen bije nowy rekord

Strona główna znaku „Sprzedaj” Peoria, Illinois

Daniel Acker | Bloomberg | Obrazy Getty

Według National Association of Realtors sprzedaż istniejących domów spadła w marcu o 2,7% do sezonowo skorygowanej rocznej stopy 5,77 mln sztuk. Lutowy odczyt został również zrewidowany niżej z większym niż normalnie spadkiem, z 6,02 mln jednostek do 5,93 mln.

Sprzedaż w marcu była o 4,5% niższa niż w tym samym okresie w 2021 roku.

Odczyt opiera się na zamknięciach, co oznacza, że ​​umowy prawdopodobnie zostaną podpisane w styczniu i lutym, kiedy oprocentowanie kredytów hipotecznych zaczęło rosnąć, ale jeszcze nie wzrosły tak gwałtownie, jak w marcu. Średni 30-letni kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu wynosił 3,29% na początku stycznia i wzrósł do 3,9% pod koniec lutego, jak podają codzienne wiadomości hipoteczne. Stała stopa 30-letnia wynosi obecnie 5,35%.

Wysokie ceny zaostrzyły już i tak drogi rynek dla kupujących. Mediana ceny istniejącego domu sprzedanego w marcu wyniosła 375 300 USD, co stanowi 15% wzrost od marca 2021 r. Jest to najwyższa średnia cena, jaką kiedykolwiek zarejestrowali brokerzy.

Według Realtor.com, przy rosnących cenach, a ceny znacznie rosną, przeciętny kredytobiorca płaci o około 38% więcej miesięcznej spłaty, niż zapłaciłby za ten sam dom rok temu.

Ceny nadal rosną, ponieważ podaż domów na sprzedaż jest nadal niewiarygodnie niska przy silnym popycie ze strony milenialsów. Na koniec marca na sprzedaż było 950 tys. domów, co oznacza spadek o 9,5% rok do roku. Przy obecnym tempie sprzedaży stanowiącym dwumiesięczną podaż.

Podaż mieszkań na sprzedaż jest najgorsza z dolnego segmentu rynku, skłania sprzedaż w kierunku droższego segmentu.

Sprzedaż domów między 100 000 a 250 000 USD była o 21% niższa niż w zeszłym roku, podczas gdy sprzedaż domów między 750 000 a 1 milionem USD wzrosła o 30%. Domy wycenione na ponad milion dolarów odnotowały 25% wzrost sprzedaży.

READ  Bitcoin rozlicza się poniżej 29,5 tys. USD, ponieważ słabną apele do bardziej ryzykownych aktywów

„Wiemy, że budowlańcy byli zbyt produktywni od czasu kryzysu wykluczenia, dlatego istnieje taki niedobór” – powiedział Lawrence Yun, główny ekonomista National Association of Realtors. „Ale kiedy oprocentowanie kredytów hipotecznych idą w górę, od kilku miesięcy obserwujemy wzrost zapasów”.

Domy na sprzedaż szybko się rozwijają, a średnia liczba dni na rynku wynosi zaledwie 17, w porównaniu z 18 rok temu. A krytyka jest królem. Stanowiło to 28% całkowitej sprzedaży w marcu, najwięcej od lipca 2014 roku.

Ostatnie tygodniowe dane o nieruchomościach z Realtor.com sugerują, że podaż może rosnąć wraz ze wzrostem liczby nowych ofert.

„Jest kilka dobrych wiadomości dla kupujących, ponieważ zwykle jesteśmy w najlepszej porze roku, aby wystawić dom na sprzedaż”, powiedziała w oświadczeniu Danielle Hill, główny ekonomista Realtor.com. „Wraz z umiarem w sprzedaży domów, powinno to oznaczać więcej opcji do wyboru dla reszty poszukujących domu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *