Sprzedaż domów w Chinach nadal spada i nie widać oznak ożywienia

(Bloomberg) – Sprzedaż domów w Chinach w marcu nadal spadała, co sugeruje, że oczekiwana poprawa sytuacji w sektorze nie jest jeszcze widoczna na horyzoncie.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Według wstępnych danych China Real Estate Information Corp. wartość sprzedaży nowych domów przez 100 największych firm z branży nieruchomości spadła o około 46% w porównaniu z rokiem poprzednim do 358 miliardów juanów (49,6 miliarda dolarów), po spadku o 60% w lutym.

Przedłużająca się susza w sprzedaży nieruchomości w Chinach dotknęła wiele największych firm budowlanych w kraju i nadszarpnęła bilanse największych banków państwowych w miarę wzrostu ich złych kredytów. Pekin zlecił bankom pomoc w stymulowaniu lokalnej gospodarki, a także wspieranie zadłużonych deweloperów.

Country Garden Holdings, niegdyś potęga na rynku nieruchomości mieszkalnych, pod koniec czwartku niespodziewanie ogłosiła, że ​​nie dotrzyma terminu składania sprawozdań rocznych. China Vanke, niegdyś największy giełdowy deweloper, powiedział, że zysk netto spadł w ubiegłym roku o 46%, więcej niż oczekiwali analitycy.

Według CRIC marzec to zazwyczaj szybki okres w sprzedaży domów, wzrost o 93% w porównaniu z lutym, ale sprzedaż nadal była słabsza niż średnia miesięczna w trzecim i czwartym kwartale ubiegłego roku.

Agencja ostrzegła, że ​​na rynku mieszkaniowym raczej nie nastąpi szybkie ożywienie, co będzie w dalszym ciągu wywierać presję na sprzedaż kontraktów przez deweloperów. CRIC spodziewa się, że kwietniowa sprzedaż pozostanie na niezmienionym poziomie lub będzie nieco wyższa niż w marcu.

Indeks śledzący akcje największych deweloperów notowanych na kontynencie wzrósł w poniedziałek rano aż o 1,6%. Giełda w Hongkongu jest zamknięta ze względu na święto.

Słabość na rynku nieruchomości skłoniła agencję Fitch Ratings do obniżenia ratingów kredytowych niektórych firm budowlanych, w tym Vanke i Longfor Group Holdings Ltd.

Agencja Fitch Ratings obniżyła w czwartek swoje perspektywy dla rynku mieszkaniowego, prognozując obecnie spadek sprzedaży nowych domów o 5–10% w tym roku w związku ze słabym popytem na zakup domów. Firma ratingowa szacowała wcześniej spadek na poziomie od 0% do 5%.

READ  Podróżni obozują na lotnisku w Newark, ponieważ opóźnienia i odwołania wciąż trwają

(Aktualizacja reakcji rynku w siódmym akapicie.)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *