Stand News: Prodemokratyczna agencja informacyjna została zamknięta po tym, jak policja w Hongkongu dokonała nalotu i aresztowała sześć osób, w tym Denise Ho.

Strona internetowa Independent News ogłosiła na swojej stronie na Facebooku, że zawiesiła działalność i zwolniła wszystkich pracowników ze skutkiem natychmiastowym. W raporcie stwierdzono, że Stand News natychmiast przestanie aktualizować swoją stronę internetową i konta w mediach społecznościowych oraz że zostaną one usunięte za kilka dni.

Na konferencji prasowej w środę po południu Steve Lee Kuai-wa, starszy nadinspektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Hongkongu, powiedział, że był zaangażowany w kilka „zdradzieckich” artykułów opublikowanych przez sklep między lipcem 2020 a listopadem 2021 roku.

Li powiedział, że policja zrobiła nalot na biuro agencji prasowej w dzielnicy Kuon Dong i zamroziła aktywa firmy warte około 61 milionów dolarów Hongkongu (7,8 miliona dolarów).

Wcześniej w środę, według raportu rządowego, około 200 policjantów było zaangażowanych w przeszukanie redakcji, w której skonfiskowali materiały prasowe.

Wśród aresztowanych byli Ho i Margaret NG, były ustawodawca prodemokratyczny i kluczowy adwokat – obaj byli członkowie rady dyrektorów komunikatu prasowego. Hong Kong Press Association (HKJA) twierdzi, że były redaktor naczelny Stand News Chung Pui-quen i redaktor naczelny Patrick Lam również zostali aresztowani.

Wstępne oświadczenie rządu w środę brzmiało, że „spisek mający na celu opublikowanie zdradzieckich publikacji” – zarzuty wynikające z prawa karnego epoki kolonialnej – byli funkcjonariuszami policji bezpieczeństwa narodowego zaangażowanymi w sprawę Stand News.

Burzliwy rok dla dziennikarzy

Aresztowania mają miejsce pod koniec burzliwego roku dla wolności prasy Hongkong, które nazywa się „Miastem Świata Azji” i kiedyś szczyciło się tym, że jest wiodącym międzynarodowym centrum medialnym w regionie.

Niegdyś tętniący życiem krajobraz medialny miasta wyschł od czasu, gdy Pekin nałożył na miasto w 2020 r. ważne prawo dotyczące bezpieczeństwa narodowego, co doprowadziło do zamknięcia Apple Daily, prodemokratycznej publikacji, która została ostro nagłośniona na początku tego roku.

HKJA powiedział w środowym oświadczeniu, że „Stowarzyszenie Dziennikarzy Hongkongu jest głęboko zaniepokojone niedawnymi aresztowaniami wysokich rangą przedstawicieli mediów przez policję i nalotami na biura organizacji informacyjnych z dużymi ilościami materiałów prasowych w ciągu roku ”. Rząd „chroni wolność prasy zgodnie z podstawowym prawem” obecnej konstytucji miasta od 1997 roku.

READ  Komputer Concept Luna firmy Dell można łatwo zdemontować, dzięki czemu firma Dell może ponownie wykorzystać swoje komponenty

Stowarzyszenie powiedziało, że Ronson San Ron-Singh, asystent redaktora Stand News i przywódca HKJA, został „zabrany przez policję”.

Stand News opublikował nagranie, na którym policja przyjechała do domu Chana w celu przeszukania w środę rano. Chan powiedział później lokalnym mediom w Hongkongu, że nie został aresztowany.

Denise Ho zeznaje podczas przesłuchania Kongresu i Komitetu Wykonawczego w sprawie Chin 17 września 2019 r.

Ho, kantoński gwiazdor pop i popularny działacz na rzecz demokracji, został aresztowany w swoim domu około 6 rano w środę po tym, jak jego doradca poprosił go, aby nie ujawniać jego nazwiska.

Jej doradca powiedział CNN Business, że policja spędziła ponad dwie godziny w domu piosenkarki, przejmując telefony i komputery oraz jej dowód osobisty i paszport.

W środę w biurze Stand News policja zebrała około 30 pudeł z „dowodami”, powiedział CNN Business rzecznik policji na stronie.

Urzędnicy Hongkongu poparli środowe aresztowania, aby zapobiec fałszywej reprezentacji „złych jabłek” w mediach.

„Każdy, kto próbuje wykorzystać media jako narzędzie do swoich celów politycznych lub innych interesów, jest niezgodny z prawem, zwłaszcza przestępstwami zagrażającymi bezpieczeństwu narodowemu” – powiedział dziennikarzom sekretarz generalny Hongkongu John Lee, zapytany o niepowiązane z tym aresztowania. Wydarzenie prasowe.

„Profesjonalni pracownicy mediów muszą uznać, że są to złe elementy, które niszczą wolność prasy.

„Zapasy są wysokie”

Pomimo krytyki ze strony władz Hongkongu i chińskich mediów państwowych, HKJA nadal wypowiada się w obronie wolności prasy.

Ostatnia akcja policji ma miejsce zaledwie kilka godzin po tym, jak HKJA zorganizowała we wtorek coroczną kolację, która została opóźniona o ponad rok z powodu ograniczeń związanych z wirusem koronowym.

„Wiemy, że akcje są wysokie, ale wolność prasy była podstawą sukcesu Hongkongu” – powiedział Chan w przemówieniu podczas kolacji. „Hongkong zawsze będzie potrzebował prawdy i dziennikarzy. Bez względu na to, jak trudna będzie droga naprzód, stowarzyszenie będzie starało się nie zawieść”.

Funkcjonariusze policji stoją na straży podczas nalotu na biuro Stand News w Hongkongu.
Następnie zainstalowany Pokaz prowadzony przez studentów W Hong Kongu Podczas protestów prodemokratycznych w mieście w 2014 i 2019 roku, wiadomości ze stoiska zyskały na znaczeniu dzięki nagłówkom, krytycznym artykułom redakcyjnym i komentarzom.

Nawet po uchwaleniu ustawy o bezpieczeństwie narodowym był uważany za jeden z najbardziej głośnych sklepów w mieście, często przeprowadzający ostre ataki.

Jest to drugie, po Apple Daily, niezależne media będące celem ataków urzędników bezpieczeństwa narodowego Zamknięte w czerwcu Setki policjantów przeszukało jego biuro, aresztowało kierownictwo i zamroziło jego aktywa pod zarzutem bezpieczeństwa narodowego.

Proces Stand News ma miejsce dzień po tym, jak założyciel Apple Daily Jimmy Loy został uwięziony pod zarzutem spiskowania w celu drukowania i dystrybucji zdradzieckich publikacji, a urzędnicy obwiniają teraz filie Stand News.

Loy został skazany W tym miesiącu skazany na 13 miesięcy Za rozpalenie dorocznego czuwania miasta przy świecach w celu upamiętnienia zeszłorocznych represji na Placu Tiananmen. Władze uznały spotkanie za nielegalne ze względu na ograniczenia związane z wirusem koronowym. Loy był już w więzieniu za inne przestępstwa.

„Fala uderzeniowa” przez Hongkong

Przemawiając na dorocznej kolacji HKJA we wtorek, Chan opisał aresztowanie Lai i jego współpracowników, a następnie zamknięcie Apple Daily jako „falę wstrząsu w Hongkongu”. Dzień. „

READ  Lista Emily stawia Kirsten Cinema na pozycji Philipstera

Chan przyznał również, że coraz trudniej jest obsadzać stanowiska w radzie dyrektorów z powodu obaw o osobiste bezpieczeństwo i możliwości kariery w HKJA.

„W rzeczywistości stanowisko wiceprezesa jest nadal nieobsadzone i pozostanie nim do listopada. To pokazuje, że wielu kolegów zdało sobie sprawę, że zostanie członkiem wykonawczym HKJA może zagrażać życiu” – powiedział Chan.

Największa prodemokratyczna gazeta w Hongkongu zamyka się, gdy Pekin zacieśnia uścisk

W środowym oświadczeniu Klub Korespondentów Zagranicznych w Hongkongu powiedział, że jest „głęboko zaniepokojony” aresztowaniami w związku z wiadomościami stand-up.

„Te środki są kolejnym ciosem w wolność prasy w Hongkongu i będą nadal chłodzić środowisko medialne w mieście po trudnym roku dla miejskich organizacji prasowych”, powiedział.

Ustawa o bezpieczeństwie narodowym, która została sporządzona w Pekinie i ogłoszona w Hongkongu w zeszłym roku, zagraża bezpieczeństwu narodowemu we współpracy z secesją, sabotażem, terroryzmem i siłami zagranicznymi – maksymalnie czterema wyrokami dożywocia.

Od czasu uchwalenia prawa miejski obóz prodemokratyczny został praktycznie zniszczony, a kluczowe postacie zostały uwięzione lub deportowane. Szereg grup cywilnych zostało rozwiązanych, a ostatnio kilka uniwersytetów usunęło pomniki promujące demokrację lub upamiętniające masakrę na placu Tiananmen, wzbudzając obawy o wolność na kampusie.

Rząd Hongkongu wielokrotnie odpierał zarzuty, że prawo przywraca wolność, twierdząc, że po protestach w 2019 r. w mieście został przywrócony porządek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *