Stand News: Prodemokratyczna agencja informacyjna została zamknięta po tym, jak policja w Hongkongu dokonała nalotu i aresztowała sześć osób, w tym Denise Ho.

Strona internetowa Independent News ogłosiła na swojej stronie na Facebooku, że zawiesiła działalność i zwolniła wszystkich pracowników ze skutkiem natychmiastowym. W raporcie stwierdzono, że Stand News natychmiast przestanie aktualizować swoją stronę internetową i konta w mediach społecznościowych oraz że zostaną one usunięte za kilka dni.

Na konferencji prasowej w środę po południu Steve Lee Kuai-wa, starszy nadinspektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Hongkongu, powiedział, że był zaangażowany w kilka „zdradzieckich” artykułów opublikowanych przez sklep między lipcem 2020 a listopadem 2021 roku.

Li powiedział, że policja zrobiła nalot na biuro agencji prasowej w dzielnicy Kuon Dong i zamroziła aktywa firmy warte około 61 milionów dolarów Hongkongu (7,8 miliona dolarów).

Wcześniej w środę, według raportu rządowego, około 200 policjantów było zaangażowanych w przeszukanie redakcji, w której skonfiskowali materiały prasowe.

Wśród aresztowanych byli Ho i Margaret NG, były ustawodawca prodemokratyczny i kluczowy adwokat – obaj byli członkowie rady dyrektorów komunikatu prasowego. Hong Kong Press Association (HKJA) twierdzi, że były redaktor naczelny Stand News Chung Pui-quen i redaktor naczelny Patrick Lam również zostali aresztowani.

Wstępne oświadczenie rządu w środę brzmiało, że „spisek mający na celu opublikowanie zdradzieckich publikacji” – zarzuty wynikające z prawa karnego epoki kolonialnej – byli funkcjonariuszami policji bezpieczeństwa narodowego zaangażowanymi w sprawę Stand News.

Burzliwy rok dla dziennikarzy

Aresztowania mają miejsce pod koniec burzliwego roku dla wolności prasy Hongkong, które nazywa się „Miastem Świata Azji” i kiedyś szczyciło się tym, że jest wiodącym międzynarodowym centrum medialnym w regionie.

Niegdyś tętniący życiem krajobraz medialny miasta wyschł od czasu, gdy Pekin nałożył na miasto w 2020 r. ważne prawo dotyczące bezpieczeństwa narodowego, co doprowadziło do zamknięcia Apple Daily, prodemokratycznej publikacji, która została ostro nagłośniona na początku tego roku.

HKJA powiedział w środowym oświadczeniu, że „Stowarzyszenie Dziennikarzy Hongkongu jest głęboko zaniepokojone niedawnymi aresztowaniami wysokich rangą przedstawicieli mediów przez policję i nalotami na biura organizacji informacyjnych z dużymi ilościami materiałów prasowych w ciągu roku ”. Rząd „chroni wolność prasy zgodnie z podstawowym prawem” obecnej konstytucji miasta od 1997 roku.

READ  Dym z kanadyjskich pożarów po raz kolejny zanieczyszcza powietrze w USA

Stowarzyszenie powiedziało, że Ronson San Ron-Singh, asystent redaktora Stand News i przywódca HKJA, został „zabrany przez policję”.

Stand News opublikował nagranie, na którym policja przyjechała do domu Chana w celu przeszukania w środę rano. Chan powiedział później lokalnym mediom w Hongkongu, że nie został aresztowany.

Denise Ho zeznaje podczas przesłuchania Kongresu i Komitetu Wykonawczego w sprawie Chin 17 września 2019 r.

Ho, kantoński gwiazdor pop i popularny działacz na rzecz demokracji, został aresztowany w swoim domu około 6 rano w środę po tym, jak jego doradca poprosił go, aby nie ujawniać jego nazwiska.

Jej doradca powiedział CNN Business, że policja spędziła ponad dwie godziny w domu piosenkarki, przejmując telefony i komputery oraz jej dowód osobisty i paszport.

W środę w biurze Stand News policja zebrała około 30 pudeł z „dowodami”, powiedział CNN Business rzecznik policji na stronie.

Urzędnicy Hongkongu poparli środowe aresztowania, aby zapobiec fałszywej reprezentacji „złych jabłek” w mediach.

„Każdy, kto próbuje wykorzystać media jako narzędzie do swoich celów politycznych lub innych interesów, jest niezgodny z prawem, zwłaszcza przestępstwami zagrażającymi bezpieczeństwu narodowemu” – powiedział dziennikarzom sekretarz generalny Hongkongu John Lee, zapytany o niepowiązane z tym aresztowania. Wydarzenie prasowe.

„Profesjonalni pracownicy mediów muszą uznać, że są to złe elementy, które niszczą wolność prasy.

„Zapasy są wysokie”

Pomimo krytyki ze strony władz Hongkongu i chińskich mediów państwowych, HKJA nadal wypowiada się w obronie wolności prasy.

Ostatnia akcja policji ma miejsce zaledwie kilka godzin po tym, jak HKJA zorganizowała we wtorek coroczną kolację, która została opóźniona o ponad rok z powodu ograniczeń związanych z wirusem koronowym.

„Wiemy, że akcje są wysokie, ale wolność prasy była podstawą sukcesu Hongkongu” – powiedział Chan w przemówieniu podczas kolacji. „Hongkong zawsze będzie potrzebował prawdy i dziennikarzy. Bez względu na to, jak trudna będzie droga naprzód, stowarzyszenie będzie starało się nie zawieść”.

Funkcjonariusze policji stoją na straży podczas nalotu na biuro Stand News w Hongkongu.
Następnie zainstalowany Pokaz prowadzony przez studentów W Hong Kongu Podczas protestów prodemokratycznych w mieście w 2014 i 2019 roku, wiadomości ze stoiska zyskały na znaczeniu dzięki nagłówkom, krytycznym artykułom redakcyjnym i komentarzom.

Nawet po uchwaleniu ustawy o bezpieczeństwie narodowym był uważany za jeden z najbardziej głośnych sklepów w mieście, często przeprowadzający ostre ataki.

Jest to drugie, po Apple Daily, niezależne media będące celem ataków urzędników bezpieczeństwa narodowego Zamknięte w czerwcu Setki policjantów przeszukało jego biuro, aresztowało kierownictwo i zamroziło jego aktywa pod zarzutem bezpieczeństwa narodowego.

Proces Stand News ma miejsce dzień po tym, jak założyciel Apple Daily Jimmy Loy został uwięziony pod zarzutem spiskowania w celu drukowania i dystrybucji zdradzieckich publikacji, a urzędnicy obwiniają teraz filie Stand News.

Loy został skazany W tym miesiącu skazany na 13 miesięcy Za rozpalenie dorocznego czuwania miasta przy świecach w celu upamiętnienia zeszłorocznych represji na Placu Tiananmen. Władze uznały spotkanie za nielegalne ze względu na ograniczenia związane z wirusem koronowym. Loy był już w więzieniu za inne przestępstwa.

„Fala uderzeniowa” przez Hongkong

Przemawiając na dorocznej kolacji HKJA we wtorek, Chan opisał aresztowanie Lai i jego współpracowników, a następnie zamknięcie Apple Daily jako „falę wstrząsu w Hongkongu”. Dzień. „

READ  Ballworld miał wspaniały weekend, sprzedając 5 milionów egzemplarzy, wyprzedzając Cyberpunk 2077 na liście najczęściej granych gier na Steamie

Chan przyznał również, że coraz trudniej jest obsadzać stanowiska w radzie dyrektorów z powodu obaw o osobiste bezpieczeństwo i możliwości kariery w HKJA.

„W rzeczywistości stanowisko wiceprezesa jest nadal nieobsadzone i pozostanie nim do listopada. To pokazuje, że wielu kolegów zdało sobie sprawę, że zostanie członkiem wykonawczym HKJA może zagrażać życiu” – powiedział Chan.

Największa prodemokratyczna gazeta w Hongkongu zamyka się, gdy Pekin zacieśnia uścisk

W środowym oświadczeniu Klub Korespondentów Zagranicznych w Hongkongu powiedział, że jest „głęboko zaniepokojony” aresztowaniami w związku z wiadomościami stand-up.

„Te środki są kolejnym ciosem w wolność prasy w Hongkongu i będą nadal chłodzić środowisko medialne w mieście po trudnym roku dla miejskich organizacji prasowych”, powiedział.

Ustawa o bezpieczeństwie narodowym, która została sporządzona w Pekinie i ogłoszona w Hongkongu w zeszłym roku, zagraża bezpieczeństwu narodowemu we współpracy z secesją, sabotażem, terroryzmem i siłami zagranicznymi – maksymalnie czterema wyrokami dożywocia.

Od czasu uchwalenia prawa miejski obóz prodemokratyczny został praktycznie zniszczony, a kluczowe postacie zostały uwięzione lub deportowane. Szereg grup cywilnych zostało rozwiązanych, a ostatnio kilka uniwersytetów usunęło pomniki promujące demokrację lub upamiętniające masakrę na placu Tiananmen, wzbudzając obawy o wolność na kampusie.

Rząd Hongkongu wielokrotnie odpierał zarzuty, że prawo przywraca wolność, twierdząc, że po protestach w 2019 r. w mieście został przywrócony porządek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *