Stopnie się zawieszają, inwestorzy kryptowalut są przerażeni

Kilka miesięcy temu inwestycja Mike’a Washburna w kryptowalutę wyglądała na zwycięską.

Teraz ma tylko nadzieję, że odzyska pieniądze.

Washburn, 35-letni hydraulik z Otsego w Minnesocie, miał 100 000 dolarów na koncie w Celsius Network LLC, jednym z największych pożyczkodawców w świecie kryptowalut. Washburn, który niedawno owdowiał, powiedział, że wraz z dwójką dzieci przeprowadził się do rodziców i planuje kupić dom za swoje oszczędności. Konto Celsius oferowało mu wyższy zwrot niż tradycyjne konto bankowe, a firma była dobrze znana w społeczności kryptograficznej.

Niedzielny wieczór, tak powiedział Celsjusz Klienci nie mogą już wypłacać gotówki ze swoich kont. We wtorek wieczorem Wall Street Journal poinformował, że Celsius zatrudnił prawników do restrukturyzacji Aby pomóc uporać się z jej narastającymi problemami finansowymi.

Teraz pan Washburne niecierpliwie czeka na wiadomość, co stanie się z jego rachunkiem.

„Jeżeli nie zobaczę ponownie tych pieniędzy, cofnie to mnie i moje dzieci na lata” – powiedział Washburn.

„W głębi duszy nie sądzę, że będzie dobry wynik, ale mam nadzieję, że się mylę” – powiedział.

Ceny Bitcoina i innych kryptowalut Spadał wraz ze wzrostem stóp procentowych i niepopularnością ryzykownych aktywów. Trudny rynek zmusza dawniej czołowe firmy kryptograficzne do redukcji miejsc pracy, wstrzymywania fuzji i uniemożliwiania klientom wycofywania inwestycji cyfrowych, co szokuje inwestorów.

Inwestorzy indywidualni mogli nie zdawać sobie sprawy, kiedy wkładali procent pieniędzy, które dawali firmie niezabezpieczoną pożyczkę z niewielką ochroną prawną. Firmy kryptograficzne, takie jak Celsius, wyglądają pod pewnymi względami jak banki, ale brakuje im nadzoru inwestorskiego i ochrony prawnej wbudowanej w bankowość i pośrednictwo.

W poście na blogu w niedzielę wieczorem Celsius powiedział, że tymczasowo wstrzymuje wszystkie wypłaty, swapy i przelewy między kontami, powołując się na „trudne warunki rynkowe”. Zgodnie z majowym raportem firmy, posunięcie to zamroziło 11,8 miliarda dolarów w aktywach klientów. W środowe popołudnie aktywa nadal były zamrożone, a założyciel i dyrektor generalny firmy Celsius, Alex Mashinsky, napisał na Twitterze, że firma „pracuje bez przerwy” w tej sprawie.

READ  US SEC do Elona Muska: Jeśli chodzi o twoje tweety, umowa to umowa

Jest to jeden z kilkudziesięciu nieuregulowanych pożyczkodawców, którzy pojawili się w ostatnich latach, obiecując wysokie zyski inwestorom, którzy chcą pożyczać swoje aktywa cyfrowe. Celsius, który ma około 1,7 miliona klientów, zapłacił klientom roczny zwrot do 18,6% z depozytów kryptowalut. Wyższe stopy procentowe były dostępne dla tych, którzy chcieli zaakceptować płatność w walucie CEL CEL.

Pan Mashinsky założył firmę w 2017 r., promując Celsjusza jako bezpieczną alternatywę dla banków. Urodzony na Ukrainie pan Maszinsky krytykował banki za płacenie klientom niskich stóp procentowych, preferując ich koszulki, które podkreślały jego przesłanie, w tym ten z napisem: „Banki nie są twoimi przyjaciółmi”.

Podobnie jak inni pożyczkodawcy, Celsius przyjmuje depozyty klientów w kryptowalutach i pożycza je innym użytkownikom, w tym animatorom rynku i giełdom, w celu uzyskania zwrotu. Celsius lokuje również depozyty klientów w wysokodochodowych, zdecentralizowanych inwestycjach finansowych o wysokim ryzyku.

Jak działa pożyczanie kryptowaluty Celsjusza:

stawia procent Depozyt klienta W zdecentralizowanych inwestycjach finansowych i pożyczaniu pieniędzy innym użytkownikom (w tym giełdom i animatorom rynku).

Klient Pożyczanie pieniędzy Do Celsjusza kontra owoc. (Jest to w zasadzie pożyczka niezabezpieczona).

Wynik percentyla A zwrócić kredytobiorców i inwestycji.

stawia procent Depozyt klienta W zdecentralizowanych inwestycjach finansowych i pożyczaniu pieniędzy innym użytkownikom (w tym giełdom i animatorom rynku).

Klient Pożyczanie pieniędzy Do Celsjusza kontra owoc. (Jest to w zasadzie pożyczka niezabezpieczona).

Wynik percentyla A zwrócić kredytobiorców i inwestycji.

Celsius został jednak postawiony przed wyzwaniem, aby uzyskać wyższy niż obiecany zwrot dla klientów, jednocześnie umożliwiając im natychmiastowe wycofanie inwestycji w kryptowaluty. Celsius zainwestował co najmniej 470 milionów dolarów w inwestycję, która straciła na wartości, według danych blockchain i osoby zaznajomionej z tą sprawą. Warunki produktu inwestycyjnego obsługiwanego przez Lido Finance uniemożliwiają Celsiusowi szybkie usuwanie aktywów, co dodatkowo utrudnia.

READ  Ewolucja Apple od Steve’a Jobsa do Tima Cooka

Wasilij Shapovalov, twórca Lido, powiedział, że uważa, że ​​token nie jest zbyt ryzykowny.

Celsius zaakceptował eter od klientów i użył go do zakupu co najmniej 409 000 tokenów eteru postawionych Lido, według osoby zaznajomionej z materiałem i danymi blockchain, które zaoferowano, aby uzyskać wysoki zwrot. Historycznie rzecz biorąc, tokeny te miały prawie taką samą wartość jak ether, ponieważ reprezentują eter używany na platformie Ethereum do przetwarzania transakcji i utrzymywania bezpieczeństwa łańcucha. Celsius nie może wymienić swoich zasobów Ether powiązanych z Etherem, dopóki Ethereum nie przejdzie na model „Proof of Stake”, ale termin tego przejścia jest stale przesuwany.

Jednak ostatnio, według firmy analitycznej Dune Analytics, eter obstawiony Lido jest sprzedawany z około 5% zniżką. Rozdział zaczyna się od kryptowaluty TerraUSD niedawno upadłco motywuje inwestorów do wycofywania się z bardziej spekulacyjnych aktywów.

Spadek wartości tych tokenów spowodował problem w ujęciu procentowym. Jeśli jej klienci mieliby masowo wycofywać depozyty eterowe, firma musiałaby sprzedać swoje powiązane pakiety eterowe ze znaczną stratą.

Losy Celsjusza wydają się szybko się zmieniać. Firma powiedziała w piątek, że nie miała żadnych problemów z realizacją wniosków o wypłatę i że posiada wystarczającą ilość eteru, aby spełnić swoje zobowiązania.

35-letni Matt Novak z Sacramento w Kalifornii po raz pierwszy zaniepokoił się w weekend, gdy miał problem z zalogowaniem się na swoje stuletnie konto. Próbowałem ponownie kilka godzin później bez powodzenia.

Dion Rabouin z WSJ wyjaśnia, dlaczego Wall Street tak mocno stawia teraz na kryptowaluty i co to oznacza dla nowej klasy aktywów i jej przyszłości. Zdjęcie kompozytowe: Elizabeth Smiloff

Pan Novak powiedział, że jego inwestycje w kryptowalutę na swoim koncie procentowym, około 5% w bitcoin, a reszta w kryptowalutę Polygon, stanowią około 60% jego funduszy emerytalnych. Powiedział, że na początku zeszłego tygodnia jego wartość wynosiła około 93 000 dolarów, ale na początku tego tygodnia spadła do około 28 tysięcy dolarów.

Novak, który prowadzi firmę zajmującą się marketingiem kredytów hipotecznych, powiedział, że w tamtym czasie pociągała go 17,5% stopa zwrotu z depozytów Polygon C. Przed awarią kryptowalut w tym tygodniu oszacował, że zarobił co najmniej 50% swojej początkowej inwestycji.

„Patrząc wstecz, brzmi to zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe” – powiedział.

Decyzja Celsiusa o zamrożeniu kont wywołała napięcie w całym świecie kryptowalut, pomagając w poniedziałek obniżyć bitcoin i eter o około 15%. Aktywa cyfrowe spadły o 53% i 68% w ciągu ostatniego roku.

„Zatrzymanie wypłat klientów to wielka sprawa” – mówi Matthew Siegel, szef badań nad aktywami cyfrowymi w Van Eck Associates, która zarządza trzema funduszami kryptograficznymi. „To testowanie rynku”.

Inwestorzy indywidualni w inne kryptowaluty odczuwają presję, gdy ceny spadają, a niektórzy Otrzymuj wezwania do uzupełnienia depozytu Aby zapewnić więcej gwarancji dla ich handlu lewarowanymi walutami cyfrowymi. We wtorek dostawca danych CoinGlass poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin zlikwidowano około 690 milionów dolarów zabezpieczenia zastawionego przez około 160 223 detalistów.

Według firmy badawczej Messari do wtorku token CEL dla CELIUS spadł o 81% od początku roku. Kiedy moneta spadła w piątek, Celsius powiedział: „Na cenę CEL często wpływają czynniki rynkowe, które nie są związane z wynikami firmy”.

Później tego samego dnia pojawiła się wiadomość, że Celsius zatrudnił prawników ds. restrukturyzacji z firmy prawniczej Akin Jump Strauss-Heuer & Field LLP w celu zbadania potencjalnych opcji finansowania od inwestorów i innych strategicznych alternatyw, w tym restrukturyzacji finansowej.

Papiery wartościowe należące do klientów zarejestrowanej firmy maklerskiej, takiej jak Fidelity Investments, są nietykalne w postępowaniu upadłościowym. Jednak Celsius nie jest zarejestrowaną firmą maklerską.

Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Gary Gensler ostrzegł, że inwestorzy posiadający kryptowalutę za pośrednictwem platform transakcyjnych, takich jak największa amerykańska giełda kryptowalut,

Coinbase Global firma ,

Nie są chronieni w taki sam sposób, w jaki byliby, gdyby zainwestowali za pośrednictwem zarejestrowanego domu maklerskiego. W marcu Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wydane wytyczne Polecenie notowanym na giełdzie firmom kryptograficznym, aby rejestrowały cyfrowe tokeny, które przechowują dla klientów jako aktywa, a ich zobowiązania wobec klientów jako zobowiązania.

W kwietniu Celsius przestał oferować produkty „nieakredytowanym” inwestorom lub tym, którzy nie osiągają określonego progu majątkowego, po tym, jak znaleźli się pod presją regulatorów.

W maju Coinbase powiedział klientom Mogą stracić dostęp do swoich zasobów cyfrowych Odbywa się na giełdzie w przypadku upadłości firmy. Największą niepewnością, przed jaką stoi branża kryptowalut, jest to, czy tokeny cyfrowe są papierami wartościowymi, takimi jak akcje i obligacje. pytanie Toczy się w sądzie.

Niektórzy z głównych inwestorów i założycieli kryptowalut sprzedawali swoje inwestycje w ciągu ostatniego roku, osiągając zysk przed niedawną wyprzedażą. Miliarder Mike Novogratz

Galaxy Digital Holdings Sp. z o.o.

A Był sprzedawcą wielu kryptowalutWedług dokumentów firmy i osób bliskich tematowi. Na początku tego roku pan Novogratz zrobił sobie tatuaż na bicepsie od kryptowaluty Luna i wypowiadał się pozytywnie o różnych kryptowalutach na imprezach branżowych.

W ostatnich dniach firmy kryptograficzne i blockchain zwalniały pracowników. W poniedziałek krypto pożyczkodawca BlockFi powiedział, że zmniejszył liczbę osób o około 20%. We wtorek Coinbase powiedział, że zmniejszy prawie jedną piątą swoich pracowników, ponieważ firma rozrosła się zbyt szybko i że możliwa recesja „może doprowadzić do nowej zimy kryptowalut”. Czterech wyższych urzędników Coinbase Zebrano ponad miliard dolarów Sprzedając akcje od debiutu giełdy kryptowalut wiosną 2021 r. Jak dotąd w tym roku akcje spółki spadły o 78%.

Spadek cen kryptowalut komplikuje również plany firm zajmujących się bitcoinami i dziedzinami pokrewnymi. Jak dotąd w tym roku ogłoszono 42 przejęcia firm związanych z kryptowalutami, według Dealogic. Ale od ogłoszenia ostatniej transakcji minęły około dwóch miesięcy, co wskazuje na niektóre firmy Dostęp lub dokończenie fuzji może być utrudnione Dopóki rynki nie będą jasne.

Napisz do Grzegorz Zuckerman pod adresem [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.