Świat arabski świętuje zwycięstwo Arabii Saudyjskiej nad Argentyną w mundialu

LUSAIL, Katar (AP) – Przytłaczające tłumy świętowały we wtorek w całym świecie arabskim po szokującym mundialu w Arabii Saudyjskiej. zwycięstwo nad Argentyną.

Od Syrii i Jordanii po Strefę Gazy i Katar – gospodarzy tegorocznych Mistrzostw Świata – kibice rozkoszowali się osiągnięciem Arabii Saudyjskiej, jedną z największych niespodzianek. w historii turnieju.

Natychmiast po tym, jak ich drużyna wygrała 2:1, kibice z Arabii Saudyjskiej, którzy osobiście oglądali mecz, wyszli na ulice przed stadionem Lusail, machając zielono-białymi flagami swojego kraju, skandując, śpiewając, a nawet przytulając oszołomionych fanów Argentyny..

„Zaniemówiłem” – powiedział sułtan Al Harthy, saudyjski kibic. „Nie potrafię nawet wyjaśnić, jak bardzo jestem szczęśliwy, ponieważ nie spodziewałem się, że wygramy.

W meczu uczestniczył emir Kataru szejk Tamim bin Hamad Al Thani, a na jego ramionach zawisła flaga Arabii Saudyjskiej. Moment, uchwycony na wideo online i szeroko rozpowszechniony, byłby niewyobrażalny prawie dwa lata temu, kiedy Arabia Saudyjska i trzy inne kraje arabskie zbojkotowały Katar z powodu sporu politycznego.

W północno-zachodniej Syrii, twierdzy rebeliantów w rozdartym wojną kraju, mieszkańcy zebrali się w kawiarniach, wiwatując i świętując po ostatnim gwizdku. To była miła odmiana dla kieszeni, gdzie miliony cierpią z powodu częstych nalotów i biedy.

W mieście Idlib Ahmed al-Absi powiedział, że zwycięstwo Arabii Saudyjskiej było bardzo potrzebnym podniesieniem morale Syryjczyków i Arabów na Bliskim Wschodzie, nawet jeśli oznaczało to utratę jego ulubionej drużyny piłkarskiej.

„To pokazuje, że mamy utalentowanych ludzi, którzy potrafią sprawić, że rzeczy dzieją się na światowej scenie” – powiedział Associated Press Al-Absi, fan Argentyny. „Jako Arabowie marzymy o lepszej przyszłości i ten duch przypomina nam, że nie ma rzeczy niemożliwych”.

Na ulicach Ammanu w Jordanii dziesiątki saudyjskich i jordańskich obywateli świętowało na ulicach, niosąc saudyjskie flagi lub umieszczając je na swoich samochodach i dmąc w trąby.

READ  Kevin Durant zamawia transakcję od Brookyn Nets

W Gazie ludność palestyńska cieszyła się, mówiąc, że stoi po stronie Arabii Saudyjskiej w chwili jej piłkarskiej chwały. „Stoją z nami politycznie i społecznie, więc te obchody są rodzajem wzajemności” – powiedział Abu Khalil, mieszkaniec Gazy.

W Arabii Saudyjskiej król Salman ogłosił wczesne święto państwowe dla wszystkich pracowników i studentów w królestwie, aby uczcić zwycięstwo.

Ludzie oglądający mecz w strefie kibica w stolicy, Rijadzie, skakali z radości i wiwatowali, gdy mecz się zakończył. Kierowcy trąbili klaksonami na znak świętowania. Władze saudyjskie zezwoliły również na bezpłatny wstęp na sponsorowany przez państwo festiwal sportowo-rozrywkowy.

W końcu powaga zwycięstwa opadnie. Arabia Saudyjska to drużyna, która wygrała tylko trzy mecze mistrzostw świata w swojej historii, przechodząc do wtorkowego meczu. Argentyna, która zdobyła mistrzostwo świata w 1978 i 1986 roku, jest – lub była – jednym z faworytów tego roku.

„Jedna z książek” – powiedział trener reprezentacji Arabii Saudyjskiej Hervé Renard. „Czasami rzeczy są absolutnie szalone”.

Bramkarz Arabii Saudyjskiej Mohammed Al Owais, który w końcówce meczu zanotował dwa kluczowe rzuty obronne, miał zamiar się uspokoić pod koniec, być może nie pojmując skali upadku.

„Jestem bardzo zadowolony z wyniku, który udało nam się osiągnąć przeciwko tak utytułowanemu zespołowi” – ​​powiedział uroczyście Al Owais. „Przygotowaliśmy się. Byliśmy gotowi w 100% i miejmy nadzieję, że w przyszłości uda nam się lepiej.”

Pomimo przegrywania 1:0 do przerwy po golu Lionela Messiego, być może największego piłkarza wszechczasów, zdobytym w 10. minucie, Salehowi Al-Shehri i Salemowi Al-Dosari udało się strzelić gola na początku drugiej połowy.

Potem przyszło ponad 50 minut, w tym dogrywka na koniec meczu według uznania sędziego, aby utrzymać jednego z faworytów turnieju.

„Dołączyły do ​​nas wszystkie gwiazdy”, powiedział Renard, który wygrał Puchar Narodów Afryki jako trener Zambii w 2012 roku, a następnie ponownie z Wybrzeżem Kości Słoniowej w 2015 roku.

READ  Mets umieścili Carlosa Carrasco na 15-dniowej liście kontuzjowanych

Renard był także trenerem Angoli i Maroka, prowadząc je na Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji. W 2019 objął przywództwo w Królestwie Arabii Saudyjskiej.

„Stworzyliśmy historię saudyjskiej piłki nożnej” – powiedział Renard. „To będzie na zawsze. To jest najważniejsze. Ale musimy też myśleć o patrzeniu w przyszłość, ponieważ wciąż mamy dla nas dwa bardzo trudne mecze. „

Renard powiedział, że powiedział swoim graczom, aby ograniczyli świętowanie po meczu do 20 minut.

— To wszystko — powiedział. „Ale pozostały jeszcze dwa mecze – lub więcej”.

W sobotę muszą jeszcze zmierzyć się z Polską, a w następny wtorek w grupie C z Meksykiem. Obaj mogą nadal być kandydatami przeciwko Arabii Saudyjskiej – pomimo irytacji.

Zasugerował również inny możliwy fakt: Messi i Argentyna mogli nie docenić Arabii Saudyjskiej, która zajmuje dopiero 51. miejsce w rankingu FIFA. Argentyna jest nr 3.

„Ale wiesz, że motywacją nie jest gra dla Brazylii” – dodał.