Syn Gary'ego Sinise'a, Mac, zmarł w wieku 33 lat na chorobę „1 na milion”. Co wiesz o struniaku?

Wtorek, Forresta Gumpa aktor Gary Sinise Jego zgon stwierdził jego 33-letni syn, Makana „Mac” Sinise, który zmarł w zeszłym miesiącu po tym, jak ponad pięć lat temu zdiagnozowano u niego rzadki rodzaj nowotworu zwanego struniakiem. W poście na stronie internetowej Fundacji Gary’ego Sinise’a: CSI: Nowy Jork Starr napisał, że jego syn, muzyk, który czasami grał w zespole swojego ojca, porucznik Dan Band, przeszedł liczne operacje kręgosłupa, a także chemioterapię i radioterapię w celu leczenia rzadkiego raka.

Co to jest struniak i jak często występuje? Oto, co musisz wiedzieć.

Co to jest struniak?

„Chordoma to rzadki rodzaj raka kości”. Doktor Hari Deshpande– mówi onkolog i badacz z Yale Cancer Center Yahoo Life. „Zwykle rośnie powoli, ale może powodować uszkodzenia obszaru, w którym rośnie, co jest znane z lokalnej agresywności. Najczęściej występuje w kościach w górnej części kręgosłupa i przyległych kościach czaszki, a także w kościach w kości krzyżowej, ale może wystąpić w innych kościach.” w kręgosłupie.

Struniak występuje niezwykle rzadko – w Stanach Zjednoczonych Częstość występowania wynosi około 1 na milion. Nie wydaje się, aby istniały jakiekolwiek czynniki ryzyka choroby. „Występuje to najczęściej u starszych pacjentów, zwykle po 50. roku życia, ale może wystąpić w każdym wieku – nawet u dzieci”. Doktor Juan Carlos Fernandez Miranda, profesor neurochirurgii w Stanford Medicine i dyrektor chirurgiczny Stanford Center for Brain, Base Skull and Pituitary Tumors, mówi Yahoo Live. „Operowałem dzieci już w wieku 4 lat. Jednak w wieku 33 lat jest to bardzo rzadkie.

Deshpande twierdzi, że ze względu na lokalizację guza objawy są zwykle związane z uciskiem guza na nerwy lub inne struktury w pobliżu miejsca, w którym rośnie. Może to powodować ból przypominający ból głowy, jeśli umiejscowiony jest w pobliżu czaszki, lub ból pleców, jeśli umiejscowiony jest w dolnej części kręgosłupa. Guzy mogą również uszkadzać nerwy, powodując utratę czucia, funkcji lub ruchu w tym obszarze. Może to obejmować ochrypły głos, trudności w połykaniu, osłabienie nóg lub problemy z pęcherzem.

READ  Gwiazda Real Housewives wymaga minimalnej ochrony w więzieniu

Jakie jest leczenie struniaka? Czy można to leczyć?

W niektórych przypadkach „struniaki można leczyć” – mówi Fernandez-Miranda. Wielu pacjentów może żyć dekadę lub dłużej. Jednak niektóre struniaki są bardzo agresywne i ktoś może umrzeć w ciągu zaledwie kilku lat.

Fernandez-Miranda twierdzi, że „bardzo ważne jest, aby pacjenci znaleźli odpowiedni zespół”, gdy ktoś dowie się, że ma struniak. „Pierwszym sposobem leczenia struniaka jest operacja, która w niektórych przypadkach może zapewnić wyleczenie” – dodaje. „Znalezienie odpowiedniego zespołu chirurgicznego, który będzie Cię leczył, jest bardzo ważne, ponieważ rzadko zdarza się mieć doświadczenie z tym nietypowym guzem”.

Leczenie struniaków może być trudne ze względu na ich bliskość do rdzenia kręgowego, mózgu, nerwów lub tętnic, a im szybciej pacjent będzie mógł rozpocząć leczenie, tym lepsze rokowanie. abonent Leczenie struniakaW przeciwieństwie do zabiegu chirurgicznego obejmuje radioterapię, którą czasami stosuje się przed operacją, aby zmniejszyć guz, aby ułatwić jego usunięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *