Szczyt Pokojowy na Ukrainie: Przywódcy spotykają się w Szwajcarii, a Rosja jest nieobecna

AUBURGEN, Szwajcaria (AP) – Dziesiątki światowych przywódców zebrało się w sobotę w szwajcarskim kurorcie, aby omówić, jak zaprowadzić pokój na rozdartej wojną Ukrainie, choć wszelkie nadzieje na prawdziwy przełom zniweczyła nieobecność Rosji.

Trzy lata wojny, bojownicy Trzymajcie się z daleka Jak zawsze, gdy Kijów przestrzega swoich żądań, aby Rosja opuściła wszystkie zajęte przez siebie terytoria ukraińskie, Moskwa kontynuuje miażdżącą ofensywę, która przejęła już kontrolę nad dużymi obszarami wschodniej i południowej Ukrainy.

Pomimo nieobecności Rosji na szczycie W kurorcie Bürgenstock Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przymyka oko na Jezioro Czterech Kantonów i początkowo przewidywał, że rozmowy doprowadzą do „tworzenia historii”.

„Udało nam się przywrócić pogląd, że wspólne wysiłki mogą powstrzymać wojnę i zapewnić światu sprawiedliwy pokój” – powiedział na wspólnej konferencji prasowej z prezydent Szwajcarii Violą Amherd.

Przemawiając później na konferencji, Zełenski powiedział, że szczyt może położyć podwaliny pod ostateczne zakończenie konfliktu.

Powiedział: „Na pierwszym szczycie pokojowym musimy ustalić, jak osiągnąć sprawiedliwy pokój, abyśmy na drugim szczycie mogli faktycznie zakończyć wojnę”.

the Szwajcarscy gospodarze Powiedział, że w spotkaniu weźmie udział ponad 50 szefów państw i rządów Spotkanie w kurorcie Bürgenstock Z widokiem na Jezioro Czterech Kantonów. Oczekuje się, że weźmie w nim udział około 100 delegacji, w tym organy europejskie i Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Kto weźmie udział, a kto nie, było ważnym punktem spotkania, które zdaniem krytyków nie miałoby sensu bez obecności Rosji, która najechała Ukrainę w lutym 2022 roku.

Chociaż jego kraj nie był obecny, prezydent Rosji Władimir Putin podjął w piątek rzadki krok i ustalił warunki zakończenia wojny. Jego propozycje nie zawierały jednak żadnych nowych żądań, a Kijów skrytykował je jako „manipulacyjne” i „śmieszne”.

W konferencji uczestniczyli prezydenci i premierzy z tak odległych krajów, jak Wielka Brytania, Ekwador i Kenia. Wiceprezydent USA Kamala HarrisOraz kilku ministrów spraw zagranicznych, m.in. z Turcji i Arabii Saudyjskiej. W międzyczasie niektóre główne kraje rozwijające się, takie jak Indie, Republika Południowej Afryki i Brazylia, które jedynie obserwowały wydarzenie, wysłały urzędników niższego szczebla.

READ  Jak twarz Brittney Grenier przystosuje się do życia tutaj? Dowody dostarczają byli więźniowie.

Chiny, Kto wspiera Rosję, dołączyło do kilkudziesięciu krajów, które wzięły udział w wydarzeniu. Pekin stwierdził, że jakikolwiek proces pokojowy będzie wymagał udziału Rosji i Ukrainy, i poruszył tę kwestię Jej własne pomysły na pokój.

W zeszłym miesiącu Chiny i Brazylia uzgodniły sześć „wspólnych porozumień” w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego i zwróciły się do innych krajów o wsparcie ich i odegranie roli w promowaniu rozmów pokojowych. Sześć punktów obejmuje zgodę na „wspieranie zorganizowania międzynarodowej konferencji pokojowej w odpowiednim czasie i uznanej zarówno przez Rosję, jak i Ukrainę, przy równym udziale wszystkich stron, a także uczciwej dyskusji na temat wszystkich planów pokojowych”.

Siły rosyjskie kontrolują duże obszary wschodniej i południowej Ukrainy osiągnął zdobycze terytorialne W ostatnich miesiącach. Kiedy zeszłego lata rozpoczęły się rozmowy o szczycie pokojowym zorganizowanym przez Szwajcarię, siły ukraińskie odbiły niedawno duże obszary terytorium, zwłaszcza w pobliżu południowego miasta Chersoń i północnego miasta Charków.

Na tle pola bitwy i strategii dyplomatycznych organizatorzy szczytu przedstawili trzy punkty programu: bezpieczeństwo nuklearne, w tym okupowana przez Rosję elektrownia Zaporoże; Pomoc humanitarna i wymiana jeńców wojennych; oraz światowe bezpieczeństwo żywnościowe, które czasami było zakłócane przez utrudnianie dostaw przez Morze Czarne.

Ta lista rzeczy do zrobienia, obejmująca mniej kontrowersyjne kwestie, znacznie odbiega od propozycji, które Zełenski ma nadzieję przedstawić w 10-punktowej formule pokojowej pod koniec 2022 r. Plan ten przewidywał wycofanie sił rosyjskich z okupowanej Ukrainy. Zaprzestanie działań wojennych i przywrócenie pierwotnych granic Ukrainy z Rosją, w tym wycofanie Rosji z okupowanego Krymu.

Tymczasem Putin chce, aby wszelkie porozumienie pokojowe opierało się na wynegocjowanym na wczesnych etapach wojny projekcie porozumienia, które zawierało postanowienia dotyczące neutralności Ukrainy i ograniczeń dla jej sił zbrojnych, opóźniając jednocześnie rozmowy w sprawie terytoriów okupowanych przez Rosję. Wieloletnie dążenie Ukrainy do przyłączenia się do NATO rozgniewało Moskwę.

READ  Rosyjskie rakiety uderzają w Ukrainę, mówi Kijów

W piątek Putin powiedział rosyjskim dyplomatom i wyższym rangą legislatorom, że „natychmiast” zarządzi zawieszenie broni i rozpocznie negocjacje, jeśli Ukraina zrezygnuje ze swoich starań o członkostwo w NATO i zacznie wycofywać wojska z czterech regionów, które Moskwa nielegalnie zaanektowała w 2022 roku.

Analitycy twierdzą, że choć żądania Putina są dla Ukrainy nie do przyjęcia, Kijów nie jest obecnie w stanie negocjować z pozycji siły.

„Sytuacja na polu bitwy zmieniła się dramatycznie” – powiedział Alexander Gabuev, dyrektor Carnegie Russia Eurasia Center, zauważając, że chociaż Rosja „nie może szybko osiągnąć swoich maksymalnych celów środkami militarnymi”, na polu bitwy nabiera tempa.

„Dlatego wiele krajów przybywających na szczyt będzie się zastanawiać, czy formuła pokojowa Zełenskiego nadal jest aktualna” – powiedział w środę reporterom.

Ponieważ wiele krajów na świecie skupia się na… Wojna w Gazie I Wybory krajowe w 2024 rZwolennicy Ukrainy chcą zwrócić uwagę świata na łamanie przez Rosję prawa międzynarodowego i odzyskać terytorium Ukrainy.

International Crisis Group, firma konsultingowa pracująca nad zakończeniem konfliktu, napisała w tym tygodniu, że „o ile w Bürgenstock nie będzie większej niespodzianki”, wydarzenie to „prawdopodobnie nie będzie miało większych konsekwencji”.

„Jednak szczyt szwajcarski jest dla Ukrainy i jej sojuszników okazją do podkreślenia tego, co Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało w 2022 r. i powtórzyło w swojej rezolucji z lutego 2023 r. w sprawie sprawiedliwego pokoju na Ukrainie: wszechstronna agresja rosyjska stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego” – dodał. powiedział.

Eksperci stwierdzili, że dokładnie przestudiują treść wszelkich dokumentów końcowych lub planów na przyszłość. Szwajcarscy urzędnicy, świadomi wstrzemięźliwości Rosji wobec konferencji, wielokrotnie wyrażali nadzieję, że Rosja będzie mogła pewnego dnia przyłączyć się do procesu, tak jak robią to urzędnicy ukraińscy.

Podczas gdy światowi przywódcy dyskutowali o drodze do pokoju w Szwajcarii, pole bitwy na Ukrainie nadal trwało, gdzie w piątkowy i sobotni wieczór w wyniku bombardowań zginęło co najmniej trzech cywilów, a 15 innych zostało rannych – podali urzędnicy regionalni.

READ  Helen Wendy Nyaputu: Kenijska kobieta tonie podczas transmisji na żywo na Facebooku

Tymczasem Wiaczesław Gładkow, gubernator południowego obwodu Biełgorodu w Rosji, w poście w mediach społecznościowych oskarżył Ukrainę o piątkowy zamach bombowy na pięciopiętrowy budynek mieszkalny w mieście Szczebykino, w wyniku którego zginęło pięć osób. Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Kijowa.

___

Ta historia została poprawiona, aby uwzględnić fakt, że cytat Zełenskiego rozpoczynający się od słów „Na pierwszym szczycie pokojowym…” pojawił się podczas przemówienia na konferencji, a nie podczas konferencji prasowej.

___

Ken Moritsugu w Pekinie i Joanna Kozłowska w Londynie wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *