Szwecja twierdzi, że zapewniła bezpieczeństwo USA, jeśli NATO złoży wniosek

SZTOKHOLM, 4 maja (Reuters) – Szwecja ma zapewnione wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych przez okres, w którym potencjalny wniosek o przystąpienie do NATO jest wdrażany przez 30 krajów sojuszu, powiedziała w środę w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Ann Linde.

Szwecja i sąsiednia Finlandia wycofały się z NATO podczas zimnej wojny, ale w 2014 roku Rosja zaanektowała Krym i poprowadziła swoje siły okupacyjne nad Ukrainą do ponownego rozważenia swojej polityki obronnej, zwiększając prawdopodobieństwo członkostwa w NATO.

Zatwierdzenie przez wszystkich członków NATO może zająć nawet rok.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Oczywiście nie będę wdawał się w żadne szczegóły, ale teraz jestem pewien, że mamy amerykańską gwarancję” – powiedział Linde szwedzkiej telewizji z Waszyngtonu po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Anthonym Blingenem.

„Nie ma jednak ostatecznych gwarancji bezpieczeństwa, które można uzyskać tylko będąc pełnoprawnym członkiem NATO” – dodał.

Linde odmówiła podania zapewnień, jakie otrzymała od Blingen.

„Jeśli kierują jakąkolwiek negatywną akcję przeciwko Szwecji, nie jest to coś, na co Stany Zjednoczone pozwolą… Rosja może jasno powiedzieć, że może się to zdarzyć bez odpowiedzi” – powiedział.

W oświadczeniu Departamentu Stanu USA wydanym po spotkaniu stwierdzono, że Blinken potwierdził zaangażowanie Waszyngtonu w politykę NATO polegającą na przyjmowaniu nowych członków, ale nie wspomniał o gwarancjach bezpieczeństwa.

Szwedzki minister obrony powiedział w zeszłym miesiącu, że wniosek może wywołać wiele reakcji ze strony Rosji, takich jak cyberataki i operacje mieszane – kampanie propagandowe, które mogą zagrozić bezpieczeństwu Szwecji.

Moskwa ostrzegła, że ​​jeśli Szwecja i Finlandia staną się członkami NATO, w europejskim obwodzie kaliningradzkim może zostać rozmieszczona broń jądrowa i pociski naddźwiękowe. Czytaj więcej

Linde, która przebywa obecnie w Kanadzie, aby omawiać ze swoim rządem kwestie bezpieczeństwa, powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone zdecydowanie wspierają szwedzkich i fińskich członków NATO, co zwiększy stabilność w regionach bałtyckich i arktycznych.

READ  Simu Liu krytykuje Quentina Tarantino po tym, jak reżyser ubolewa nad „magią Hollywood” | Wspaniale

Oczekuje się, że zarówno Szwecja, jak i Finlandia zdecydują w tym miesiącu, czy przystąpić do NATO. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Simona Johnsona został zredagowany przez Billa Berkroda i Jacqueline Wong

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *