Tajfun Nanmadol: Miliony nakazano ewakuację, gdy burza zbliża się do Japonii

Japońska Agencja Meteorologiczna ostrzegła w niedzielę, że burze i bezprecedensowe deszcze mogą uderzyć w południowo-zachodnią japońską wyspę Kiusiu, opisując tajfun jako „duży i bardzo silny”.

„W prefekturze Kagoshima istnieje ryzyko sztormów, wysokich fal i fal sztormowych, których nigdy wcześniej nie widziano”, napisał JMA, dodając, że może to spowodować „katastrofę na dużą skalę”.

NHK donosi, że urzędnicy meteorolodzy wydali ostrzeżenie awaryjne dla prefektury Kagoshima na wyspie Kiusiu.

Mieszkańcom 965 000 gospodarstw domowych nakazano ewakuację w nadmorskich miastach Miyazaki, Kagoshima i Amakusa.

NHK poinformował, że alarm piątego poziomu, najwyższy na japońskiej skali ostrzegania o katastrofach, został skierowany do ponad 14 000 osób w mieście Nishinomote na wyspie Kiusiu.

„Prawdopodobne są rekordowe ulewne deszcze i zostanie wydane ostrzeżenie awaryjne o ulewnych deszczach” – podała Japońska Agencja Meteorologiczna.

„Najwyższy poziom czujności jest wymagany w przypadku podnoszenia się poziomu wody i powodzi rzecznych, katastrof osuwiskowych i powodzi na nizinach”.

Nanmadol to czternasty tajfun, którego doświadczyła Japonia w tym roku i obecnie oczekuje się, że wyląduje na Kiusiu w niedzielę wieczorem.

Ryota Korora, przedstawiciel JMA, ostrzegł w sobotę, że silne wiatry mogą spowodować zawalenie się domów. Korora wezwała mieszkańców do ewakuacji przed nadejściem burzy, aby uniknąć niebezpieczeństw osuwisk i powodzi.

Według NHK Japan Airlines i All Nippon Airways odwołały już co najmniej 335 lotów, które miały odlecieć lub przylecieć na lotniska w Japonii w niedzielę.

NHK poinformował, że „oko tajfunu Nanmadol jest wyraźnie widoczne na zdjęciach satelitarnych. Cyklon rozwinął się gwałtownie od piątkowej nocy”.

W niedzielę Kyushu Electric Power Corporation poinformowała również, że prawie 60 000 domów na całej wyspie jest bez prądu.

READ  Wiadomości Bidena dzisiaj: prezydent otwiera rezerwy ropy, aby rozwiązać problem cen gazu, mówi, że Putin wydaje się „samoizolować” i wątpi w wycofanie się Ukrainy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *