Tajwan aktywuje obronę powietrzną, gdy chińskie samoloty wkraczają do strefy

TAJPEJ, 8 czerwca (Reuters) – Tajwan uruchomił w czwartek swoje systemy obronne po tym, jak według doniesień 37 chińskich samolotów wojskowych przeleciało w strefie obrony przeciwlotniczej wyspy.

Chiny, które demokratycznie postrzegają Tajwan jako własne terytorium, od trzech lat regularnie latają swoimi siłami powietrznymi na niebie w pobliżu wyspy, choć nie w terytorialnej przestrzeni powietrznej Tajwanu.

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że zauważyło 37 chińskich samolotów sił powietrznych, w tym myśliwce J-11 i J-16 oraz bombowce H-6 zdolne do przenoszenia broni jądrowej, przelatujące nad jego południowo-zachodnim rogiem od 5 rano (2100 GMT w środę). Strefa Identyfikacji Obrony Powietrznej lub ADIZ.

ADIZ to rozległy obszar, który Tajwan monitoruje i patroluje, aby dać swoim siłom więcej czasu na reakcję na zagrożenia.

Ministerstwo poinformowało w oświadczeniu, że niektóre chińskie samoloty poleciały na południowy wschód od Tajwanu i przeleciały nad zachodnim Pacyfikiem, aby przeprowadzić „szkolenie w zakresie nadzoru powietrznego i nawigacji dalekiego zasięgu”.

Tajwan wysłał swoje samoloty i statki do monitorowania i aktywowania lądowych systemów rakietowych, używając standardowej terminologii określającej sposób reagowania na takie chińskie działania.

Chińskie Ministerstwo Obrony nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz.

Chiny zakończyły w środę wspólne patrole powietrzne z Rosją na zachodnim Pacyfiku, po wcześniejszych lotach nad Morzem Japońskim i Morzem Wschodniochińskim.

Laura Rosenberger, szef Instytutu Amerykańskiego na Tajwanie, który zarządza nieoficjalnymi relacjami między Waszyngtonem a Tajpej, odwiedza w tym tygodniu Tajwan.

W poniedziałek powiedział tajwańskim mediom, że Stany Zjednoczone mają trwały interes w utrzymaniu stabilności w Cieśninie Tajwańskiej i że USA będą nadal uzbrajać wyspę, która jest źródłem ciągłych napięć w stosunkach chińsko-amerykańskich.

W kwietniu Chiny przeprowadziły ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu po wizycie prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w Stanach Zjednoczonych.

Rząd Tajwanu odrzuca roszczenia Chin do suwerenności i twierdzi, że tylko mieszkańcy wyspy mogą decydować o swojej przyszłości.

READ  Akcje azjatyckie spadają przy zdenerwowaniu omicron, Fed i Ukrainy

raporty Bena Blancharda; Montaż autorstwa Toma Hogue’a i Raju Gopalakrishnana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *