To jest oficjalne. Jesteśmy na rynku byka


Nowy Jork
CNN

Wall Street znowu wzburzona.

S&P 500 zakończył dzień na hossie w czwartek, odnotowując wzrost o 20% od ostatniego dołka osiągniętego 12 października 2022 r. To kończy bessę, która rozpoczęła się w styczniu 2022 r.

Szeroko zakrojony indeks zamknął się na poziomie 4 293,93 i przekroczył próg, który oddziela hossę od bessy, napędzany przez wzrosty głównych akcji technologicznych – inwestorzy mówią o okresie naznaczonym rosnącymi cenami akcji i rosnącym optymizmem na Wall Street. Inwestorzy są zdecydowanie w nastroju do kupowania: CNN Symbol strachu i chciwości Jupiter przebojem „Extremely Greedy”.

Rynki były zaskakująco odporne w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy, ponieważ przegrani w 2022 roku, tacy jak technologia i media, odbili się od katastrofalnego roku w nadziei, że najgorsze już za nami.

Boom na sztuczną inteligencję podsycił zainteresowanie akcjami spółek technologicznych, które dominują w S&P 500. Po strasznym roku dla Big Tech, nadzieja powraca, ponieważ ChatGPT sprawia, że ​​sztuczna inteligencja zaczyna działać w Dolinie Krzemowej. Inwestorzy stawiają duże zakłady na Google, Meta, Apple, Amazon, Nvidia i inne, mając nadzieję, że dzięki sztucznej inteligencji mogą stworzyć nową rewolucję technologiczną.

W ciągu ostatniego tygodnia rynki nabrały rozpędu wraz z zamknięciem Kryzys pułapu zadłużeniaRezerwa Federalna wstrzyma się z podwyżkami stóp procentowych na swoim czerwcowym posiedzeniu i jest ostatnią mocną struną Metryki ekonomiczne.

Chociaż wszystko to jest pozytywne dla gospodarki, analitycy obawiają się, że może to być krótkoterminowy rajd, który ugryzie inwestorów. Inflacja jest zbyt wysoka dla komfortu. Gospodarka USA wciąż dodaje nowe miejsca pracy, ale tempo jest często powolne. Konsumenci nadal wydają pieniądze, ale wycofują się z wydatków uznaniowych, koncentrując się na artykułach pierwszej potrzeby, takich jak odzież, jedzenie i rozrywka.

To nie jest przepis na długoterminowy sukces rynkowy.

READ  Igrzyska Wspólnoty Narodów 2022 rozpoczęły się w Birmingham wielką ceremonią

„Jesteśmy bardzo późno w cyklu gospodarczym i zacznie się on powoli, a jeszcze w tym roku wkroczy w recesję” – powiedział CNN Sameer Samana, starszy strateg rynku globalnego w Wells Fargo Investments. „Kluczową różnicą dla nas jest to, że hossa zbiega się z ekspansją gospodarczą, a nie spadkiem gospodarczym”.

Jednak od ostatniej hossy mieliśmy między innymi wojnę w Europie, kryzys bankowy i kryzys kredytowy. Rynki znajdują się na niezbadanym terytorium i chociaż boom na Wall Street może być pierwszą recesją, która może uderzyć, „na tym rynku nigdy nie mówi się nigdy” – powiedziała Samana.

Obecna sytuacja jest nieco bardziej zniuansowana niż binarny rynek hossy-bessa, powiedział Kevin Gordon, starszy strateg inwestycyjny w Schwab. To, co dzieje się zamiast tego, opisuje jako „gęsi targ”, co oznacza, że ​​akcje są ładne i spokojne na powierzchni, ale pod spodem dzieje się dużo wiosłowania.

Powiedział, że firmy technologiczne i AI z akcjami o dużej kapitalizacji „rozwiązują” problemy rynku, podczas gdy firmy cykliczne i spółki o małej kapitalizacji cierpią.

S&P 500 ma kapitalizację rynkową i jest bardzo wysoki, co oznacza, że ​​garstka spółek – głównie Big Tech – może podnieść indeks, nawet jeśli większość akcji ma problemy.

„Podekscytowanie wokół sztucznej inteligencji, wraz z dolarem amerykańskim, stworzyło skrajne rozbieżności i ryzyko koncentracji w głównych indeksach giełdowych” – powiedziała Lisa Shalette, dyrektor ds. inwestycji w Morgan Stanley Wealth Management. „Takie zawężenie nie buduje nowych rynków hossy”.

Konkluzja: inwestorzy powinni „unikać wciągnięcia w to jako nową hossę” – powiedziała Samana. „Zachowaj perspektywę, co to jest, to bardzo szokujący rajd na rynku niedźwiedzia”.

Powiedział, że inwestorzy powinni skorzystać z tej zmiany, przycinając obszary swoich portfeli, które czekają, aby się ich pozbyć, zamiast próbować ścigać firmy technologiczne, które doprowadziły do ​​​​tego ruchu w górę.

READ  Sam Altman zastanawia się nad swoim usunięciem ze stanowiska dyrektora generalnego OpenAI

To, czy jesteśmy na rynku byka, zależy od decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie polityki stóp procentowych w przyszłym tygodniu, powiedział Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny w CFRA.

Powiedział, że w ciągu 16 cykli podwyżek stóp procentowych, odkąd Fed zaczął ogłaszać zmiany stopy funduszy banku centralnego w 1989 r., Fed albo unikał podwyżek stóp, albo całkowicie wstrzymał program podwyżek.

S&P 500 wzrósł średnio o 3,6%, zyskując 88% swojej ceny po tym, jak Fed uniknął podwyższenia stóp procentowych lub zaprzestał ich podwyższania na posiedzeniu.

„Gdyby Fed uniknął podwyżki w czerwcu, historia sugeruje, ale nie gwarantuje, że rynek będzie bardziej wywrócony do góry nogami” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *