Trump powiedział, że Pence nie może zmienić wyborów, ale nadal wywiera na niego presję, pyta komisja

WASZYNGTON, 16 czerwca (Reuters) – Były prezydent Donald Trump naciskał na swojego wiceprezydenta, Mike’a Pence’a, aby odwrócił porażkę wyborczą w 2020 roku, ale doradcy Pence’a powiedzieli komisji Kongresu 6 stycznia, że ​​nie ma do tego uprawnień. , 2021 atak na stolicę USA w czwartek.

Członkowie kierowanej przez Demokratów Izby Reprezentantów twierdzą, że Trump kontynuował swoją kampanię nacisku, mimo że wiedział, że brutalny tłum jego zwolenników zagroził Kapitolowi, gdy Benz i prawodawcy spotkali się, aby formalnie poświadczyć zwycięstwo prezydenta Joe Bidena w wyborach w listopadzie 2020 r.

Dziewięcioosobowy panel, wykorzystując pierwsze trzy z co najmniej sześciu przesłuchań publicznych oczekiwanych w tym miesiącu, zbudował argument, że próby udaremnienia przez Trumpa porażki są równoznaczne z nielegalnym zachowaniem wykraczającym poza zwykłą politykę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Mike Pence powiedział, że nie. Opierał się naciskom. Wiedział, że to nielegalne. Wiedział, że to było złe” – powiedział demokrata Benny Thompson, który przewodniczył komisji. – Ta odwaga naraziła go na wielkie niebezpieczeństwo.

Trump wielokrotnie zaprzeczał występkom, powtarzając swoje fałszywe oskarżenia, że ​​przegrał wybory z powodu powszechnego oszustwa, na którym skorzystali demokraci Biden. On i jego zwolennicy – ​​w tym kilku republikańskich członków Kongresu – odrzucili grupę z 6 stycznia jako polityczną polowanie na czarownice.

Mark Short, dyrektor naczelny Benza, zeznał w nagraniu wideo, w którym Benz powiedział Trumpowi „kilka razy”, że nie ma uprawnień do zawieszenia głosowania w Kongresie na wniosek prezydenta Republiki Republikańskiej.

Gregory Jacob, doradca Benza i kluczowy zwolennik tej teorii, oraz prawnik John Eastman, na dwa dni przed atakiem, przyznali, że plan Trumpa dotyczący powstrzymania procesu Benza narusza prawo.

Odpowiedzialność Trumpa za zamieszki z 6 stycznia jest „wydarzeniem jego odpowiedzialności i odpowiedzialności za próbę ukradzenia narodowi amerykańskiemu wyborów prezydenckich w 2020 roku” – powiedział emerytowany sędzia Sądu Apelacyjnego USA J.J. Michael Luttick powiedział zespołowi.

READ  Fińscy przywódcy ogłosili swoje poparcie dla przystąpienia do NATO

„Bardziej zapierające dech w piersiach jest wymyślenie tych argumentów niż zadowolenie prezydenta USA w tym niebezpiecznym momencie historii” – powiedział Luttick, który był nieformalnym doradcą Pence’a.

Grupa wyemitowała ekscytujący film pokazujący niektórych zwolenników Trumpa w tłumie tysięcy osób schodzących na Kapitol, domagając się, aby Pence został wyciągnięty z budynku lub powieszony.

’Odwaga’

Członkowie komitetu powiedzieli, że komentarze Trumpa przeciwko Pence wywołały ich gniew.

„Kiedy napisałeś na Twitterze o 14:24, usłyszysz, że prezydent wie, że w Kapitolu jest brutalny tłum. Pełnomocnik Pete Aguilar, komisja badająca świadków.

Mimo przegranej w wyborach certyfikacja z 6 stycznia stała się ważna dla Trumpa, który widział w nim swoją ostatnią szansę na utrzymanie prezydentury. Jego zwolennicy zebrali się w Waszyngtonie, by zjednoczyć się z republikańskim prezydentem, który wielokrotnie wygłaszał fałszywe twierdzenia, że ​​wybory zostały sfałszowane przez powszechne fałszowanie głosów. Zaatakowali Kapitol, zaatakowali policję i zmusili Benza i prawodawców do ucieczki dla ich bezpieczeństwa.

Benz nie zastosował się do anulowania instrukcji Trumpa

Certyfikat głosów.

Benz zbadał również ujawnienie planu zalecanego przez sojuszników Trumpa, w tym adwokata Johna Eastmana, zgodnie z którym Benz mógłby jednostronnie odrzucić uprawnionych wyborców z niektórych stanów, w których wyniki testów zostały zakwestionowane. Benz odmówił przyjęcia tej teorii.

Oddzielnie, Benny Thompson, lider grupy Demokratów, powiedział dziennikarzom w czwartek, że grupa będzie zeznawać przed Virginią „Ginny” Thomas, żoną sędziego Sądu Najwyższego Clarence’a Thomasa. Czytaj więcej

READ  Ogłoszenia na żywo: Wiadomości Omigron, szczepionki i Covit-19

Zaangażowanie Thomasa w konserwatywną politykę i jego zaangażowanie w osoby zaangażowane w kwestionowanie przez Trumpa wyników wyborów wywołały pytania, czy jej mąż powinien wycofać się z decyzji Sądu Najwyższego w takich sprawach.

Trump, który przez cztery lata był wiceprezydentem, powiedział w lutym, że błędem jest sądzić, że Pence ma prawo zmienić wynik wyborów.

„Nie mam prawa odwołać wyborów” – powiedział Pence obserwatorom na Florydzie. Komisja wyreżyserowała nagranie wideo, na którym mówi o tym podczas pierwszego wysłuchania publicznego w czwartek wieczorem.

Atak na Kapitol opóźnił certyfikację wyborczą o kilka godzin, raniąc ponad 140 funkcjonariuszy policji i prowadząc do kilku ofiar śmiertelnych. Do tej pory aresztowano i postawiono zarzuty 840 osób.

Ten atak to jedyny raz w historii Ameryki, kiedy władza nie została w sposób pokojowy przekazana od jednego prezydenta do drugiego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Patricii Zengerley i Richarda Cowana; Edytowanie przez Andy’ego Sullivana i Alistaira Bella

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.