Trzęsienie ziemi na Tajwanie: skały spadają jak kule na górę – ocalały

  • Rupert Wingfield-Hayes i Kelly Ng
  • W Hualien i Singapurze

Tytuł Filmu,

Trzęsienie ziemi o sile 7,4 w skali Richtera nawiedziło Tajwan

Ratownicy starają się uratować około 100 osób uwięzionych na Tajwanie dzień po tym, jak wyspę nawiedziło najgorsze trzęsienie ziemi od 25 lat.

Jeden z ocalałych opisuje, jak wstrząsy wywołały skały „jak broń” wokół kopalni węgla, w której pracował.

Trzęsienie ziemi o sile 7,4 w skali Richtera nawiedziło niedaleko wschodniej prowincji Hualien, w wyniku czego zginęło dziewięć osób, a ponad 1000 zostało rannych.

Helikoptery uratowały część osób uwięzionych w tunelach i w pobliżu parku narodowego, ale 34 osoby nadal uznane są za zaginione.

Według lokalnych raportów zrzucono żywność dla kilkudziesięciu osób uwięzionych na tych obszarach.

„Na górę zaczęły padać kamienie jak kule, a my nie mieliśmy dokąd uciec i wszyscy uciekli w pobliżu worków z piaskiem” – powiedziała tajwańskiej Central News Agency ocalała, zidentyfikowana po nazwisku Xu.

Trzej z dziewięciu zabitych byli turystami na szlaku prowadzącym do Parku Narodowego Taroko, nazwanego na cześć widocznego wąwozu na obrzeżach Hualien.

W mieście Hualien, stolicy dzielnicy dotkniętej trzęsieniem ziemi, akcja niesienia pomocy przebiega szybko, ponieważ pracownicy używają koparek i innego ciężkiego sprzętu do wyburzenia kilku uszkodzonych budynków.

W czwartek rano BBC widziało również, jak pracownicy humanitarni usuwali duże kamienie – wielkości porzuconych samochodów – w pobliżu torów, aby przywrócić normalne funkcjonowanie pociągów.

Używają dużych ilości żwiru i skał do podparcia 10-piętrowej konstrukcji zwanej Budynkiem Urana, która od trzęsienia ziemi pochyla się w dół, zapobiegając jej upadkowi w przypadku kolejnego trzęsienia ziemi.

Lokalne doniesienia podają, że nauczycielka została znaleziona martwa w budynku, kiedy wróciła, aby uratować swojego kota.

Tytuł Zdjęcia,

Budynek Urana z czerwonej cegły przechyla się niebezpiecznie

Hsu Chiu-yueh, który pracował naprzeciwko budynku Uranus, kiedy się zawalił, powiedział BBC: „Wstrząsnęło tak bardzo, że nie mogłem chodzić. Bardzo się bałem. Poczułem, że straciłem kontrolę nad nogami. Dzięki moim kolegom wyciągnęli mnie, żebyśmy mogli się wydostać”.

„Kiedy wychodziliśmy, w naszym budynku było dużo kurzu… my [later] „Zdałem sobie sprawę, że część pochodzi z zawalonego budynku po drugiej stronie ulicy” – powiedział 50-latek.

Inny mieszkaniec Hualien opisał, jak trzęsienie ziemi uszkodziło jego dom.

„Kiedy wstałem z łóżka, spadł wieszak na ubrania i niska półka” – Ocean Tsai powiedział BBC Scene.

„To stawało się coraz silniejsze i zacząłem martwić się o nasze rzeczy w domu. Na szczęście szkody były minimalne, poza przewróconym motocyklem”.

Po trzęsieniu, które nawiedziło około 18 km (11 mil) na południe od Hualin, nastąpiło ponad 200 wstrząsów wtórnych, z których dziesiątki miały siłę co najmniej 6,5 w skali Richtera lub wyższą, utrudniając poszukiwania i akcje ratownicze. Władze Tajwanu spodziewają się kolejnych wstrząsów wtórnych w ciągu najbliższych kilku dni.

Zdjęcia pokazują, jak droga poza tunelem Qingshui w Hualien – jedna z wielu krętych dróg wijących się wzdłuż skalistego wybrzeża Hualien – po prostu się zawaliła.

Trasy takie jak Qingshui są popularne wśród turystów ze względu na spektakularne widoki rozciągające się od gór po Pacyfik. Wiadomo jednak, że są również zdradzieckie i nie mniej podatne na osuwiska.

Dalej na północ stolicą Tajpej również wstrząsnęła przemoc, a sceny przedstawiały zniszczone budynki i ewakuację ludzi. Lokalne stacje telewizyjne emitowały nagrania przedstawiające rozbite pojazdy i zniszczone sklepy.

„Trzęsienie ziemi miało miejsce blisko lądu i było płytkie. Było odczuwalne na Tajwanie i na przybrzeżnych wyspach… Było najsilniejsze od 25 lat” – powiedział w środę Wu Hsien Fu, dyrektor Centrum Sejsmologicznego w Tajpej.

W całym kraju odnotowano przerwy w dostawie prądu i internetu.

Trzęsienie wywołało w środę ostrzeżenia o tsunami dla pobliskich wysp japońskich i filipińskich, ale później obniżono ocenę tych ostrzeżeń.

Chociaż Tajwan ma historię trzęsień ziemi, miejscowi i obcokrajowcy, którzy mieszkają w Tajpej od lat, twierdzą, że jest to najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakiego doświadczyli od dziesięcioleci.

Ostatnie trzęsienie ziemi o sile 7,6 w skali Richtera miało miejsce we wrześniu 1999 r., powodując śmierć 2400 osób i zniszczenie 5000 budynków.

Dodatkowe raporty Fan Wanga z Singapuru

READ  Ofiary huraganu w Buffalo: co wiemy o utraconych życiach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *