Turcja ostrzega swoich obywateli przed ryzykiem ataku w Stanach Zjednoczonych i Europie, kierując się ostrzeżeniami Zachodu

ANKARA (Reuters) – Turcja ostrzegła w sobotę swoich obywateli przed możliwymi „islamofobicznymi, ksenofobicznymi i rasistowskimi atakami” w Stanach Zjednoczonych i Europie, po tym jak jej zachodni sojusznicy ostrzegli swoich obywateli w Turcji przed możliwymi atakami terrorystycznymi.

W dwóch oddzielnych wskazówkach dotyczących podróży tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleciło swoim obywatelom w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich „zachowanie spokoju w obliczu możliwych rasistowskich i rasistowskich prześladowań i ataków” oraz „trzymanie się z dala od obszarów, w których demonstracje mogą się nasilić”.

Ministerstwo stwierdziło, że niedawny wzrost liczby „antyislamskich i antyrasistowskich aktów” odzwierciedla niebezpieczne wymiary nietolerancji i nienawiści religijnej w Europie.

Kilka ambasad w Ankarze, w tym ambasady Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji i Włoch, wydało w piątek ostrzeżenia dla swoich obywateli w Turcji, wskazujące na „możliwe ataki odwetowe terrorystów na miejsca kultu”.

Nastąpiło to w następstwie niedawnych incydentów spalenia Koranu w Europie. Również szwedzkie MSZ zaleciło w sobotę swoim obywatelom w Turcji unikanie tłumów i demonstracji.

Antyimigrancki skrajnie prawicowy polityk spalił Koran w zeszłym tygodniu w pobliżu ambasady Turcji w Sztokholmie podczas protestu, zwiększając napięcia między Turcją a Szwecją. Spalenie Koranu w Holandii i Danii również spotkało się z ostrym potępieniem ze strony Ankary.

(Raportowanie przez Huseyin Hayatsiver; montaż przez Cynthię Osterman)

READ  Książę Harry „pełen smutku i żalu” po śmierci królowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *