UE nominuje Ukrainę do członkostwa w UE

BRUKSELA (AP) – W czwartek Unia Europejska (UE) zgodziła się przesunąć Ukrainę do członkostwa w Unii Europejskiej (UE), aby odejść od wpływów rosyjskich i zbliżyć kraj do Zachodu z niezwykłą szybkością i solidarnością.

Na szczycie w Brukseli przywódcy 27 krajów UE zebrali jednogłośną zgodę potrzebną do przyznania Ukrainie statusu kandydata. Kieruje procesem członkostwa, który może trwać lata, a nawet dekady.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński napisał na Twitterze swoją wdzięczność, oświadczając, że „przyszłość Ukrainy leży w Unii Europejskiej”.

„Wtedy to po prostu dotarło do nas. Czekaliśmy 120 dni i 30 lat” – powiedział na Instagramie, odnosząc się do wojny i dziesięcioleci od odzyskania przez Ukrainę niepodległości po rozpadzie Związku Radzieckiego. „Teraz pokonamy wroga”.

„To dobry dzień dla Europy” – powiedziała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.

Unia Europejska przyznała również status kandydata Mołdawii, kolejnemu małemu krajowi w byłej republice sowieckiej graniczącej z Ukrainą.

W ciągu tygodnia od inwazji na Moskwę 24 lutego Ukraina złożyła wniosek o członkostwo. Czwartkowa decyzja była niezwykle szybka dla UE i jej powolnego podejścia do rozszerzenia. Jednak wojna i żądanie Ukrainy dotyczące szybkiego rozpatrzenia sprawy sprawiły, że kraj ten stał się pilną potrzebą.

Aby uzyskać członkostwo w UE, kraje muszą spełnić kompleksowy zestaw warunków gospodarczych i politycznych, w tym praworządność i przywiązanie do innych zasad demokratycznych. Ukraina musi kontrolować korupcję w rządzie i realizować inne reformy.

Parlament Europejski zatwierdził inicjatywę Ukrainy na kilka godzin przed szczytem, ​​uchwalając rezolucję wzywającą rządy UE do „bezzwłocznego działania” i „przyjęcia swojej historycznej odpowiedzialności”.

„Umocni Ukrainę, wzmocni Europę. To decyzja na rzecz wolności i demokracji, która stawia nas po właściwej stronie historii” – powiedziała przed ostateczną decyzją przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metzola.

Unia Europejska (UE) połączyła siły z Ukrainą, akceptując bezprecedensowe sankcje wobec Kremla i wspierając walkę z rosyjską inwazją pieniędzmi i bronią.

READ  USA kończy politykę ery Trumpa zakazującą azylantów w oparciu o rządowy - Live | Wiadomości amerykańskie

Status kandydata do UE nie daje autonomicznego prawa do przyłączenia się do grupy i nie daje natychmiastowych gwarancji bezpieczeństwa.

Jednak gdy kraj staje się członkiem, jest objęty traktatem UE, w którym jeśli członek pada ofiarą agresji zbrojnej, inne kraje UE są zobowiązane do udzielenia mu pomocy na wszelkie możliwe sposoby.

Jednak główną zaletą członkostwa w UE jest gospodarka, która zapewnia dostęp do 450-milionowego rynku konsumenckiego ze swobodnym przepływem siły roboczej, towarów, usług i kapitału.

Ukraina od dawna chciała wstąpić do NATO, ale nie wzywała do sojuszu wojskowego, po części z powodu korupcji rządu, niedociągnięć w systemie bezpieczeństwa kraju i jego rywalizujących granic.

Przed wojną prezydent Rosji Władimir Putin zażądał, aby Ukraina nigdy nie została dopuszczona do NATO, co potępił jako rozszerzanie się na wschód wzdłuż strony Rosji. Ale na początku tego miesiąca powiedział, że nie martwi się zobowiązaniem Ukrainy do zbliżenia się do UE, mówiąc, że nie jest to umowa wojskowa, a zatem „nie mamy zastrzeżeń”.

W czwartek przywódcy UE zgodzili się uznać „europejską perspektywę” dla innej byłej republiki radzieckiej, Gruzji. Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, powiedział, że UE będzie gotowa do uznania swojej kandydatury, gdy tylko „najlepsze priorytety” zostaną odnotowane.

Premier Polski Mateusz Morawiecki, od lat zagorzały zwolennik europejskich aspiracji Ukrainy, powiedział na Twitterze: „To wspaniały moment dla jedności Europy i obrony jej podstawowych wartości. Walka o niepodległość trwa.

Proces członkostwa może być długi i trudny.

Na przykład Turcja złożyła wniosek o członkostwo w 1987 r., kandydowała w 1999 r. i musiała czekać do 2005 r., aby rozpocząć negocjacje dotyczące faktycznego przystąpienia. Tylko jeden z ponad 30 „rozdziałów” negocjacji został zakończony w ciągu kilku lat, a cały proces utknął w martwym punkcie w wyniku różnych sporów między UE a Turcją.

READ  Daniel Snyder, komisja nadzoru domu, podnosi napięcia w dochodzeniu

Podobnie wiele krajów bałkańskich od lat stara się o przystąpienie do UE.

Urzędnicy europejscy twierdzą, że Ukraina przyjęła już 70% zasad i standardów UE, ale wskazują również na korupcję i potrzebę głębszych reform politycznych i gospodarczych w kraju.

„Niezbędne będą znaczne wysiłki, zwłaszcza w walce z korupcją i ustanowieniu skutecznych rządów prawa” – powiedział belgijski premier Alexander de Grue. „Ale jestem przekonany, że właśnie (powojenna) odbudowa Ukrainy da szansę na dalsze działania”.

___

Śledź relację wojenną AP na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.