Ukraina twierdzi, że Rosja uwolniła 215 Ukraińców przetrzymywanych po bitwie pod Mariupolem

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Reuters) – Rosja uwolniła 215 Ukraińców, których schwytała po przedłużającej się bitwie o portowe miasto Mariupol na początku tego roku, w tym czołowych dowódców wojskowych, powiedział w środę wysoki rangą urzędnik w Kijowie.

Wśród zwolnionych więźniów był dowódca i zastępca dowódcy batalionu Azow, który brał udział w większości walk – powiedział Andriej Jermak, szef sztabu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Posunięcie to jest nieoczekiwane, ponieważ wspierani przez Rosję separatyści powiedzieli w zeszłym miesiącu, że odbędzie się proces pracowników Azowa, których Moskwa nazywa nazistami. Ukraina zaprzecza oskarżeniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Yermak powiedział w oświadczeniu, że wśród zwolnionych więźniów byli dowódca Azowa podpułkownik Denis Prokopenko i jego zastępca Światosław Palamar.

Zwolniono także Serhija Wołyńskiego, dowódcę 36. Brygady Morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Trzej mężczyźni pomogli poprowadzić tygodniowy opór z bunkrów i tuneli pod gigantyczną stalownią w Mariupolu, zanim oni i setki bojowników Azowa poddali się w maju siłom wspieranym przez Rosjan.

W zamian, jak powiedział Jermak, Kijów uwolnił 55 rosyjskich jeńców, a także Wiktora Medwedczuka, zbanowanego lidera partii prorosyjskiej, któremu postawiono zarzut zdrady.

Publiczna stacja Susplain poinformowała, że ​​wymiana odbyła się w pobliżu miasta Czernihów na północy Ukrainy.

READ  Papież Franciszek nie uczestniczy w Drodze Krzyżowej w Zimnym Rzymie

Wcześniej dzisiaj Arabia Saudyjska poinformowała, że ​​Rosja uwolniła 10 zagranicznych jeńców wojennych schwytanych na Ukrainie po mediacji saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana. Czytaj więcej

W zeszłym miesiącu szef wspieranej przez Rosję separatystycznej administracji we wschodnim obwodzie donieckim Ukrainy powiedział, że proces schwytanego personelu Azowa odbędzie się do końca lata. Czytaj więcej

Jednostka Azowa, utworzona w 2014 roku jako milicja do walki z separatystami wspieranymi przez Rosję, zaprzecza byciu faszystowskim, a Ukraina twierdzi, że została zreformowana ze swoich radykalnych nacjonalistycznych korzeni.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie przez Davida Younggreena) Montaż przez Alistaira Bella i Rosalbę O’Brien

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *