Ultraprzetworzona żywność związana ze zgonami z powodu raka jajnika i innych nowotworów, wynika z badań

Uwaga redaktora: Zarejestruj się w programie CNN Jedz, ale lepiej: w stylu śródziemnomorskim. Nasz ośmioczęściowy przewodnik przedstawia pyszny styl życia wspierany przez ekspertów, który doda zdrowia do twojego życia.CNN

Nowe badanie przeprowadzone na ponad 197 000 osób w Wielkiej Brytanii wykazało, że spożywanie większej ilości ultraprzetworzonej żywności zwiększa ryzyko zachorowania na raka i śmierci z powodu raka, zwłaszcza raka jajnika, z czego ponad połowę stanowiły kobiety.

Nadmiernie przetworzona żywność obejmuje paczkowane zupy, sosy, mrożoną pizzę i dania gotowe do spożycia, hot dogi, kiełbaski, frytki, napoje gazowane, ciasteczka kupione w sklepie, ciasta, cukierki, pączki, lody i wiele innych.

„Ultra przetworzona żywność jest wytwarzana ze składników pochodzenia przemysłowego i często wykorzystuje dodatki do żywności w celu poprawy koloru, smaku, konsystencji, tekstury lub przedłużenia okresu przydatności do spożycia” – powiedział pierwszy autor, dr. Kiara Chang, National Institutes of Health Research Fellow w londyńskiej Imperial College of Public Health’s School of Health and Care, powiedziała w oświadczeniu.

„Nasze ciała nie reagują w ten sam sposób na te ultraprzetworzone składniki i dodatki, jak na świeżą i pożywną, mniej przetworzoną żywność” – powiedział Chang.

Jednak ludzie, którzy jedzą więcej przetworzonej żywności, „piją więcej napojów gazowanych, a mniej herbaty i kawy, a także mniej warzyw i innych produktów związanych ze zdrową dietą” – powiedział zarejestrowany dietetyk i starszy autor Duane Mellor. Fellow, Aston Medical School, Birmingham, Wielka Brytania, pocztą elektroniczną.

„Nie jest to konkretnie efekt wysoko przetworzonej żywności, ale raczej odzwierciedla efekt spożywania mniej zdrowej żywności” – powiedział Mellor, który nie był zaangażowany w badanie.

Badanie, opublikowane we wtorek w czasopiśmie eClinicalMedicine, dotyczyło związku między ultraprzetworzoną żywnością a 34 rodzajami raka w okresie 10 lat.

Naukowcy przeanalizowali informacje żywieniowe od 197 426 osób, które były częścią brytyjskiego Biobanku Mieszkańcy od 2006 do 2010 roku.

Ilość ultraprzetworzonej żywności spożywanej przez osoby biorące udział w badaniu wahała się od niskiego poziomu 9,1% do wysokiego poziomu 41,4%. Badanie wykazało, że ich dieta.

Diety porównano następnie z dokumentacją medyczną, która zawierała zarówno diagnozy, jak i zgony z powodu raka.

Każde 10% wzrost spożycia wysokoprzetworzonej żywności wiązało się z 2% wzrostem zachorowania na jakikolwiek nowotwór i 19% wzrostem ryzyka zdiagnozowania raka jajnika. Raport opublikowany przez Imperial College London.

Według badania wzrosła również liczba zgonów z powodu raka. Z raportu wynika, że ​​na każde dodatkowe 10% wzrostu spożycia wysokoprzetworzonej żywności ryzyko zgonu z powodu jakiegokolwiek nowotworu wzrasta o 6%, podczas gdy ryzyko zgonu z powodu raka jajnika wzrasta o 30%.

„Te zależności utrzymywały się po uwzględnieniu danych socjodemograficznych, palenia, aktywności fizycznej i głównych czynników żywieniowych” – napisali autorzy.

Jeśli chodzi o zgony z powodu raka wśród kobiet, rak jajnika zajmuje piąte miejsce. Więcej zgonów niż jakikolwiek inny nowotwór żeńskiego układu rozrodczego” Jak zauważyło American Cancer Society.

„Odkrycia potwierdzają wcześniejsze badania wykazujące związek między dietetyczną żywnością ultraprzetworzoną (UPF) a zwiększonym ryzykiem otyłości, zawału serca, udaru mózgu i cukrzycy typu 2” – powiedział naukowiec zajmujący się żywieniem Simon Steenson. British Nutrition Foundation to organizacja charytatywna wspierana częściowo przez producentów i wytwórców żywności. Steenson nie był zaangażowany w nowe badanie.

„Jednak ważnym ograniczeniem tych poprzednich badań i nowej opublikowanej dzisiaj analizy jest to, że wyniki mają charakter obserwacyjny i dlatego nie dostarczają dowodów na wyraźny związek przyczynowy między UPF a ryzykiem raka lub innych chorób” – powiedział Steenson w oświadczeniu . E-mail.

Ci, którzy spożywali najbardziej przetworzoną żywność, „byli młodsi i mieli mniej przypadków raka w rodzinie” – napisali Chang i jego współpracownicy.

Ludzie, którzy spożywają więcej ultraprzetworzonej żywności, rzadziej są aktywni fizycznie i częściej są klasyfikowani jako otyli. Badanie wykazało, że osoby te mają niższe dochody rodzinne i wykształcenie oraz są bardziej skłonne do życia w mniej uprzywilejowanych społecznościach.

„To badanie stanowi uzupełnienie rosnącej liczby dowodów na to, że wysoko przetworzona żywność może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, w tym na ryzyko zachorowania na raka” – powiedziała dr Esther Vamos, główna autorka badania i starszy wykładowca medycyny w londyńskiej Imperial College School of Public Health . w oświadczeniu.

To ostatnie badanie nie jest pierwszym, które pokazuje związek między ultraprzetworzoną żywnością a rakiem.

A badanie 2022 r Badając diety ponad 200 000 mężczyzn i kobiet w Stanach Zjednoczonych przez okres do 28 lat, odkryli związek między ultraprzetworzoną żywnością a rakiem okrężnicy – Jest to trzeci najczęściej diagnozowany nowotwór w Stanach Zjednoczonych – u mężczyzn, ale nie u kobiet.

„Istnieją setki badań łączących wysoko przetworzoną żywność z otyłością, rakiem, chorobami układu krążenia i ogólną śmiertelnością” – powiedziała Paulette Goddard, Marian Nestle profesor żywienia, badań nad żywnością i zdrowia publicznego na Uniwersytecie Nowojorskim. CNN wcześniej powiedział firmie.

Chociaż nowe badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii nie może udowodnić związku przyczynowego, tylko związek, „inne dostępne dowody pokazują, że ograniczenie wysoko przetworzonej żywności w naszej diecie może zapewnić ważne korzyści zdrowotne” – powiedział Vamos. powiedział.

„Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te ustalenia i zrozumieć powszechną obecność wysoko przetworzonej żywności w naszej diecie oraz lepsze strategie zdrowia publicznego w celu zmniejszenia szkód” – dodał.

READ  Fragmenty kodu źródłowego Twittera wyciekły do ​​sieci: Raport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *