Urzędnicy amerykańscy nakazują Nvidii wstrzymanie sprzedaży jej najlepszych chipów AI do Chin

Logo firmy technologicznej Nvidia w jej siedzibie w Santa Clara w Kalifornii 11 lutego 2015 r. REUTERS / Robert Galbraith

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

31 sierpnia (Reuters) – projektant chipów Nvidia Corp (NVDA.O) Powiedział w środę, że amerykańscy urzędnicy kazali zaprzestać eksportowania do Chin dwóch najlepszych chipów obliczeniowych dla biznesu AI, co może sparaliżować zdolność chińskich firm do wykonywania zaawansowanych prac, takich jak rozpoznawanie obrazów, i utrudnić działalność biznesową, czego oczekuje Nvidia. wygenerować 400 milionów dolarów w tej dziedzinie. sprzedaży w tym kwartale.

Akcje Nvidii po godzinach spadły o 4%. Firma poinformowała, że ​​zakaz, który dotyczy chipów A100 i H100 zaprojektowanych w celu przyspieszenia zadań uczenia maszynowego, może przeszkadzać w ukończeniu prac nad H100, ogłosiła w tym roku Nvidia.

Akcje konkurenta Nvidii w stosunku do zaawansowanych mikrourządzeń (AMD.O)Po godzinach spadła o 2%. Rzecznik AMD powiedział Reuterowi, że otrzymał nowe wymagania licencyjne, które uniemożliwiają eksport chipów MI250 AI do Chin, ale uważa, że ​​nie będzie to miało wpływu na chipy MI100. AMD powiedziało, że nie wierzy, że nowe przepisy będą miały istotny wpływ na jej działalność.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Nvidia poinformowała, że ​​urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że nowe przepisy „odniosą się do ryzyka używania lub przekształcenia produktów objętych ubezpieczeniem w 'militarne przeznaczenie końcowe’ lub 'wojskowe zastosowanie końcowe’ w Chinach”.

Ogłoszenie to oznacza znaczną eskalację amerykańskiego tłumienia chińskich możliwości technologicznych, ponieważ narastają napięcia związane z losem Tajwanu, gdzie chipy są produkowane dla Nvidii i prawie każdej innej dużej firmy produkującej chipy.

Bez amerykańskich chipów firm takich jak Nvidia i jej konkurent Advanced Micro Devices (AMD.O)Jednak chińskie organizacje nie będą w stanie w sposób oszczędny wdrożyć tego rodzaju zaawansowanej technologii komputerowej wykorzystywanej między innymi do rozpoznawania obrazu i mowy.

READ  Wolumeny handlu na Coinbase spadają, gdy zbliża się „krypto-zima”

Rozpoznawanie obrazów i przetwarzanie języka naturalnego są powszechne w aplikacjach konsumenckich, takich jak smartfony, które mogą odpowiadać na zapytania i oznaczać obrazy. Mają również zastosowania wojskowe, takie jak przeszukiwanie zdjęć satelitarnych w poszukiwaniu broni lub baz oraz filtrowanie komunikacji cyfrowej do celów wywiadowczych.

AMD nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz.

Nvidia poinformowała, że ​​w tym kwartale zarezerwowała sprzedaż chipów, których dotyczy ten problem, do Chin w wysokości 400 milionów dolarów, które mogą zostać utracone, jeśli chińskie firmy zdecydują się nie kupować produktów zastępczych Nvidii. Powiedziała, że ​​zamierza ubiegać się o wyjątki od reguły, ale „nie ma żadnej gwarancji”, że urzędnicy amerykańscy to przyznają.

Stacy Rasgon, analityk finansowy z Bernstein, powiedziała, że ​​ujawnione ujawnienie wskazuje, że około 10% sprzedaży centrów danych Nvidii, którą inwestorzy uważnie obserwowali w ostatnich latach, pochodziło z Chin i że szkody w sprzedaży były prawdopodobnie „do opanowania” dla firma Nvidia.

„To nie jest teza zmieniająca się (inwestycyjna), ale nie jest to dobra perspektywa” – powiedział Rasgon. „To, co dzieje się teraz z obiema stronami, jest pytaniem” – powiedział o możliwej przyszłej eskalacji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Relacja Evy Matthews w Bengaluru; Montaż przez Devika Siamnath i Davida Gregorio

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.