USA nakładają sankcje na córki Putina, więcej rosyjskich banków

WASHINGTON (Reuters) – Stany Zjednoczone skierowały w środę na rosyjskie banki i elity nową rundę sankcji, które obejmują uniemożliwienie Amerykanom inwestowania w Rosji w odpowiedzi na to, co prezydent Joe Biden nazwał „poważnymi zbrodniami wojennymi” popełnionymi przez siły rosyjskie. na Ukrainie.

Nowe sankcje uderzyły w rosyjski Sbierbank (SBER.MM)który posiada jedną trzecią wszystkich aktywów bankowych Rosji, oraz Alfabank, czwartą co do wielkości instytucję finansową w kraju, poinformowali urzędnicy amerykańscy. Ale powiedzieli, że transakcje energetyczne są wyłączone z najnowszych środków.

Urzędnicy powiedzieli, że Stany Zjednoczone nakładają również sankcje na dwie dorosłe córki rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, żonę i córkę rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa oraz wysokich rangą członków Rady Bezpieczeństwa Rosji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Nic nie jest mniej niż poważne zbrodnie wojenne” – powiedział Biden w przemówieniu do przywódców związkowych, odnosząc się do ukraińskiego miasta Bucha odebranego siłom rosyjskim, w którym znaleziono cywilów zastrzelonych z bliskiej odległości.

„Odpowiedzialne kraje muszą współpracować, aby pociągnąć tych sprawców do odpowiedzialności” – powiedział. A wraz z naszymi sojusznikami i partnerami będziemy nadal podnosić koszty gospodarcze i dokładać do bólu Putina.

Rosja, która twierdzi, że 24 lutego rozpoczęła „specjalną operację wojskową” na Ukrainie, zaprzecza, jakoby celowała w cywilów i powiedziała, że ​​zdjęcia zmarłych były „groteskowym oszustwem” Zachodu.

Biały Dom powiedział w oświadczeniu, że „pełne sankcje embargo” w środę zamrożą aktywa dwóch głównych banków, „które wchodzą w kontakt z amerykańskim systemem finansowym”.

Wielka Brytania zamroziła również aktywa Sbierbanku i ogłosiła, że ​​do końca tego roku zakaże importu rosyjskiego węgla w ramach ostatniej partii skoordynowanych sankcji ze Stanami Zjednoczonymi i innymi zachodnimi sojusznikami, aby „zagłodzić machinę wojenną Putina”.

Sberbank i Alphabank stwierdziły, że nowe sankcje nie będą miały znaczącego wpływu na ich działalność. Czytaj więcej

READ  Pogoń ukraińskiej rodziny po bezpieczeństwo kończy się śmiercią

Biały Dom powiedział również, że Biden podpisuje dekret o zakazie „nowych inwestycji w Rosji przez Amerykanów, gdziekolwiek się znajdują, co odizoluje Rosję od światowej gospodarki”. Urzędnicy powiedzieli, że obejmie to zakaz kapitału wysokiego ryzyka i fuzji.

Standardy życia w stylu sowieckim

Wysoki rangą urzędnik administracji powiedział dziennikarzom, że odcinając największe rosyjskie banki, Stany Zjednoczone „znacząco eskalują” wstrząs finansowy w Rosji.

„W rzeczywistości kraj pogrąża się w izolacji gospodarczej, finansowej i technologicznej” – powiedział urzędnik. „W tym tempie wrócisz do standardów życia w stylu sowieckim z lat 80-tych”.

Dyrektor Rady Gospodarczej Białego Domu, Brian Daisy, powiedział, że według szacunków rosyjska gospodarka skurczy się w 2022 roku o 10% do 15%, a inflacja w Rosji wynosi 200%.

Najnowszy pakiet „sprawia, że ​​Sbierbank jest zasadniczo nietykalny”, powiedział Daniel Fried, były koordynator Departamentu Stanu ds. polityki sankcji w administracji Obamy. Dodał jednak: „To, czego nam brakuje, to to, co zamierzamy zrobić z ropą i gazem”, najbardziej lukratywnym eksportem Rosji.

W ostatniej serii działań organów ścigania przeciwko Rosji Departament Sprawiedliwości USA oskarżył w środę rosyjskiego oligarchę Konstantina Małofiejewa o naruszenie sankcji nałożonych na Moskwę po inwazji na Ukrainę, twierdząc, że zapewnił finansowanie Rosjanom promującym separatyzm na Krymie.

Prokurator Merrick Garland powiedział, że władze zakłóciły również rodzaj złośliwej globalnej sieci komputerowej znanej jako „boty” kontrolowanej przez rosyjską agencję wywiadu wojskowego.

Czytaj więcej

Dodatkowo Garland poinformował, że departament współpracuje z prokuratorami w Europie w celu rozpoczęcia zbierania dowodów na możliwe zbrodnie wojenne popełnione przez Rosję na Ukrainie.

Chcąc zwiększyć presję na Putina, Stany Zjednoczone nakładają również wyczerpujące sankcje na to, co Biały Dom określił jako „główne rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe”, które według niego zaszkodziłyby zdolności Kremla do finansowania jego działań wojennych.

READ  Rosja twierdzi, że zachodnia broń na Ukrainie jest uzasadnionym celem rosyjskiej armii”.

Wśród tych podmiotów są United Aircraft i United Shipbuilding, powiedział Dess.

Wśród ukaranych w środę znalazł się Dmitrij Miedwiediew, były prezydent i premier Rosji oraz jeden z najbliższych sojuszników Putina. Inni to premier Rosji Michaił Miszustin i minister sprawiedliwości Konstantin Chuchenko.

Miedwiediew powiedział wcześniej w środę w poście na portalu społecznościowym Telegram, że Moskwa będzie zwalczać próby przejęcia rosyjskiej własności za granicą w sądach na całym świecie.

Rząd USA podjął działania w obliczu narastających oskarżeń Rosji o zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Ponure obrazy emanujące z Buczy obejmują masowy grób i ciała ludzi rozstrzelanych z bliskiej odległości, co prowadzi do wezwania do zaostrzenia działań przeciwko Moskwie i międzynarodowego śledztwa. Czytaj więcej

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział we wtorek, że zabójstwa były częścią zamierzonej rosyjskiej kampanii mającej na celu popełnienie okrucieństw.

Ani Blinken, ani Rosja nie dostarczyły dowodów na poparcie tych twierdzeń.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Dodatkowe raporty Matta Spitalnicka, Alexa Albera i Nandity Bose); Dodatkowe raporty Sarah N. Lynch, Doina Chiaco i David Shepherdson. Montaż przez Heather Timmons, Howarda Gollera, Marka Portera i Jonathana Otis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.