W listopadzie Musk przekazał na cele charytatywne ponad 5,7 miliarda dolarów w akcjach Tesli

SAN FRANCISCO, 14 lutego (Reuters) – Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, przekazał na cele charytatywne łącznie 5 044 000 akcji najcenniejszego producenta samochodów na świecie od 19 do 29 listopada ubiegłego roku. SEC) w poniedziałek po południu.

Darowizna została wyceniona na 5,74 miliarda dolarów, w oparciu o ceny zamknięcia akcji Tesli w ciągu pięciu dni, w których przekazał akcje. W zgłoszeniu nie ujawniono nazwy organizacji charytatywnej.

Darowizna nastąpiła, gdy miliarder sprzedał akcje warte 16,4 miliarda dolarów po przeprowadzeniu ankiety wśród użytkowników Twittera o zrzuceniu 10% swoich udziałów w producencie samochodów elektrycznych na początku listopada.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Powiedział na Twitterze, że w 2021 r. zapłaci ponad 11 miliardów dolarów podatków z powodu wykonania opcji na akcje, które wygasną w tym roku.

Wymieniał się też wulgaryzmami z politykami Berniem Sandersem i Elizabeth Warren, którzy wzywali bogatych do płacenia wyższych podatków.

Analitycy stwierdzili, że dla Muska, potencjalnie obdarowanego akcjami Tesli, przyniesie to korzyść podatkową, ponieważ akcje przekazane na cele charytatywne nie podlegają podatkowi od zysków kapitałowych, tak jakby zostały sprzedane.

„Korzyści podatkowe byłyby ogromne” — powiedział Bob Lord, współpracownik w Institute for Policy Studies, który bada politykę podatkową.

„Zaoszczędziłby od 40% do 50% z 5,7 miliarda dolarów podatku, w zależności od tego, czy mógłby odliczyć od swoich dochodów w Kalifornii i czy uniknie podatku od dywidend, który musiałby zapłacić, gdyby sprzedał akcje”.

Lord dodał, że Musk mógł przekazać akcje pośrednikom, takim jak „fundusze wspierane przez darczyńców”, a nie bezpośrednio grupom charytatywnym.

Tesla nie była od razu dostępna do komentowania.

podkład piżmowy

Według danych Chronicle of Philanthropy, darowizna plasuje Muska jako drugiego co do wielkości donatora w Ameryce po Bill Gates i Melinda French Gates w zeszłym roku.

READ  Robinhood rośnie po tym, jak 30-letni krypto-miliarder bierze udział w akcji

Publiczne inicjatywy filantropijne Muska do tej pory szły w ślady innych miliarderów. Według magazynu biznesowego Forbes, Musk i Jeff Bezos, założyciel Amazon.com, przekazali mniej niż 1% swojej wartości netto, podczas gdy Warren Buffett i George Soros przekazali ponad 20% na początku września.

Musk jest prezesem Fundacji Musk, która przyznaje między innymi dotacje na „opracowanie bezpiecznej sztucznej inteligencji dla dobra ludzkości”, zgodnie ze swoją stroną internetową.

W zeszłym roku Musk i Fundacja przyznali nagrody w wysokości 100 milionów dolarów każdemu, kto mógłby opracować technologię, która pomoże usunąć węgiel z atmosfery.

W zeszłym roku powiedział, że przekazał 20 milionów dolarów szkołom w hrabstwie Cameron w Teksasie, miejscu startu rakiety SpaceX i 10 milionów dolarów miastu Brownsville.

Musk zabiegał także o bardziej ambitne cele charytatywne.

Powiedział na Twitterze w zeszłym roku: „Gdyby (światowy program żywnościowy ONZ) mógł opisać… dokładnie, jak 6 miliardów dolarów rozwiązałoby głód na świecie, sprzedałbym teraz akcje Tesli i zrobiłby to”.

Odpowiadał na prośbę o darowizny od Davida Beasleya, dyrektora wykonawczego Światowego Programu Żywnościowego.

W styczniu ubiegłego roku zapytał użytkowników Twittera o „sposoby przekazywania pieniędzy, które naprawdę robią różnicę (w sposób, który jest trudniejszy niż się wydaje).”

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Dodatkowe sprawozdanie Hyunjoo Jina w San Francisco.) Edytowanie przez Raju Gopalakrishnana i Clarence’a Fernandez

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *