W północnym Kosowie narasta napięcie, a Serbia stawia armię w stan gotowości

MITROVICA, Kosowo, 27 grudnia (Reuters) – Serbscy protestujący w podzielonym etnicznie mieście Mitrovica w północnym Kosowie wznieśli we wtorek nowe barykady, kilka godzin po tym, jak Serbia poinformowała, że ​​postawiła swoją armię w stan wysokiej gotowości po tygodniach narastających napięć między Belgradem a Belgradem. Prisztina.

Serbskie Ministerstwo Obrony poinformowało w oświadczeniu z późnego poniedziałku, że w odpowiedzi na ostatnie wydarzenia w regionie i przekonanie, że Kosowo przygotowuje się do ataku na Serbów i usunięcia barier siłą, prezydent Aleksandar Vucic nakazał skierowanie serbskiej armii i policji najwyższy alarm.

„Nie ma powodu do paniki, ale są powody do niepokoju” – powiedział serbski minister obrony Milos Vucevic w rozmowie z telewizją RTS.

Od 10 grudnia Serbowie w północnym Kosowie wznieśli kilka blokad drogowych w Mitrovicy i jej okolicach oraz wymienili ogień z policją po tym, jak serbski były policjant został aresztowany za rzekomą napaść na funkcjonariuszy policji podczas wcześniejszego protestu.

Około 50 000 Serbów mieszka w północnej części Kosowa z większością albańską i odmawia uznania rządu lub państwa Prisztiny. Widzą Belgrad jako swoją stolicę i są wspierani przez Serbię, której niepodległość Kosowo ogłosiło w 2008 roku.

„Kosowo nie może angażować się w dialog z gangami przestępczymi, a swoboda przemieszczania się musi zostać przywrócona. Nie powinno być żadnych blokad drogowych” – oświadczył rząd Kosowa w poniedziałkowym oświadczeniu.

Dodała, że ​​policja ma zdolność i chęć do działania, ale czeka, aż siły pokojowe NATO w Kosowie, które zachowują neutralną rolę, odpowiedzą na ich prośbę o usunięcie blokad.

„Wzywamy wszystkie strony do pomocy w zapewnianiu bezpieczeństwa i swobody przemieszczania się w Kosowie oraz do zapobiegania wpływaniu na proces dialogu wprowadzających w błąd narracji” – napisano w oświadczeniu KFOR.

READ  Kudlow: Putin to zbrodniarz wojenny, morderca i oszust

A w Mitrovicy ciężarówki zatrzymały się we wtorek rano, aby zablokować drogę łączącą przeważnie serbską część miasta z częścią zamieszkaną przez Albańczyków.

Miejscowi Serbowie domagają się uwolnienia aresztowanego oficera i mają inne żądania, zanim usuną barykady.

Serbscy burmistrzowie północnych gmin wraz z lokalnymi sędziami i około 600 policjantami złożyli w zeszłym miesiącu rezygnację w proteście przeciwko decyzji rządu Kosowa o zastąpieniu tablic rejestracyjnych pojazdów wydanych z Serbii tablicami wydanymi przez Prisztinę.

(Covering) Fatos Paetsi i Ivana Sekularac, montaż: Alexandra Hudson

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *