W środku kryzysu na Ukrainie chińskie i rosyjskie obligacje zwiastują Stany Zjednoczone i Europę

Zarówno Xi, jak i Putin potępili te inicjatywy. Od dawna widzieli te dwa główne strategiczne narody Waszyngtonu – promowanie demokracji za granicą oraz rozmieszczenie lub współdzielenie oddziałów i sprzętu wojskowego – groźne zagrożenia dla swoich ludzi.

„Mamy nadzieję, że strona amerykańska zdejmie kolorowe okulary, zignoruje mentalność z czasów zimnej wojny, obiektywnie spojrzy na relacje i współpracę między Chinami i Rosją, dowie się o panującym trendzie czasu i zrobi więcej rzeczy, które są korzystne dla pokoju na świecie ”, powiedział Liu Bingyu, rzecznik ambasady chińskiej w Waszyngtonie, poproszony o komentarz do tego artykułu.

Alexander Gaboyev, szef programu Rosja w Azji i Pacyfiku w Carnegie Center w Moskwie, powiedział, że wspólne oświadczenie Chiny-Rosja było znaczącym wydarzeniem publicznym, ale najważniejsza współpraca miała miejsce pod powierzchnią. W szczególności, powiedział, sprzedaż broni z Rosji do chińskiego wojska powinna wzbudzać duże zainteresowanie decydentów politycznych w USA.

Gabuev zauważył również, że oba kraje rozstrzygnęły spory terytorialne wzdłuż swojej 2700 milowej granicy w 2008 roku Zwiększenie współpracy wojskowejMoskwa czuła się na tyle pewnie, by przemieścić wojska ze wschodu na Ukrainę, aby przygotować się na możliwą inwazję – ściągając siły rosyjskie na granicach z Chinami i Mongolią do najniższego poziomu od 1922 roku.

Jednak oba kraje konkurują ze sobą, a także różnią się w głównych kwestiach. Chiny mają coraz większy ślad w Azji Środkowej, a Moskwa postrzega swoje byłe republiki radzieckie w swojej strefie wpływów. Chiny twierdzą, że są teraz potęgą w Arktyce, regionie, który Putin chciał kontrolować. Kraj ma ważne stosunki handlowe z krajami byłego bloku Europy Wschodniej.

Chiny są największym partnerem handlowym Ukrainy, a Pekin od dziesięcioleci uznaje suwerenność tego kraju. Nigdy nie uznał aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. Warto zauważyć, że we wspólnym oświadczeniu nie wspomniano wprost o Ukrainie.

READ  Putin i obalony prezydent Afganistanu są jednymi z największych darczyńców Bidena w 2021 r.

„Kiedy byłem w rządzie, dobrze przyjrzeliśmy się chińskim kalkulacjom i znaleźliśmy te rzeczy, które nie pasowały do ​​tego, co próbował zrobić Putin, i nad tym pracowaliśmy” – powiedział Daniel Russell, były zastępca sekretarza stanu. Azji Wschodniej i Pacyfiku. „Prawda jest taka, że ​​w grze jest bardzo późno, trzy strony przesunęły się tak daleko w tym asymetrycznym trójkącie i nie będzie łatwo spróbować i to cofnąć”.

Eric Schmidt Przyczyniaj się do przygotowania raportów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *