Warto zauważyć, że odkryto najjaśniejszy obiekt we wszechświecie, który zawiera czarną dziurę wielkości 17 miliardów słońc

wiadomości ze świata


Astronomowie odkryli prawdopodobnie najjaśniejszy obiekt we wszechświecie, kwazar z czarną dziurą w rdzeniu, który rośnie tak szybko, że codziennie połyka równowartość słońca.

Rekordowy kwazar świeci 500 bilionów razy jaśniej niż nasze Słońce.

Czarna dziura zasilająca ten odległy kwazar jest 17 miliardów razy większa od naszego Słońca, jak podał w poniedziałek zespół pod kierownictwem Australii w czasopiśmie Nature Astronomy.

Choć na zdjęciach kwazar wygląda jak kropka, naukowcy wyobrażają sobie to groźne miejsce.

Obracający się dysk wokół czarnej dziury kwazara – świecący wirujący gaz i inna materia pożerająca gwiazdy – przypomina kosmiczne tornado.

Rekordowy kwazar świeci 500 bilionów razy jaśniej niż nasze Słońce. ESO/M Kornmesser/HANDOUT/EPA-EFE/Shutterstock

„Ten kwazar to najbardziej intensywne miejsce we wszechświecie, jakie znamy” – powiedział w e-mailu główny autor Christian Wolff z Australian National University.

Europejskie Obserwatorium Południowe zauważyło obiekt J0529-4351 podczas przeglądu nieba w 1980 roku, ale uznano, że jest to gwiazda.

Został zidentyfikowany jako kwazar – wysoce aktywne, jasne jądro galaktyki – aż do zeszłego roku. Rozwiązały go obserwacje wykonane za pomocą teleskopów w Australii i na pustyni Atakama w Chile.

„Interesującą rzeczą w tym kwazarze jest to, że ukrywał się na widoku i wcześniej został błędnie sklasyfikowany jako gwiazda” – powiedziała w e-mailu Priyamvada Natarajan z Uniwersytetu Yale, który nie był zaangażowany w badania.

Kwazar na zdjęciu z przeglądu Dark Energy Survey
Czarna dziura zasilająca ten odległy kwazar jest 17 miliardów razy masywniejsza od naszego Słońca. ESO/Cyfrowy przegląd nieba 2/Przegląd ciemnej energii

Te późniejsze obserwacje i modelowanie komputerowe ustaliły, że kwazar pochłania równowartość 370 słońc rocznie, czyli mniej więcej tyle, co jedno słońce dziennie.

Według zespołu dodatkowa analiza pokazuje, że masa czarnej dziury jest od 17 do 19 miliardów razy większa od masy Słońca. Aby zrozumieć tempo ich wzrostu, potrzeba więcej obserwacji.

READ  NASA przygotowuje się do pożegnania ze statkiem kosmicznym InSight - sondą Insight Mars NASA

Kwazar znajduje się 12 miliardów lat świetlnych od nas i istnieje od początków istnienia Wszechświata. Rok świetlny to 5,8 biliona mil.

Załaduj więcej…

https://nypost.com/2024/02/19/world-news/universes-brightest-object-reportedly-discovered-featuring-black-hole-the-size-of-17-billion-suns/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium =site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *