WhatsApp zmieni się na zawsze dzięki nowej, przełomowej funkcji

WhatsApp wkrótce się zmieni. Zmiana będzie duża i dalekosiężna, umożliwiając użytkownikom wysyłanie wiadomości z innych aplikacji do przesyłania wiadomości i sprawdzanie ich dotarcia do aplikacji WhatsApp. Jakie to jest świetne?

Poniżej aktualizacja z 10 lutego. Ten post został po raz pierwszy opublikowany 8 lutego 2024 r.

We wrześniu ubiegłego roku unijni prawodawcy wyznaczyli Meta, spółkę-matkę WhatsApp, jako tzw. firmę gatekeeperską i zażądali od niej otwarcia usług dla innych po sześciu miesiącach, czyli do marca tego roku. Jest to część tej samej ustawy o rynkach cyfrowych, która przewiduje, że Apple udostępni iPhone'a użytkownikom w UE, ale wygląda na to, że zmiany WhatsApp będą obowiązywać także poza Europą.

Więcej z ForbesaTwój iPhone już nigdy nie będzie taki sam dzięki nowej, ogromnej aktualizacji do iOS 17.4

Jak donosi szanowany Matt Burgess w PrzewodowyWhatsApp był tylko częściowo przekonany do tego posunięcia, ponieważ pracował nad otwarciem od około dwóch lat.

Jeśli jesteś podobny do mnie, spędzasz więcej czasu, niż chciałbyś, próbując zapamiętać, czy ta ważna wiadomość dotarła na przykład przez iMessage, WhatsApp lub Messenger. Nowy system ma na celu przezwyciężenie tej irytującej sytuacji, umożliwiając ludziom wysyłanie wiadomości do Ciebie na WhatsApp z innej aplikacji.

Ta zmiana oznacza, że ​​te inne aplikacje mogą łączyć się z WhatsApp, aby umożliwić ludziom czatowanie w aplikacjach bez zakłócania istniejącego kompleksowego szyfrowania.

Ta interoperacyjność zacznie się od wiadomości tekstowych, zdjęć, wiadomości głosowych, filmów i przesyłania plików. Połączenia konferencyjne i czaty przyjdą później, być może po latach.

Przewodowy Cytuje Dicka Brewera, dyrektora technicznego WhatsApp, który wskazuje, że warunkiem wstępnym jest wyrażenie zgody przez użytkowników. „Mogę wybrać, czy chcę uczestniczyć w otwartej wymianie wiadomości ze stronami trzecimi” – wyjaśnia Brewer. „To ważne, ponieważ może to być ogromne źródło spamu i oszustw”.

READ  Wyniki testów procesora Intel Xeon Platinum 8468 48 Core „Sapphire Rapids” przeciekają, na równi z 64-rdzeniowymi układami AMD Milan

Jeśli subskrybujesz, wiadomości z innych aplikacji będziesz widzieć w osobnej sekcji, która pojawi się u góry Twojej skrzynki odbiorczej, ponieważ „te sieci są bardzo różne” – mówi Brewer.

Więcej z ForbesaApple przygotowuje się do największej w historii bezpłatnej aktualizacji iPhone'a

W pewnym sensie jest to logiczne rozszerzenie tego, co uczyniło WhatsApp tak popularnym, szczególnie w Europie: jest niezależny od platformy. Nie musisz się więc martwić, czy Twoi znajomi mają iPhone'a lub telefon z Androidem, ponieważ WhatsApp może się z nimi skontaktować.

Teraz powinieneś być w stanie skontaktować się ze znajomymi lub rodziną, nie wiedząc, czy preferowaną aplikacją jest Signal, Telegram czy iMessage i bez konieczności pobierania wszystkich aplikacji.

Oczywiście różne standardy komplikują tę kwestię, dlatego też pojawią się trudności w zakresie protokołów szyfrowania. Meta woli, aby protokół szyfrowania Signal, z którego korzysta, był używany także przez inne aplikacje.

„Wierzymy, że najlepszym sposobem realizacji tego podejścia jest rozwiązanie zbudowane na istniejącej architekturze klient-serwer WhatsApp” – mówi Brewer.

Nie jest jeszcze jasne, które firmy faktycznie połączą się z WhatsApp, ale fakt, że wkrótce stanie się to bardzo pożądaną możliwością.

Więcej z ForbesaData premiery iOS 17.3.1: niespodziewana aktualizacja Apple dla iPhone'a jest już dostępna

Zaktualizowano 10 lutego. Pojawił się duży sprzeciw w związku z nadchodzącym planem otwarcia WhatsApp, tak aby pojawiały się wiadomości z innych usług komunikacyjnych. To naprawdę bardzo miła aktualizacja. Jak zauważył TechRadar, jest to posunięcie, które nie jest pozbawione wad. „To wcale nie jest łatwe” – czytamy na stronie internetowej o zmianach. „Następnym utrudnieniem na drodze jest to, że czaty WhatsApp i czaty w aplikacjach innych firm nie będą już mogły łączyć się w jednej skrzynce odbiorczej. Zamiast tego, jeśli zdecydujesz się na przesyłanie wiadomości między aplikacjami, Twoje czaty z innych firm będą mogły być umieszczane w osobnej skrzynce odbiorczej dla „Czatów Trzecich” – co oznacza, że ​​do ich otwarcia potrzeba kilku dodatkowych kliknięć.

Zwraca uwagę, że wydaje się prawdopodobne, że Apple nie skorzysta z okazji, aby zintegrować swój system iMessage z WhatsApp, „biorąc pod uwagę, że Apple w przeszłości bardzo starał się udaremnić podobne inicjatywy – takie jak Beeper Mini”. Zgadzam się z tym.

TechRadar podsumowuje: Nadchodzi interoperacyjność między usługami czatu, ale prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim inne usługi dołączą do platform Meta po ich uruchomieniu – i może nie wyglądać tak płynnie, jak się spodziewaliśmy.

Jest jeszcze wiele do nauczenia się dzięki tej nowej możliwości. Firmy, które będą chciały wziąć udział, będą musiały podpisać umowę z Meta, której szczegóły nie są publiczne. Jak wspomniano powyżej, nie jest jasne, które usługi – jeśli w ogóle – będą chciały skorzystać z tego poziomu interoperacyjności. To znowu będzie sprowadzać się do umowy, ale także tego, czy Telegram, Viber i inni chcą, aby ich wiadomości trafiały do ​​cudzego systemu. Miejmy nadzieję, że tak się stanie, ponieważ prawdopodobnie będzie to korzystne dla konsumenta.

Chodź za mną Świergot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *