Wielka Brytania nakłada sankcje na rosyjskiego oligarchę Giennadija Timczenkę i pięć banków

  • Wielka Brytania nałożyła również sankcje na dwóch braci z Rothenburga
  • Miliarderzy Timczenko i Rottenberg mają powiązania z Putinem
  • Rosyjski bank wśród pożyczkodawców, banki państwowe oszczędzone
  • Sankcje dostosowują Wielką Brytanię do środków USA
  • Brytyjscy prawodawcy wzywają premiera Johnsona do zrobienia postępu

LONDYN (Reuters) – We wtorek Wielka Brytania nałożyła sankcje na Giennadija Timczenkę i innych miliarderów ściśle powiązanych z Władimirem Putinem po tym, jak rosyjski przywódca rozmieścił siły wojskowe w dwóch separatystycznych regionach we wschodniej Ukrainie.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że Rosja zmierza w kierunku „statusu pariasa” i że świat musi teraz przygotować się na kolejną fazę planu Putina, mówiąc, że Kreml toruje drogę do inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

Johnson powiedział parlamentowi, że pięć banków – Rosja, IS Bank, GenBank, Promsvyaz Bank i Black Sea Bank – zostało objętych sankcjami, wraz z trzema osobami – Timczenko, braćmi Igorem i Borysem Rotenbergami.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Brytyjski rząd powiedział, że Timczenko, jeden z założycieli firmy handlowej Gunvor, był głównym udziałowcem Banku Rosji, a sam jest udziałowcem National Media Group, która wspierała destabilizację Ukrainy po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

„Bank Rosji poparł integrację Krymu z Federacją Rosyjską poprzez integrację systemu finansowego po aneksji Krymu” – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na rządowej stronie internetowej z listą sankcji.

Johnson powiedział, że Timczenko jest bliskim sojusznikiem Putina, a także Rothenbergów.

Jednak konserwatywny premier powstrzymuje się od nakładania restrykcji na największe rosyjskie banki państwowe, odcinania kapitału rosyjskim firmom czy wydalania z Wielkiej Brytanii tak zwanych prominentnych rosyjskich oligarchów.

„To pierwsza transza, pierwsza salwa tego, na co jesteśmy przygotowani” – powiedział Johnson. „Bezwzględnie konieczne jest utrzymanie ostrzejszych sankcji… w świetle tego, co może zrobić prezydent Putin” – dodał.

READ  Co zaskakujące, nowym brytyjskim premierem jest Ameryka

„Chcemy uniemożliwić rosyjskim firmom gromadzenie pieniędzy w funtach szterlingach lub dolarach” – powiedział Johnson.

Kilku brytyjskich prawodawców domagało się, aby Johnson był twardszy w stosunku do rosyjskich pieniędzy, żądając nawet, by rosyjska oligarchia została wydalona z Wielkiej Brytanii, a rosyjskie pieniądze z londyńskiego City.

Od czasu upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku do Londynu i brytyjskich terytoriów zamorskich napłynęły z Rosji setki miliardów dolarów, a Londyn stał się zachodnim miastem wybieranym przez bogatych ludzi z Rosji i innych byłych republik sowieckich.

krąg Putina

Chociaż Johnson ostrzegł Putina, że ​​nastąpią kolejne sankcje, początkowy pakiet sankcji Wielkiej Brytanii wykracza daleko poza Stany Zjednoczone, które w 2014 i 2018 roku nałożyły sankcje na Timczenkę i Rottenberga.

„Niebezpieczeństwo polega na tym, że dzisiejsze uderzenie w nadgarstek niczego nie powstrzyma” – powiedział opozycyjny deputowany Partii Pracy Liam Byrne. „Premier musi zdać sobie sprawę, że ciosy nie działają na prezydenta Putina”.

Zachodni urzędnik, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że Wielka Brytania ograniczy również dostęp Rosji do rynków długu państwowego i jej zdolność do likwidacji transakcji.

Ministerstwo Skarbu USA poinformowało w 2014 roku, że udziałowcami Banku Rosji są członkowie wewnętrznego kręgu Putina. Ministerstwo Skarbu poinformowało, że Boris Rothenberg dorobił się fortuny pod rządami Putina.

Johnson powiedział, że Europa nie odwróciła się od rosyjskiej energii i pozdrowił decyzję kanclerza Niemiec Olafa Schulza o wstrzymaniu rurociągu Nord Stream 2.

Były przywódca Partii Konserwatywnej Ian Duncan Smith powiedział Johnsonowi, aby kontynuował wprowadzanie sankcji i powiedział, że Chiny będą uważnie obserwować reakcję Zachodu.

Dodatkowe raporty Andrew McCaskill, Elizabeth Piper, Movija M. Montaż przez Jaya Faulconbridge’a, Michaela Holdena i Angusa McSwana

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *