Chiny są zaniepokojone pogarszającą się sytuacją na Ukrainie i ostrzegają tam swoich obywateli

PEKIN, 22 lutego (Reuters) – Minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział we wtorek, że Chiny są zaniepokojone „pogarszaniem się” sytuacji na Ukrainie.

Prezydent Rosji Władimir Putin w poniedziałek nakazał rozmieszczenie wojsk na dwóch rozwidlonych obszarach wschodniej Ukrainy, wywołując obawy, że Zachód może wywołać wojnę. Czytaj więcej

Rosja zaprzecza jakimkolwiek planom ataku na Ukrainę, ale grozi nieokreślonymi działaniami „wojskowo-technicznymi”, o ile nie otrzyma kompleksowych gwarancji bezpieczeństwa, w tym obietnicy, że jej sąsiad nigdy nie wstąpi do NATO.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w oświadczeniu, że chiński radny stanu Wang zadzwonił do sekretarza stanu USA Anthony’ego Plinkina, aby omówić uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa każdego kraju.

„Sytuacja na Ukrainie się pogarsza” – powiedział Wang Blingen. „Chiny po raz kolejny wzywają wszystkie strony do zachowania powściągliwości”.

W swoim wezwaniu Blinken podkreślił potrzebę ochrony suwerenności Ukrainy i integralności terytorialnej Rosji.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Nate Price powiedział, że jest to „agresywne”.

Wcześniej we wtorek chińska ambasada na Ukrainie ostrzegła swoich obywateli, aby nie przenosili się na niezamieszkane tereny, ale wiele krajów radziło swoim obywatelom, aby przestali kazać im wyjechać. L1N2UX0EH

„Ambasada Chin na Ukrainie przypomniała chińskim obywatelom i firmom, aby wzmocnili środki bezpieczeństwa” – powiedział Wang Wenpin, rzecznik MSZ.

Wang powiedział na regularnej konferencji prasowej, że ambasada zapewni terminowe zaspokojenie potrzeb żywnościowych obywateli Chin na Ukrainie, zapytany przez Chiny, kiedy wydadzą swoich obywateli.

Wang powiedział na konferencji, że Chiny zwracają baczną uwagę na sytuację na Ukrainie, która przyciągnęła więcej reporterów niż zwykle.

Tajwan, Korea Północna

Wang powiedział Blingenowi, że Stany Zjednoczone nie powinny włączać Tajwanu, który twierdzi, że Chiny są swoim własnym terytorium, do amerykańskiej strategii Indo-Pacyfiku.

READ  Recenzja Ayn Odin: Przełącznik Nintendo z Androidem

W tym miesiącu Stany Zjednoczone zobowiązały się do zwiększenia zasobów dyplomatycznych i bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku oraz do współpracy z sojusznikami w regionie i poza nim, aby utrzymać pokój i stabilność w cieśninie oddzielającej Tajwan od Chin. Czytaj więcej

Wang powiedział Blingowi, że próba włączenia Tajwanu do strategii kontrolowania Chin wysyła wszystkie „złe sygnały”, powiedział minister spraw zagranicznych w oświadczeniu.

Jednak Chiny są gotowe do radzenia sobie ze swoimi różnicami ze Stanami Zjednoczonymi i wzmocnienia relacji dwustronnych, dodał Wang.

W poniedziałek Chiny poinformowały, że nabyły Lockheed Martin Corp. (LMT.N) Oraz Raytheon Technologies Corp. (RTX.N) W ramach sankcji dotyczących sprzedaży broni do Tajwanu po raz trzeci ogłosił kary dla firm amerykańskich. Czytaj więcej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu zapowiedziało, że będzie nadal nakłaniać Stany Zjednoczone do sprzedaży broni na wyspach „w obliczu gróźb militarnych i zastraszania ze strony Chin”.

„Broń obronna USA pomaga chronić demokrację i niepodległość Tajwanu, a także bezpieczeństwo narodowe oraz zapewnia pokój i stabilność w regionie Indyjsko-Pacyfiku” – powiedział dziennikarzom rzecznik John O’Brien.

Blinken i Wang rozmawiali także o postępach Korei Północnej.

Wang powiedział, że Chiny wzywają do bezpośrednich rozmów między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną i jak zwykle starają się odgrywać konstruktywną rolę w rozwiązaniu problemu nuklearnego na Półwyspie Koreańskim.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Ryana Woo i Martina Queen Pollarda w Pekinie; Dodatkowa sprawozdawczość Bena Blancharda w Tajpej; Montaż przez Lincoln Feast i Clarence Fernandez

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *