Wojna między Izraelem a Hamasem: Blinken powraca na Bliski Wschód, zachowując równowagę w planie zawieszenia broni

Tel Awiw (AFP) – Sekretarz Stanu USA Antoni Blinken Zgodnie z sugestią obaj wrócili na Bliski Wschód Porozumienie o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem Wiszące na włosku po uratowaniu czwórki Izraelscy zakładnicy przetrzymywani w Gazie Podczas nalotu wojskowego i w następstwie niedawnych niepokojów w rządzie premiera Benjamina Netanjahu.

Wobec braku zdecydowanej reakcji publicznej ze strony Hamasu i Izraela na propozycję, którą otrzymali 10 dni temu, Blinken rozpoczął swoją ósmą wizytę w regionie od czasu ataku. Konflikt rozpoczął się w październiku Spotkawszy się z egipskim prezydentem Abdelem Fattahem al-Sisim, głównym mediatorem w zbrojnym ruchu Hamasu, a następnie prowadząc rozmowy z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu.

Blinken po raz kolejny wezwał Hamas do zaakceptowania planu, który, jego zdaniem, cieszy się szerokim międzynarodowym poparciem.

„Jeśli chcesz zawieszenia broni, wywrzyj presję na Hamas, aby się zgodził” – powiedział reporterom przed wyjazdem z Kairu w podróż, która zabierze go do Izraela, Jordanii i Kataru. Blinken powiedział, że Izrael przyjął tę propozycję, chociaż Netanjahu nie powiedział tego bezpośrednio.

„Wiem, że są tacy, którzy są pesymistyczni, jeśli chodzi o oczekiwania” – powiedział Blinken, zrzucając odpowiedzialność bezpośrednio na Hamas. „To zrozumiałe, że Hamas w dalszym ciągu wykazuje niezwykły cynizm w swoich działaniach, brak troski nie tylko o dobro i bezpieczeństwo Izraelczyków, ale także Palestyńczyków”.

Blinken powiedział, że przedstawiony plan to „najlepszy sposób” na osiągnięcie zawieszenia broni, uwolnienie pozostałych zakładników i poprawę bezpieczeństwa regionalnego.

Palestyńczycy przyglądają się skutkom izraelskiego bombardowania obozu dla uchodźców Nuseirat w Strefie Gazy, sobota, 8 czerwca 2024 r. (AP Photo/Jehad Alshrafi)

Chociaż prezydent Joe Biden, Blinken i inni urzędnicy amerykańscy chwalili operację ratowania zakładników, w wyniku tej operacji zginęło dużej liczby palestyńskich cywilów, a innych odniosło rany. Może to skomplikować proces zawieszenia broni Zachęcając Izrael i wzmacniając determinację Hamasu do kontynuowania wojny, rozpoczął się od ataku na Izrael 7 października.

READ  SS Montevideo Maru: wrak statku z II wojny światowej z 1000 jeńców znaleziony na Morzu Południowochińskim

„Trudno powiedzieć, jak Hamas podejdzie do tej konkretnej operacji i co zrobi, aby ustalić, czy powie tak, czy nie” – powiedział w niedzielę Jake Sullivan, doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego. „Mamy nadzieję, że przy wystarczającej liczbie chórów i społeczności międzynarodowej mówiącej jednym głosem Hamas będzie w stanie znaleźć właściwą odpowiedź” – Sullivan powiedział „This Week” stacji ABC.

W rozmowach z Sisi Blinken omówił także plany zarządzania i odbudowy Gazy po zakończeniu konfliktu po masowych zniszczeniach, które tam miały miejsce.

„Konieczne jest posiadanie planu, który musi uwzględniać bezpieczeństwo, musi obejmować zarządzanie i musi obejmować odbudowę” – powiedział Blinken.

Ludzie protestują przeciwko rządowi izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i żądają uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy, Tel Awiw, Izrael, sobota, 8 czerwca 2024 r. Izrael oświadczył w sobotę, że uratował czterech zakładników, którzy zostali porwany podczas ataku pod przewodnictwem Hamasu 7 października, będącego największą operacją odzyskiwania od początku wojny w Gazie.  (AP Photo/Ohad Zwegenberg)

Ludzie protestują przeciwko rządowi izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i wzywają do uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez grupę bojowników Hamasu w Strefie Gazy, w Tel Awiwie, Izrael, sobota, 8 czerwca 2024 r. (AP Photo/Ohad Zwigenberg)

Andrei Kozlov, lat 27, porwany z Izraela w ataku kierowanym przez Hamas 7 października 2023 r., przybywa helikopterem do Centrum Medycznego Sheba w Ramat Gan w Izraelu, sobota, 8 czerwca 2024 r. (AP Photo/Tomer Appelbaum)(AP Photo ) Press/Tomer Appelbaum)

Andrei Kozlov, lat 27, porwany z Izraela w ataku kierowanym przez Hamas 7 października 2023 r., przybywa helikopterem do Centrum Medycznego Sheba w Ramat Gan w Izraelu w sobotę 8 czerwca 2024 r. Izrael twierdzi, że uratował czterech zakładników w Gazie, którzy zostali porwani w ataku przeprowadzonym przez Hamas 7 października. (AP Photo/Tomer Appelbaum)(AP Photo/Tomer Appelbaum)

Netanjahu i jego rząd oparli się wezwaniom do opracowania planu „dzień po”, który uniemożliwiałby Izraelowi obecność w regionie w jakiejś formie. Blinken powiedział, że będzie namawiał Izrael do znalezienia akceptowalnych alternatyw.

Powiedział: „Byłoby bardzo dobrze, gdyby Izrael przedstawił własne pomysły w tej sprawie, a ja będę rozmawiać w tej sprawie z rządem”. „Ale tak czy inaczej musimy mieć te plany, musimy je wcielić w życie i musimy być gotowi do działania, jeśli chcemy skorzystać na zawieszeniu broni”.

Trójfazowy plan zawieszenia broni przewiduje uwolnienie większej liczby zakładników i tymczasowe zaprzestanie działań wojennych, które będzie trwało tak długo, jak długo potrwają negocjacje w sprawie drugiego etapu, którego celem jest uwolnienie wszystkich zakładników i „całkowite wycofanie sił zbrojnych”. ” sił izraelskich z Gazy” i „trwałego zaprzestania działań wojennych”, zgodnie z rezolucją przygotowaną przez Stany Zjednoczone i przedstawioną Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Trzeci etap przewiduje odbudowę Gazy.

READ  Rosjanka, która namalowała antywojenny obraz, opuszcza sierociniec wraz z matką

W poniedziałek po południu Rada Bezpieczeństwa ma głosować nad rezolucją zatwierdzającą tę propozycję i wzywającą Hamas do jej przyjęcia.

Ale Hamas może nie być jedyną przeszkodą.

Chociaż umowę opisano jako izraelską inicjatywę i tysiące Izraelczyków demonstrowało w jej poparciu,… Netanjahu wyraził wątpliwościBiorąc pod uwagę, że to, co zostało zaprezentowane publicznie, jest niedokładne i że Izrael w dalszym ciągu jest zaangażowany w zniszczenie Hamasu.

Skrajnie prawicowi sojusznicy Netanjahu zagrozili upadkiem jego rządu, jeśli wdroży ten plan. Benny’ego GantzaPopularny centrowiec, W niedzielę złożył rezygnację z trzyosobowego gabinetu wojennego Po zapewnieniu, że tak zrobi, jeżeli premier nie sporządzi projektu uchwały Nowy plan dla powojennej Gazy Po uwolnieniu zakładników Netanjahu nalegał, aby nie ustąpił.

Blinken spotykał się z Netanjahu, ministrem obrony Yoavem Galantem, Gantzem i przywódcą izraelskiej opozycji Yairem Lapidem podczas prawie wszystkich jego poprzednich podróży do Izraela. Urzędnicy podali, że Blinken ma spotkać się z Gantzem we wtorek.

Pomimo wizyt Blinkena w regionie mniej więcej raz w miesiącu od rozpoczęcia wojny, według Ministerstwa Zdrowia Gazy, które w swoich statystykach nie wprowadza rozróżnienia pomiędzy cywilami i bojownikami, konflikt trwa, w wyniku czego zginęło ponad 37 120 Palestyńczyków. W ataku z 7 października Hamas i inni bojownicy zabili około 1200 osób, w większości cywilów, i wzięli około 250 osób jako zakładników.

Wojna poważnie zakłóciła przepływ wody Żywność, lekarstwa i inne artykuły Dla Palestyńczyków w Gazie, którzy stoją w obliczu… Powszechny głód. Agencje Organizacji Narodów Zjednoczonych twierdzą, że ponad milion osób w regionie może być narażonych na to zjawisko Najwyższy poziom głodu Do połowy lipca.

W Jordanii Blinken weźmie udział w nadzwyczajnej konferencji międzynarodowej w sprawie usprawnienia przepływu pomocy do Gazy.

___

Śledź relację AP z wojny w Gazie na https://apnews.com/hub/israel-hamas-war

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *