Wojna na Ukrainie: Kijów twierdzi, że zestrzelił rosyjski pocisk hipersoniczny

  • Hugo Bachiga w Kijowie i Catherine Armstrong w Londynie
  • wiadomości BBC

podpis pod zdjęciem,

Filmy z eksplozji stały się wirusowe w mediach społecznościowych

Ukraina twierdzi, że zestrzeliła pociski hipersoniczne wśród „wyjątkowo ciężkich” salw wystrzelonych we wtorek w kierunku Kijowa.

Kijów powiedział, że jego obrona powietrzna przechwyciła sześć hipersonicznych pocisków rakietowych Kinzhal, które według Rosji były w stanie pokonać wszystkie istniejące systemy obrony powietrznej.

Urzędnicy powiedzieli, że rakiety były jednymi z 18 różnych typów wystrzelonych na miasto w krótkim czasie.

Rosja zaprzecza uziemieniu Kinzali i twierdzi, że jeden z nich zniszczył dostarczony przez USA system obrony powietrznej Patriot.

Ukraina odmówiła komentarza. BBC nie może niezależnie zweryfikować roszczeń żadnego z krajów.

W ostatnich tygodniach Rosja zintensyfikowała kampanię powietrzną – w tym miesiącu zbombardowała stolicę Ukrainy osiem razy – przed spodziewanym ukraińskim atakiem.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział we wtorek wieczorem, że Moskwa nie wystrzeliła tylu pocisków Kinzhal, ile twierdził Kijów, że je zestrzeliła.

Jeśli jednak twierdzenia Ukrainy są prawdziwe, Moskwa będzie sfrustrowana, że ​​najlepszą broń z jej floty rakietowej można teraz przechwycić. Wynika to w dużej mierze z pojawienia się nowoczesnych zachodnich systemów obronnych, w tym rakiet Patriot.

Rosja nadal twierdzi, że pociski, które według niej mogą osiągnąć prędkość ponad 11 000 kilometrów na godzinę (7 000 mil na godzinę), nie mogą zostać zniszczone przez żaden ze światowych systemów obrony powietrznej.

Kinzhal, czyli „sztylet”, to pocisk balistyczny wystrzeliwany z powietrza. Większość pocisków balistycznych osiąga prędkość ponaddźwiękową — pięć razy większą niż prędkość dźwięku, czyli nieco ponad 6000 kilometrów na godzinę — w pewnym momencie swojej podróży.

W ciągu ostatnich kilku dni prezydent Wołodymyr Zełenski odbył europejską podróż, obiecując sprzęt wojskowy o wartości kilku miliardów dolarów zachodnim sojusznikom, w tym premierowi Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi.

Źródło obrazu, Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy

podpis pod zdjęciem,

W tym miesiącu Rosja atakowała stolicę Ukrainy, Kijów, osiem razy

Nagranie z wtorkowego ostrzału pokazało, jak obrona powietrzna niszczy cele nad miastem.

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny powiedział, że Rosja zaatakowała Kijów z północy, południa i wschodu i że użyto 18 rakiet powietrznych, morskich i lądowych.

Serhij Popko, szef administracji wojskowej stolicy Ukrainy, nazwał bombardowanie „największą liczbą pocisków ofensywnych w jak najkrótszym czasie”.

Obejmuje to również dziewięć pocisków manewrujących Kalibr wystrzelonych ze statków na Morzu Czarnym oraz trzy pociski lądowe, powiedział generał Załużny.

Mieszkańcy zostali ostrzeżeni we wtorek, aby trzymali się z dala od okien, ponieważ z nieba spadły szczątki pocisków przechwytujących.

Burmistrz Witalij Kliczko powiedział, że szczątki pocisku spadły w centralnych obszarach, w tym w miejskim zoo. Żadne zwierzęta ani pracownicy nie ucierpieli.

Mieszkanka Kijowa Ksenia powiedziała w programie BBC Radio 4 Today, że ona i jej mąż spali, kiedy usłyszeli „serię potężnych eksplozji” nad budynkiem. Porównałem dotkliwość ataku do filmu Gwiezdne Wojny lub gry wideo akcji.

Powiedział też, że dzięki wsparciu międzynarodowych sojuszników Ukraina jest teraz w stanie śledzić i niszczyć pociski dużego kalibru.

„To ulga wiedzieć, że Kijów jest w tej chwili pod tak silną obroną”.

Inny mieszkaniec, Jewin Pietrow, powiedział, że wtorkowy atak był pierwszym od inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, kiedy jego dom zatrząsł się od siły ataku.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę tysiące cywilów i kombatantów zginęło lub zostało rannych, miasta i miasteczka zostały zniszczone w walkach, a 8,2 miliona Ukraińców jest zarejestrowanych jako uchodźcy w Europie, z czego 2,8 miliona w Rosji, zgodnie z danymi przekazanymi Unia Europejska. Agencja ONZ ds. Uchodźców.

Dodatkowe raporty analityka broni BBC, Chrisa Partridge’a.

wyjaśnij wideo,

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego armia potrzebuje więcej sprzętu przed kontratakiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *