Wojna ukraińsko-rosyjska: najnowsze wiadomości — The New York Times

BERLIN – Szef Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego powiedział w niedzielę, że obóz bezpieczeństwa zapewni szybkie członkostwo Szwecji i Finlandii, Władimir V. Zwiększona presja na Putina, który usprawiedliwiał swoją inwazję na Ukrainę. Wyklucz sojusz wojskowy z granic Rosji.

„Prezydent Putin musi pokonać Ukrainę, obalić NATO, podzielić Amerykę Północną i Europę” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Konfederacji w Berlinie. „Ale Ukraina stoi. NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek. Europa i Ameryka Północna są mocno zjednoczone”.

Oba kraje stwierdziły, że ich wnioski są natychmiastowe. Oczekuje się, że parlament Finlandii zatwierdzi wniosek NATO w poniedziałek. I rządy Szwecji Socjaldemokraci Oświadczył w niedzielę, że zagłosuje za przystąpieniem do NATO – co gwarantuje, że naród nordycki zakończy 200 lat neutralności.
Państwa członkowskie NATO w Europie

Państwa członkowskie NATO w Europie


Możliwości stacjonowania wojsk NATO na 810-milowej granicy Rosji z Finlandią, panie. Putin stoi w obliczu poważnego niepowodzenia w wojnie, która rozpoczęła się na Ukrainie prawie trzy miesiące temu.

Siły ukraińskie posunęły się ostatnio w pobliże rosyjskiej granicy, wypychając wojska rosyjskie z przedmieść Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy. W niedzielę zebrano również dowody na to, że rosyjska ofensywa we wschodnim Donbasie potykała się po początkowych skromnych zwycięstwach.

dług…Alessandro Rampazzo / Agence France-Presse – Getty Images

Oceny Na podstawie publicznie dostępnych dowodów Ponad 400 rosyjskich żołnierzy zostało zabitych lub rannych Doniec próbował przekroczyć rzekę W próbie okrążenia sił ukraińskich we wsi Piłohorówka we wschodnim obwodzie ługańskim. Być może ta porażka była jednym z krwawych powiązań od samego początku wojny i pomimo prób Kremla obwiniania dysydentów, nawet wpływowi prorosyjscy blogerzy zaczęli wyrażać zaniepokojenie.

READ  Dr Anthony Fossy na przyjęciu świątecznym, lecący na rządowych kolcach Omigronu

„Przez długi czas milczałem” – powiedział Yuri Podolyaka, bloger wojenny mający 2,1 miliona obserwujących w procesorze wiadomości Telegram. Opublikował W piątek powiedział, że powstrzyma się od krytykowania rosyjskiego wojska.

„Ostatnią kroplą, która zatopiła moją cierpliwość, były wydarzenia wokół Piłohorówki, gdzie nonsens – upieram się przy bzdurach rosyjskiego dowództwa – spalił co najmniej jeden batalionowy zespół taktyczny, może dwa”.

urzędnicy brytyjskiego wywiadu Powiedział niedziela Rosja straciła jedną trzecią sił lądowych, które zobowiązały się do ataku na Ukrainę. Tempo erozji, jeśli zostanie potwierdzone, zdaniem analityków utrudniłoby Rosji osiągnięcie zdecydowanego zwycięstwa nad dobrze zmotywowanym i coraz lepiej uzbrojonym i wyszkolonym wrogiem.

Ale w Rosji kremlowska propaganda i represje wobec niezależnych mediów skutecznie chronią większość ludności przed prawdziwymi ludzkimi kosztami wojny. Do tej pory nadzwyczajne środki gospodarcze podjęte przez rosyjski rząd osłabiły wpływ sankcji.

dług…Finbar O’Reilly dla The New York Times

Urzędnicy zachodni i ukraińscy twierdzą, że tysiące rosyjskich żołnierzy już zginęło w konflikcie. Ale doniesienia o zgonach są mocno cenzurowane przez rząd i piętrzą się wśród robotniczych rodzin rozsianych po największym kraju świata, zapobiegając zlaniu się lokalnych tragedii w narodowy żal.

Wielu Rosjan uważa, że ​​wojna nie jest już przeciwko Ukrainie, ale pojawiła się jako zastępcza konfrontacja ze Stanami Zjednoczonymi i NATO, z wywiadami z pół tuzinem mieszkańców Moskwy, którzy twierdzą, że wykorzystują konflikt do zniszczenia swojego kraju. I na prowincjonalnej Syberii.

Wepchnięta w kąt Rosja zawsze będzie walczyć, niektórzy z nich, nawet jeśli istnieje ryzyko wywołania wojny nuklearnej.

Decyzja Finlandii i Szwecji o złożeniu wniosku o przystąpienie do NATO tylko odegrała rolę w historii oblężenia przedstawionej przez Kreml, burząc nastroje patriotyczne w kraju, który od wieków szczyci się jednością, by pokonać obce zagrożenia.

READ  Uścisk, fala, wielka wygrana dla amerykańskich lokatorów mieszanych deblów

Ze swojej strony oba kraje nordyckie od dawna obawiają się rosyjskiej potęgi.

Finlandia była częścią Imperium Rosyjskiego i walczyła o utrzymanie niezależności od Związku Radzieckiego podczas II wojny światowej. Szwecja i Rosja walczyły o dominację w Europie Wschodniej w XVIII wieku.

Ale zarówno Finlandia, jak i Szwecja pozostały neutralne po konfrontacji Związku Radzieckiego ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami po II wojnie światowej. W wyniku tej neutralności pan. Wskazuje to, w jakim stopniu strategiczna kalkulacja Putina obróciła się i podważyła długoterminowe rosyjskie priorytety bezpieczeństwa.

Jako powód inwazji na Ukrainę pan. Putin powiedział, że jest zaniepokojony ekspansją NATO, a zwłaszcza rozmieszczeniem nowych rakiet w pobliżu rosyjskich granic. Większość obywateli Rosji podziela tę obawę, uważając, że Stany Zjednoczone wykorzystały swoją słabość, by po upadku Związku Radzieckiego sprowadzić rakiety na swoje granice.

Wniosek o przystąpienie do NATO musi zostać jednogłośnie zatwierdzony przez 30 członków. Turcja, jeden z tych członków, podniosła kwestie dotyczące nierozstrzygniętych wniosków, chociaż zasugerowała, że ​​nie będzie sprzeciwiać się przyjęciu, jeśli zauważą własne obawy dotyczące bezpieczeństwa.

dług…Bernd von Jutsenko / DPA za pośrednictwem Associated Press

Po niedzielnych spotkaniach w Berlinie sekretarz stanu USA Antony J. Blinken powiedział, że wśród obecnych członków NATO istnieje silne poparcie dla włączenia obu państw nordyckich do sojuszu. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że ich proces aplikacyjny zostanie zakończony w ciągu kilku miesięcy, a niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Berbach powiedziała w niedzielę, że jej kraj będzie jednym z pierwszych, którzy je zatwierdzą.

Państwa bałtyckie wstąpiły do ​​NATO w 2004 roku, przynosząc sojusz do granicy z rosyjskim centrum. Również w 2008 roku prezydent George W. Bush. Bush obiecał, że Ukraina i Gruzja mogą wejść do NATO i popchnął koalicję do podobnych oświadczeń.

READ  MasterCard i Visa Block w Rosji nie powstrzymają zakupów krajowych | Bankowość

Kraje Europy Zachodniej nie chciały jednak spełnić tej obietnicy. Przed wojną zarówno Stany Zjednoczone, jak i ich europejscy sojusznicy zajęli Ukrainę Nie zakwalifikuje się Wejść do NATO w dowolnym momencie.

Po rosyjskiej inwazji ukraiński prezydent Wołodymyr Żeleński wezwał mocarstwa zachodnie do działania zgodnie z pragnieniem jego rządu wejścia do NATO, ale powiedział, że jest bardziej otwarty na neutralną Ukrainę, jeśli jest zagwarantowane jej bezpieczeństwo.

W niedzielny poranek pan Blinken spotkał się w Berlinie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrijem Kulebą, aby omówić wojnę. Departament Stanu powiedział, że obaj rozmawiali o dalszej pomocy obronnej USA dla Ukrainy.

Pan Guleba zamieścił na Twitterze zdjęcie dwóch stojących w pokoju i uśmiechniętych. „Na Ukrainę napłynie więcej broni i innej pomocy” – napisał.

dług…Via Dimitro Guleba / Reuters

Edward Wong Relacja z Berlina oraz Anatolij Kurmaniew Z miasta Meksyk. Raportowanie wniesione Anton Trojanowski Z Nowego Yorku; Carlotta Zadzwoń Prudhinka z Ukrainy; Iwan Nieczepurenko Z Tbilissi w Gruzji; I Marc Sandora Z Krakowa, Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.