Wraz ze wzrostem cen w październiku sprzedaż domów spadła do najniższego poziomu od 13 lat

Według Krajowego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami sprzedaż wcześniej posiadanych domów spadła w październiku o 4,1% w porównaniu z wrześniem, przy sezonowo skorygowanej rocznej stopie wynoszącej 3,79 mln lokali.

Było to najwolniejsze tempo sprzedaży od sierpnia 2010 roku. Analitycy spodziewali się mniejszego spadku do 3,9 mln sztuk. Sprzedaż spadła o 14,6% rok do roku.

Liczba październikowych sprzedaży opiera się na zamknięciach kontraktów, które prawdopodobnie zostaną podpisane w sierpniu i wrześniu. Średnie oprocentowanie trzydziestoletniego kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem spadło do prawie 7% pod koniec sierpnia, ale następnie zaczęło gwałtownie rosnąć, przekraczając 8% w połowie października. Od tego czasu ceny nieco spadły.

„Potencjalni nabywcy domów mieli kolejny trudny miesiąc ze względu na utrzymujący się niedobór zapasów mieszkaniowych i najwyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych od pokolenia” – powiedział Lawrence Yun, główny ekonomista NAR. „Jednak nadal istnieje wiele ofert, szczególnie w przypadku domów o najwyższej jakości i średniej cenie, nawet pomimo obniżek cen w górnej części rynku”.

Na koniec października w sprzedaży było 1,15 mln mieszkań, co oznacza spadek o 5,7% w stosunku do roku poprzedniego. Stanowi to około połowę liczby domów, które były dostępne w sprzedaży przed Covidem. Przy obecnym tempie sprzedaży oznacza to podaż na 3,6 miesiąca. Sześciomiesięczna podaż to zrównoważony rynek między kupującym a sprzedającym.

Niedobory podaży utrzymywały presję na ceny. Średnia cena istniejącego domu sprzedanego w październiku wyniosła 391 800 dolarów, co oznacza wzrost o 3,4% w porównaniu z rokiem poprzednim (378 800 dolarów). Ceny wzrosły we wszystkich regionach kraju. Te roczne podwyżki cen utrzymują się na wyższym poziomie od czterech kolejnych miesięcy. Prawie 28% sprzedanych domów jest powyżej ceny katalogowej.

„Chociaż warunki dla kupujących pozostają trudne, sprzedawcy domów radzą sobie dobrze, a ceny stale rosną z roku na rok, a w październiku osiągnęły nowy rekord wszechczasów” – powiedział Yoon. „W rzeczywistości typowy właściciel domu zgromadził majątek mieszkaniowy o wartości ponad 100 000 dolarów w ciągu ostatnich trzech lat”.

READ  Amerykańska SEC obciąża platformę kryptowalutową Coinbase, dzień po pozwie Binance

Sprzedaż spadła we wszystkich przedziałach cenowych do 750 000 USD, ale nastąpił wzrost sprzedaży domów z wyższej półki. Ceny domów o wartości powyżej 1 miliona dolarów wzrosły w ciągu ostatniego roku o nieco ponad 9%. Bogatsi nabywcy zazwyczaj nie korzystają z kredytów hipotecznych lub są mniej wrażliwi na miesięczne zmiany cen. Yoon zauważył również, że w wyższych segmentach rynku dostępnych jest więcej domów na sprzedaż.

Kupujący po raz pierwszy odpowiadają za 28% październikowej sprzedaży, bez zmian w stosunku do roku poprzedniego i nadal znacznie poniżej udziału, jaki w przeszłości reprezentowali na poziomie 40%. Inwestorzy indywidualni kupili 15% mieszkań, wobec 18% we wrześniu i 16% rok wcześniej. Transakcje całkowicie gotówkowe stanowiły 29% sprzedaży, w porównaniu z 26% w październiku 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *