Wybory na Białorusi: Białorusini głosują pomimo nawoływań opozycji do bojkotu

TALLINN, Estonia (AP) – W niedzielę głosowanie na Białorusi było ściśle kontrolowane Wybory parlamentarne i samorządowe Ma umocnić niezłomne rządy autorytarnego przywódcy kraju, pomimo wezwań opozycji do bojkotu, która uznała głosowanie za „bezsensowną farsę”.

Prezydent Aleksander ŁukaszenkaCzłowiek, który rządzi Białorusią żelazną pięścią od prawie trzydziestu lat i zapowiedział w niedzielę, że będzie ubiegał się o reelekcję w przyszłym roku, oskarżył Zachód o próbę osłabienia jego rządu i „zdestabilizowania” 9,5 mln wyborców. Ludzie.

Większość kandydatów należy do czterech oficjalnie zarejestrowanych partii: Rusi Białej, Partii Komunistycznej, Partii Liberalno-Demokratycznej oraz Partii Pracy i Sprawiedliwości. Wszystkie te partie popierają politykę Łukaszenki. W zeszłym roku odmówiono rejestracji innym partiom.

Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Czkanuskaja, zesłana na sąsiednią Litwę po sprzeciwie wobec Łukaszenki w wyborach prezydenckich w 2020 r., wezwała wyborców do bojkotu wyborów.

„Nikt nie jest w stanie zapewnić realnych zmian w referendum, ponieważ pozwoliło ono na udział w reżimie jedynie wygodnym marionetkom” – stwierdziła Chikanusskaya w oświadczeniu wideo. „Wzywamy do mimowolnego bojkotu tych wyborów, aby zignorować tę bezsensowną farsę”.

Niedzielne głosowanie było pierwszym głosowaniem na Białorusi od kontrowersyjnego głosowania w roku 2020, które dało Łukaszence szóstą kadencję i wywołało bezprecedensowe masowe protesty.

zastrzeżenia Przez wiele miesięcy ogarnęła kraj, wyciągając na ulice setki tysięcy ludzi. Aresztowano ponad 35 000 osób. Tysiące osób zostało pobitych w areszcie policyjnym, setki niezależnych mediów i organizacji pozarządowych zamknięto i zdelegalizowano.

Łukaszenko wierzy Dotacje i wsparcie polityczne Aby uniknąć protestów ze strony swojego głównego sojusznika, Rosji. Zezwolił Moskwie na wykorzystanie terytorium Białorusi do wysłania wojsk na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Odbywają się wybory centralne Bezlitosny ucisk Różnica zdań. W więzieniach przebywa ponad 1400 więźniów politycznych, w tym przywódcy opozycji i wybitny obrońca praw człowieka Aleś Bialacki, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2022 r.

READ  Trump ma jeszcze tydzień na zastosowanie się do wezwania komisji z 6 stycznia

Opozycja twierdzi, że wcześniejsze głosowanie, które rozpoczęło się we wtorek, stwarza podatny grunt do manipulacji głosami, gdyż urny wyborcze pozostają niezabezpieczone przez pięć dni.

W niedzielę urzędnicy wyborczy podali, że we wtorkowych i sobotnich urzędach wyborczych wzięło udział ponad 40% elektoratu w kraju. O godzinie 9:00 w niedzielę, godzinę po formalnym rozpoczęciu głosowania, frekwencja wyniosła 43,64% – podała Centralna Komisja Wyborcza Białorusi.

Centrum Praw Człowieka Wiasna poinformowało, że studenci, żołnierze, nauczyciele i inni pracownicy rządowi zostali zmuszeni do udziału w przedterminowym głosowaniu.

„Urzędnicy wykorzystują wszystkie dostępne środki, aby zapewnić sobie pożądany wynik – od transmisji kampanii telewizyjnej po zmuszanie wyborców do wcześniejszego głosowania” – powiedział przedstawiciel Wiasnej Pavel Sabelka. „Podczas wyborów dochodzi do zatrzymań, aresztowań i rewizji”.

Łukaszenka przemawiając we wtorek podczas spotkania z najwyższymi funkcjonariuszami białoruskich organów ścigania, bez przedstawienia dowodów, oskarżył Zachód o planowanie zamachu stanu lub siłowe przejęcie władzy w kraju. Nakazał policji zwiększenie liczby patroli zbrojnych na całej Białorusi, stwierdzając, że „jest to najważniejszy element zapewnienia prawa i porządku”.

Po referendum Białoruś ma utworzyć nowy organ państwowy – Ogólnobiałoruskie Zgromadzenie Ludowe liczące 1200 członków, w skład którego wchodzą wysocy rangą urzędnicy, lokalni ustawodawcy, związkowcy, działacze prorządowi i inni. Będzie miała szerokie uprawnienia, w tym uprawnienia do rozpatrywania zmian w konstytucji oraz uprawnienia do powoływania urzędników wyborczych i sędziów.

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że Łukaszenka zastanawia się, czy po ustąpieniu ze stanowiska kierować nowym organem, jednak najwyraźniej jego kalkulacje uległy zmianie i w niedzielę zapowiedział, że w przyszłym roku będzie kandydował na prezydenta.

„Powiedz (partiom opozycji), że będę walczyć. Im trudniejsza sytuacja, tym aktywniej będą przeszkadzać naszemu społeczeństwu… Im większą presję wywierają na was, na mnie i na społeczeństwo, tym szybciej będę kwestionować te wybory” – powiedział dziennikarzom siłacz. Według mediów państwowych stolica Białorusi.

READ  Pekin ściga się, aby kontrolować „nagłą i poważną” eksplozję rządową, gdy trwają blokady w Szanghaju

Po raz pierwszy w lokalach wyborczych zdjęto zasłony z lokali wyborczych, a wyborcom zakazano fotografowania kart do głosowania. Podczas wyborów w 2020 r. działacze zachęcali wyborców do robienia zdjęć swoich kart do głosowania, próbując uniemożliwić władzom manipulowanie głosami na korzyść Łukaszenki.

Białoruska telewizja państwowa wyemitowała materiał filmowy z ćwiczeń MSW, podczas których policja aresztowała domniemanego przestępcę, który fotografował kartę do głosowania oraz inne osoby, które utworzyły sztuczną kolejkę przed lokalem wyborczym.

Białoruś po raz pierwszy odrzucony Zaproszenie obserwatorów z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie do monitorowania wyborów. Białoruś jest członkiem OBWE, najważniejszej transatlantyckiej grupy ds. bezpieczeństwa i praw, a jej obserwatorzy od dziesięcioleci są międzynarodowymi obserwatorami białoruskich wyborów.

Od 1995 roku ani jedno wybory na Białorusi nie zostały uznane przez OBWE za wolne i uczciwe.

OBWE stwierdziła, że ​​decyzja o niedopuszczeniu obserwatorów Agencji pozbawiła kraj „kompleksowej oceny systemu międzynarodowego”.

„Sytuacja w zakresie praw człowieka na Białorusi stale się pogarsza, ponieważ osoby wypowiadające się lub broniące praw człowieka innych osób są ścigane, prześladowane i często ścigane” – stwierdzono w oświadczeniu.

Obserwatorzy zauważyli, że urzędnicy nie próbowali udawać, że referendum było demokratyczne.

„Wybory dają rządowi możliwość przeprowadzenia testu systemu i sprawdzenia, czy działa on po masowych protestach i poważnym szoku związanym z ostatnimi wyborami prezydenckimi” – powiedział Artem Sraibman, pracownik naukowy nierezydent w Carnegie Russia Eurasia Center. „Parlament będzie sterylny, gdy opozycja nie będzie mogła prowadzić kampanii, a wszelkie głosy alternatywne zostaną wykluczone. Ważne jest, aby władze wymazały wszelką pamięć o protestach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *