Yellen wzywa Chiny do ściślejszej współpracy w zakresie finansowania klimatu

Administracja Bidena wezwała w sobotę Chiny, aby zrobiły więcej, aby pomóc krajom rozwijającym się w walce ze zmianami klimatycznymi, które jak dotąd odmówiły wsparcia międzynarodowych funduszy finansowania klimatu, największego na świecie emitenta gazów cieplarnianych.

Sekretarz skarbu Janet L. Yellen przekazała to przesłanie podczas drugiego dnia spotkań w Pekinie, gdzie będzie starała się wspierać obszary współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Chociaż Chiny wspierają programy pomocy biednym krajom w radzeniu sobie ze skutkami zmian klimatu, argumentują, że są krajem rozwijającym się i sprzeciwiają się wpłacaniu na takie fundusze.

Yellen powiedziała, że ​​Chiny i Stany Zjednoczone mają wspólny interes w zakresie zmian klimatu.

„Finansowanie klimatu musi być skutecznie i skutecznie ukierunkowane” – powiedziała Yellen podczas spotkania z panelem chińskich i międzynarodowych ekspertów ds. zrównoważonych finansów w sobotę rano. „Wierzę, że jeśli Chiny wesprą wielostronne instytucje klimatyczne, takie jak Green Climate Fund i Climate Investment Funds, razem z nami i innymi rządami darczyńców, możemy mieć większy wpływ niż obecnie”.

Stany Zjednoczone i Chiny stoją w obliczu presji ze strony krajów rozwijających się, aby zebrać więcej pieniędzy dla krajów walczących o zamknięcie elektrowni węglowych, budowę energii odnawialnej lub radzenie sobie ze skutkami zmian klimatu, takimi jak budowa falochronów, poprawa odwadniania lub poprzedzający rozwój. Systemy ostrzegania przed powodziami i burzami.

Za prezydenta Baracka Obamy Stany Zjednoczone zobowiązały się przekazać 3 miliardy dolarów w ciągu czterech lat kierowanemu przez ONZ Zielonemu Funduszowi Klimatycznemu, którego celem jest pomoc biednym krajom. Do tej pory dostarczył zobowiązania w wysokości 2 miliardów dolarów. Republikanie wielokrotnie próbowali blokować wydatki podatników na fundusz i inne fundusze klimatyczne, ale prezydent Biden wykorzystał uznaniowe wydatki w Departamencie Stanu, aby wypełnić część zobowiązania USA.

Chiny obiecały 3,1 miliarda dolarów, a badania pokazują, że dostarczyły około 10 procent. Jej przywódcy dostarczają pieniądze krajom rozwijającym się poprzez współpracę „Południe-Południe”. Dzieje się tak, ponieważ w systemie klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych Chiny nadal są uważane za kraj rozwijający się, a nie kraj uprzemysłowiony, mimo że Chiny mają obecnie znacznie większy sektor produkcyjny niż jakikolwiek inny kraj. Od dawna opiera się presji, by wnosić wkład do tych samych funduszy klimatycznych, co bogate narody, argumentując, że zaawansowane gospodarki, takie jak Stany Zjednoczone, od dawna zanieczyszczają środowisko i ponoszą większą odpowiedzialność za przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

READ  Stand News: Prodemokratyczna agencja informacyjna została zamknięta po tym, jak policja w Hongkongu dokonała nalotu i aresztowała sześć osób, w tym Denise Ho.

Chiński wysłannik ds. klimatu Xie Zhenhua powiedział w wywiadzie w zeszłym roku, że „nie jest obowiązkiem Chin udzielanie pomocy finansowej” zgodnie z zasadami klimatycznymi ONZ, po utworzeniu nowego wielostronnego funduszu, który ma pomóc biednym krajom radzić sobie ze stratami gospodarczymi spowodowanymi katastrofami klimatycznymi. .

John Morton, były doradca ds. klimatu w Departamencie Skarbu pod rządami Bidena, powiedział, że jakikolwiek znaczący wkład ze strony Chin pomógłby Stanom Zjednoczonym skłonić Kongres i innych do zatwierdzenia finansowania klimatycznego. Dodał, że mogą istnieć inne sposoby współpracy dwóch supermocarstw, aby pomóc krajom rozwijającym się w zmniejszeniu zużycia węgla lub metanu, silnego gazu cieplarnianego, który wycieka z szybów naftowych i gazowych.

„Byłoby to ogromną konsekwencją dla świata” – powiedział. „Za każdym razem, gdy pojawia się okazja do nawiązania bliższych relacji z Chinami w sprawie klimatu, jest to okazja, z której należy natychmiast skorzystać”.

Stany Zjednoczone i Chiny są współprzewodniczącymi grupy roboczej Group of 20 Sustainable Finance Working Group, co daje obu krajom możliwość bliższej współpracy w kwestiach globalnego klimatu.

Pani. Yellen jest drugim członkiem gabinetu administracji Bidena, który odwiedził Chiny w ostatnich tygodniach; Sekretarz Stanu Anthony J. Blinken był tam w czerwcu. Pod koniec lipca specjalny wysłannik prezydenta Bidena ds. zmian klimatu, John Kerry, przybędzie z wizytą, aby wznowić rozmowy na temat globalnego ocieplenia między dwoma największymi trucicielami świata.

Ponadto prezydent Biden we wtorek weźmie udział w forum w Londynie, którego celem jest znalezienie sposobów na pozyskanie finansowania klimatycznego, aby „odłożyć na bok prywatne finansowanie wdrażania i adaptacji czystej energii w krajach rozwiniętych”, powiedział w piątek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, Jack Sullivan.

Podczas swojej czterodniowej podróży do Chin, po latach rosnącej nieufności wobec wojen handlowych i ograniczeń eksportowych wrażliwych technologii, Ms. Na spotkaniach w tym tygodniu p. Yellen była krytyczna, ale częste rozmowy między najwyższymi urzędnikami mogą pomóc w zapobieżeniu zaognianiu się politycznych nieporozumień.

READ  Niedawne wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: komunikaty na żywo

Sekretarz skarbu omówił również finansowanie klimatu podczas spotkania z premierem Li Keqiangiem w piątek w Pekinie.

W sobotę po południu spotkał się z wicepremierem He Lifengiem, który nadzoruje chińską gospodarkę.

W ciągu ostatnich dwóch lat Chiny budują więcej elektrowni węglowych i rozbudowują kopalnie węgla, co budzi niepokój w Waszyngtonie.

Chińskie władze planują całkowite wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla do 2060 roku, począwszy od 2030 roku. A Chiny są światowym liderem w instalowaniu energii słonecznej i eksportowaniu paneli słonecznych do innych krajów.

Chiny podwajają zużycie węgla ze względów bezpieczeństwa narodowego – nie chcą w dużym stopniu polegać na importowanej ropie naftowej i gazie ziemnym, które mogłyby zostać odcięte w czasach kryzysu.

Chińscy eksperci energetyczni twierdzą, że nowe elektrownie węglowe będą wykorzystywane głównie przy szczytowym zapotrzebowaniu na moc, a nie 24 godziny na dobę. Ale krytycy twierdzą, że raz zbudowane elektrownie nieuchronnie zniszczą klimat w dłuższej perspektywie.

Po rozmowie z ekspertami ds. finansowania klimatu i zjedzeniu lunchu z grupą chińskich ekonomistek, Ms. Oczekuje się, że Yellen usiądzie w sobotę i przeprowadzi przedłużenie ze swoim nowym chińskim odpowiednikiem, wicepremierem He Lifengiem. Rozpoczął bliską współpracę z Xi Jinpingiem, czołowym przywódcą Chin, w latach 80., kiedy obaj zajmowali stanowiska związane z rozwojem gospodarczym w Xiamen, prowincji Fujian w południowo-wschodnich Chinach.

Pan. Od 2014 roku odgrywa kluczową rolę w krajowym planowaniu gospodarczym, a w marcu br. Sheal został podniesiony. lata. Pan. W ostatnich latach rzadko spotykał się z zagranicznymi urzędnikami lub dyrektorami biznesowymi, a wiele jego prywatnych poglądów na politykę jest owianych tajemnicą, co powoduje, że urzędnicy amerykańscy bardzo pragną nawiązać z nim bliższą komunikację.

Pan. Na początku spotkania z nim p. Yellen powiedziała: „Jeśli mamy jakiekolwiek obawy dotyczące konkretnych praktyk gospodarczych, powinniśmy zwrócić się do nich bezpośrednio i zrobimy to”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *