Z powodu zwolnień tysiące indyjskich specjalistów IT walczy o pozostanie w USA

Raporty wskazują, że od listopada ubiegłego roku pracę straciło prawie 200 000 pracowników IT. (przedstawiciel)

Waszyngton:

Tysiące indyjskich specjalistów IT w USA, którzy stracili pracę z powodu niedawnej serii zwolnień w firmach takich jak Google, Microsoft i Amazon, teraz ma trudności ze znalezieniem nowego zatrudnienia w okresie określonym w ich wizach pracowniczych po ustaniu zatrudnienia . pracować, aby zostać w kraju.

Według Washington Post od listopada ubiegłego roku zwolniono prawie 200 000 pracowników IT, w tym rekordową liczbę w firmach takich jak Google, Microsoft, Facebook i Amazon.

Według niektórych znawców branży od 30 do 40 procent z nich to indyjscy informatycy, z których spora liczba posiada wizy H-1B i L1.

Wiza H-1B jest wizą nieimigracyjną, która umożliwia amerykańskim firmom zatrudnianie zagranicznych pracowników w wyspecjalizowanych zawodach wymagających wiedzy teoretycznej lub technicznej. Firmy technologiczne polegają na nim, aby każdego roku zatrudniać dziesiątki tysięcy pracowników z krajów takich jak Indie i Chiny.

Wizy L-1A i L-1B są dostępne dla transferów międzyfirmowych, które pracują na stanowiskach kierowniczych lub posiadają specjalistyczną wiedzę.

Ogromna liczba indyjskich specjalistów IT, którzy posiadają nieimigracyjne wizy pracownicze, takie jak H-1B, to wizy L1, obecnie stara się o możliwość pozostania w Stanach Zjednoczonych, aby znaleźć nową pracę w ciągu określonych kilku miesięcy, zanim je uzyskają. wizy. Zagraniczne wizy pracownicze po utracie pracy i zmianie statusu wizowego.

Pracownik Amazon Gita (nazwisko zmienione) przybył do USA zaledwie trzy miesiące temu. W tym tygodniu powiedziano jej, że 20 marca jest jej ostatnim dniem roboczym.

Sytuacja pogarsza się w przypadku osób posiadających wizy H-1B, które muszą znaleźć nową pracę w ciągu 60 dni, w przeciwnym razie nie mają innego wyjścia, jak tylko wrócić do Indii.

W obecnych okolicznościach, gdy wszystkie firmy IT są w stanie zwolnień, znalezienie pracy w tak krótkim czasie wydaje się prawie niemożliwe.

READ  Ostrożność panuje przed Jacksonem Hole

Sita (nazwisko zmienione), kolejny informatyk z wizą H-1B, został zwolniony z Microsoftu 18 stycznia. Jest samotną matką. Jej syn jest w gimnazjum, przygotowuje się do studiów.

– Ta sytuacja jest dla nas naprawdę trudna – powiedziała.

„To niefortunne, że tysiące pracowników technologicznych stoi w obliczu zwolnień, zwłaszcza tych z wizami H-1B, którzy stoją przed dodatkowymi wyzwaniami, ponieważ muszą znaleźć nową pracę i przenieść swoje wizy w ciągu 60 dni od rozwiązania umowy lub ryzykować opuszczeniem kraju” – Dolina Krzemowa — powiedział mężczyzna. Przywódca lokalnej społeczności i biznesu, Ajay Jain Botoria.

„Może to mieć tragiczne konsekwencje dla rodzin, w tym sprzedaż nieruchomości i zakłócanie edukacji dzieci. Dla firm technologicznych korzystne byłoby zwrócenie szczególnej uwagi na pracowników H-1B i przedłużenie terminu ich wypowiedzenia o kilka miesięcy, ponieważ rynek pracy i proces zatrudniania może być wyzwaniem”.

Stowarzyszenie Global Indian Technology Professionals (GITPRO) oraz Foundation for India and Indian Diaspora Studies (FIIDS) w niedzielę rozpoczęły ogólnospołeczną akcję pomocy tym specjalistom IT, łącząc osoby poszukujące pracy z poleceniami pracy i informatorami. FIIDS będzie pracować nad próbami wywarcia wpływu na decydentów i decydentów w United States Citizenship and Immigration Services (USCIS).

„W związku z masowymi zwolnieniami w branży technologicznej styczeń 2023 r. był trudny dla specjalistów ds. technologii. Wielu utalentowanych ludzi straciło pracę. Ponieważ branża technologiczna jest zdominowana przez indyjskich imigrantów, to oni są najbardziej dotknięci”, powiedział Khande Rao Kand.

Zwolnieni posiadacze H-1B muszą znaleźć pracę opiekuńczą H-1B w ciągu 60 dni lub odejść w ciągu 10 dni po zwolnieniu.

„To znacznie zakłóciło życie rodzinne, edukację dzieci itp. dla tego legalnego imigranta płacącego podatki i dającego składki” – powiedział Khande Rao Kand z FIIDS.

Pan Botoria powiedział, że korzystne byłoby przeprojektowanie procesu imigracyjnego, aby lepiej wspierać pracowników H-1B i zatrzymać wysoko wykwalifikowanych talentów w Stanach Zjednoczonych.

READ  Zapasy są w większości wyższe; Bank Rezerw Australii podnosi stopy procentowe

W głębokiej rozpaczy zwolnieni indyjscy pracownicy IT utworzyli różne grupy WhatsApp, aby znaleźć sposoby na znalezienie rozwiązania strasznej sytuacji, w której się znajdują.

W jednej grupie WhatsApp ponad 800 bezrobotnych indyjskich pracowników IT wymienia między sobą oferty pracy, które pojawiają się w kraju.

W innej grupie omawiali różne opcje wizowe, a niektórzy prawnicy imigracyjni zgłosili się na ochotnika do świadczenia usług doradczych w tym czasie.

Rakesh (nazwisko zmienione) powiedział, że został zwolniony z Microsoftu w czwartek. Przebywa w Stanach Zjednoczonych na wizie H-1B.

Do tragedii indyjskich informatyków dołączyła ostatnia decyzja Google o tymczasowym wstrzymaniu przetwarzania zielonej karty. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że chociaż zwolnili tysiące pracowników, nie można ich zobaczyć, jak argumentują przed USCIS, że potrzebują zagranicznego specjalisty IT jako stałego rezydenta. Oczekuje się, że inne firmy pójdą w ich ślady.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie była edytowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego).

Polecane wideo dnia

Rząd a sądownictwo: kto powołuje sędziów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *